18 března, 2021

Viscerální tuk: Co to je a jak se ho zbavit?

Viscerální tuk – už jste o něm někdy slyšeli? A co to vlastně tedy je? Nejedná se pouze o tuk, který nám vadí z estetického hlediska. Jde o – bez nadsázky – hrozbu pro naše zdraví. Kontinuální snahou se ho ale můžeme zbavit a výrazně tak pomoci našemu organismu. Tento článek vás provede návody a tipy, jak na to.

Viscerální tuk – co to je?

Viscerálním tukem označujeme vnitřní tuk v oblasti břicha. Pokud je procento viscerálního tuku v normě, pak spolehlivě plní svoji hlavní funkci: ochranu orgánů. Pokud máme hodnoty viscerálního tuku vysoké, pak už nejde jen o pár faldíků, které nepůsobí esteticky dobře, ale především o hrozbu pro naše zdraví. Tento tuk, obklopující oblast břicha, tlačí v této oblasti na další orgány a tím může způsobovat veliké zdravotní komplikace. Které?

Hrozba jménem viscerální tuk:

Viscerální tuk a zvýšené hodnoty mohou způsobovat mnoho méně, ale i více závažná onemocnění. Zde je základní výčet potíží, které s sebou může přinést:

 • Cukrovka
 • Obezita
 • Artritida
 • Ztížené hubnutí
 • Srdeční potíže
 • Demence
 • Mrtvice
 • Rakovina
 • Sexuální dysfunkce

Kromě toho také:

 • Zvyšuje zánětlivost v těle
 • Promítá se do aktuální nálady
 • Může způsobovat deprese a konstantní poruchy nálad
 • Zvyšuje riziko dalších vážných onemocnění
riziko infarktu
Viscerální tuk prokazatelně zvyšuje riziko infarktu a dalších závažných onemocnění. Zdroj: Pixabay.com

Jak se zbavit viscerálního tuku?

Tuku – ať „normálního“, tak viscerálního se zbavíte nejčastěji dodržováním praktických zásad, jež vám jsou pravděpodobně známé. Jsou to zásady zdravého životního stylu, kdy se snažíme o dodržování kvalitní stravy, odpočinku, a pohybu. K jídelníčku můžeme zařadit i cviky na viscerální tuk – resp. na podporu jeho redukce.

nezdravé tučné potraviny pro viscerální tuk
Vyřaďte nezdravé a nutričně chudé potraviny. Zdroj: Pixabay.com

Jídelníček a viscerální tuk

Makra? Bílkoviny, sacharidy a tuky – povědomější? Jde o základní stavební složky potravy a naší stravy. Potřebujeme všechny tři zástupce, jedině tak zajistíme tělu správné fungování, správný metabolismus a zdravý „chod“ organismu včetně jeho imunitních funkcí. Ze zmíněných například bílkoviny zajistí pocit sytosti, takže „nálety“ na ledničku se pravděpodobně už konat nebudou. Zdravé tuky vám zase zajistí správnou funkci srdce a pomůžou vám zbavit se viscerálního tuku aj.. Správné sacharidy vám třeba pomůžou se soustředit a posílit „mentální“ výdrž. Ve spojitosti s tím, jak se zbavit podkožního tuku, zkuste kontrolovat výživové hodnoty potravin a dbát na to, abyste jedli vyváženě a zdravě. Zapomeňte hlavně na nebezpečné přejídání! Viscerální tuk a jídelníček jdou ruku v ruce. Pokud si lámete hlavu, jak se zbavit tuku v jakýchkoliv partiích, pohrajte si trochu s makry.

Vyřaďte rafinované cukry a sacharidy

Jedním z tipů, jak se zbavit břišního tuku, je také vyřazení zbytečných umělých cukrů a neprospěšných sacharidů. Mezi ně můžeme zařadit sladkosti, slazené mléčné výrobky, slané pochutiny, nevhodné druhy pečiva a další. Pokud to pro vás je nemožné, postupujte alespoň malými krůčky. Každý týden zkuste redukovat jednu „odměnu“ či zlozvyk (slazení kafe, čaje apod.), která vám ale nic nutričně bohatého nepřináší, a navíc může přispět k vyšší hodnotě viscerálního tuku.

Cviky na viscerální tuk

Na začátek je nutné říct, že tělo nedokáže hubnout lokálně. Vždy jde o komplexní redukci tuku na celém těle, nikoli jen na břiše. Z toho plyne i odpověď na otázku jak se zbavit tuku na břiše – zhubnout celkově. Cviky na viscerální tuk, cíleně na tuto oblast, tudíž neexistují. Vždy se jedná o veškeré fyzické aktivity, při kterých spalujete větší množství kalorií a při nichž zapojujete břicho – což je, ať si to uvědomujete nebo ne, téměř vždy. Ať už se jedná o běh, o svižnou procházku, o cyklistiku, o horolezectví, o jógu apod. Břišní svalstvo je zapojováno celkem dost. Praktikováním cviků na břicho tak břišní svalstvo posílíte a zpevníte, navíc při těchto aktivitách spálíte mnoho kalorií – a to vám pomůže zhubnout i otravný a nebezpečný viscerální tuk. A jak jistě víme, laicky řečeno, sval spaluje tuky, protože má velkou spotřebu kcal – tzn. čím více svalů máte, tím více kalorií vaše tělo spaluje i při tom, když odpočíváte. A to je celkem fajn pocit, ne?

Můžete vyzkoušet i instruktážní videa, která vás naučí osvědčené cviky na spodní břicho.

Pohybem proti tuku
Pohybem proti nebezpečnému viscerálnímu tuku. Zdroj: Pixabay.com

Uberte na stresu

Stres, jak už víme, dokáže s naším zdravím pěkně zamávat. Škodí nám z mnoha důvodů, spojitost s jídlem má tuto: stresové situace = vyšší příjem prázdných kalorií = vyšší procento viscerálního tuku, a to víme, kam spěje. Vyzkoušejte některé z návyků a metod pro klidnější mysl, zařaďte alespoň krátkou meditaci a pravidelné otužování. Zkuste také oddělovat práci od soukromého života, zvládat stresové situace lépe, ovládněte své emoce a mějte je pod kontrolou. Dívejte se na svět pozitivněji zase o trošku více než včera a zkuste být vděční za to, co máte. Můžete využít i služeb profesionálního kouče. Zařaďte do svého života pár pomocníků, které vám pomůžou stres redukovat. Stres je příčinou mnoha závažných onemocnění – nenechte to zajít tak daleko. Zařaďte účinnou prevenci!

Meditace a zklidnění mysli
Zařaďte do svého běžného dne zklidnění mysli. Zdroj: Pixabay.com

Spánkem proti viscerálnímu tuku

Benefity vycházející z dlouhodobých vědeckých výzkumů jsou pravděpodobně známé všem. Jedním z nich je také to, že kvalitní spánek vyrovnává rozhozené chutě a celkově vrací apetit do normálu. Jen si představte, když spíte dlouhodobě málo, jste přetažení, unavení – po čem nejčastěji saháte? Po čerstvém zeleninovém salátu, nebo spíš po sladké tyčince a nezdravém „junk foodu“ (tj. nezdravé, často fast foodové jídlo), který vám rychleji zažene nutkavou potřebu kalorií? Pravděpodobně to bude druhá varianta. Z těchto produktů se pak vytváří tuk (i ten viscerální!), čili tu máme přímou souvislost mezi spánkem a nezdravým přibírání na váze. A nejenom to, pokud spíme dlouhodobě nekvalitně, promítne se to v mnoha zdravotních aspektech – počínajíc změnami nálad, přes vyšší množství tuku až k onemocnění srdce a dalším velmi závažným onemocněním. Ideálně je spát cca 7-8 hodin a také umět odpočívat a doplňovat tak potřebnou energii.

Při snaze zbavit se viscerálního tuku se zaměřte na zmíněné rady, které vám zároveň pomůžou být fit, i když jste třeba momentálně na home office. V boji s viscerálním tukem si můžete vypomoci i s mnoha bylinkami či léčivými rostlinami. Zařaďte tyto body a pomocníky do svého běžného dne a pozorujte výsledky. Již po několika týdnech se začnete cítit skvěle.

A jaký je váš efektivní způsob spalování tuku? Podělte se s námi!