6 ledna, 2021

5 tipů: Jak se zbavit přejídání

Každý občas ujedeme. Sem tam se přejíst je docela normální. Pokud se ale stane přejídání problémem, je potřeba ho řešit. Jak to poznat? V následujícím článku se budeme zabývat přejídáním jako fenoménem, který je patologický. Probereme spolu znaky, podle kterých to poznáme. Nakonec vám také poradíme, co s tím dělat a jak se ho zbavit.

Když se z jídla stane problém

Zkuste si vzpomenout na to, kdy jste se naposledy přejedli. Nedávno byly Vánoce, a tak to možná nebude ani tak dlouho. Bylo to během rodinné večeře či oslav Silvestra? Nebo jste zrovna měli špatný den v práci, pohádali se s partnerem a večer jste se nacpali k prasknutí? Důležité je položit si otázku – jak jste se potom cítili. Odpověď na ní nám může velice snadno odhalit, jak na tom jste.

Pokud jste se kvůli plnému žaludku nemohli skoro pohnout, ale jinak vás to nijak neomezovalo, pak jste pravděpodobně zcela v pořádku. Na příležitostném přejedení se není nic špatného. Stejně tak to, že se najíte pod tlakem emocí. Asi každý zná obrázek z amerických filmů, kdy se zhrzená žena láduje o půlnoci zmrzlinou.

Pokud ale po přejídání máte pocity viny, jste smutní a plní výčitek, tak byste měli zpozornit. Tady je něco špatně. Již od útlého věku máme úzkou vazbu na jídlo. Rodiče nám poskytují potravu a my se s nimi cítíme dobře. Maminky nás odměňují čokoládou, pokud se nám něco povede.

Zmrzlina
Všichni máme silnou emocionální a psychologickou vazbu na potravu. Zdroj: Pixabay.com

Jak vidíte, máme velmi silnou emocionální a psychologickou vazbu na potravu. A pokud se v našem životě něco zvrtne, můžete se začít snažit vypořádat s negativními emocemi právě tím, že se začnete přejídat. Nezdravé přejídání může mít mnoho podob. Pojďme se podívat na to, které to jsou.

Důsledky špatného stravování

Večerní nebo občasné přejedení se není vlastně žádný problém. Ač jsem to uvedla jako dvě různé věci, jsou v podstatě jedna, která může mít více projevů. Večerní přejídání je většinou výsledkem celodenního hladovění.

V práci máte sotva čas si něco sníst a pak to doženete večer u televize. A poté toho sníte mnohem víc, než je na noc zdravé. To ale ještě neznamená, že máte skutečný problém s poruchou příjmu potravy. Zkrátka jen nedodržujete ty správné návyky. Pokud ale v noci pořádáte „nájezdy na ledničku“, tak byste měli zpozornět. Možná není všechno úplně v pořádku.

Ten samý problém je, pokud se přejíte například v neděli poté, co jste pět dní drželi hladovku. Tělo je zkrátka nastavené tak, že pokud bude střádat, donutí vás to hned při první příležitosti dohnat. A pak je úplně jedno, jaká předsevzetí jste si dávali. Mozek vypne a jen velmi těžko se budete ovládat, abyste si ještě trochu nepřidali. A pak ještě jednou.

Tento problém se dá vyřešit velmi snadno – začněte jíst pravidelně. Pokud nemáte v práci čas, vařte si dopředu do krabičky. Plánujte si jídelníček, nakupujte a přemýšlejte u toho. Trápí vás kila navíc? Neřešte to hladovkami ani šílenými dietami. Stravujte se s rozumem a zařaďte více pohybu. Pokud si budete odříkat určitý typ potravin, mnohem spíš vám hrozí, že ujedete a přejíte se ho.

Emoční přejídání

Pokud vlastně nemáte hlad, ale jste pod tlakem nebo smutní a přejíte se, máte na svědomí poměrně malý hřích. Jak už jsme si řekli o něco výš, emoce a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Můžeme jíst abychom se potěšili, vypnuli, vylepšili si náladu, odbourali nepříjemné emoce. Pokud z toho neuděláte rutinu, nic se neděje. Hlídejte si jen, aby k tomu nedocházelo příliš často. A pokud ano, máme pro vás několik rad, jak se tomu postavit.

Přejídání v těhotenství

Nastávající maminky musí jíst za dva. Jak ale poznat, kdy mám problém a kdy je to ještě v normě? Pokud máte zkrátka hlad a trochu ujedete, nic se neděje. Pokud se z toho ale stane pravidlo a vy se přejídáte tajně tak, aby vás nikdo neviděl a poté máte výčitky, zřejmě je něco špatně.

Přejídání v těhotenství je velmi komplexní téma. Zdroj: Pixabay.com

Těhotné ženy jsou vystaveny velkému stresu a hormonálním změnám. Přejídání se proto může velmi snadno přehoupnout do patologické formy. Pokud vás téma stravy v těhotenství zajímá víc, doporučujeme tento článek. Zmiňuje vše důležité včetně problematiky přejídání.

Záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání, záchvatové přejídání či psychogenní přejídání. Setkáte se se spoustou názvů, označují ale to samé. Jde o závažný problém. Je chápán jako porucha příjmu potravy nepříliš odlišná od anorexie či bulimie. Bulimie s ním má přitom hodně společného. Co vůbec záchvatové přejídání způsobuje?

  • stres
  • emoční trauma
  • nízké sebevědomí a nepřiměřená kritičnost ke své postavě
  • obezita a výčitky z ní
  • psychické nemoci
  • genetika

Člověk, který má tento problém, nárazově spořádá opravdu velké množství jídla, které by normálně stačilo i více osobám. Tyto epizody se opakují pravidelně, většinou alespoň jednou za týden. Během konzumace není schopen se zastavit, i když cítí, že už má dost. Pociťuje vinu, stud a provinilost. U některých se toto zhoupne až do nenávisti k sobě sama. O problému nechce mluvit a před ostatními ho tají.

Po skončení epizody mohou přijít pocity nevolnosti a bolest žaludku. U některých lidí se může rozvinout i bulimie, jelikož se budou snažit zbavit přemíry potravy, kterou přijali. Takto postižení jsou totiž často velmi kritičtí k sobě a své postavě. Připadají si tlustí, nebo z tloustnutí mají strach. Výčitky a nespokojenost přitom opět vede k další epizodě přejídání. Je to jeden velký začarovaný kruh.

Jak se zbavit přejídání

Jak jste viděli, přejídání má mnoho forem. Podle toho byste k tomu měli také přistupovat. Pojďme se nejdřív podívat na to, co můžete udělat v případech, kdy vás netrápí zrovna porucha příjmu potravy, přesto máte s přejídáním potíže.

  1. Vytvořte si stravovací návyky a upravte jídelníček. Stravujte se pravidelně, plánujte si jídla a v žádném případě nedržte hladovky. Zařaďte jídla bohatá na vlákninu a bílkoviny, ty vás zasytí na delší dobu.
  2. Nejezte u televize nebo počítače. Jezte v klidu. Pokud se nebudete na jídlo soustředit, mnohem spíš vám hrozí, že sníte víc, než byste měli.
  3. Pokud máte možnost, nejezte sami. Uvidíte, že nebudete mít takové nutkání přidávat si znovu a znovu.
  4. Jezte pomalu. Pokud do sebe jídlo rychle naházíte, ani si neuvědomíte, že už jste vlastně v půlce měli dost. Během jídla vypijte sklenici vody.
  5. Snažte se najít rovnováhu. Rozhodně není příliš zdravé ládovat se zmrzlinou na spaní. Pokud ale zmrzlinu milujete, neodepírejte si jí. Dejte si jí třeba po obědě. Pokud si budete některá jídla vyloženě zakazovat, hrozí, že se vše budete snažit v nestřeženou chvíli dohnat.

Pokud máte podezření, že trpíte na záchvatovité přejídání, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Tento problém vyřešíte svépomocí jen velmi obtížně. Čím dříve se začnete léčit, tím lépe pro vás.

Pokud máte nějaké rady ohledně přejídání, které byste chtěli ostatním doporučit, podělte se s námi o vaše zkušenosti.