3 ledna, 2021

4 tipy: Jak překonat úzkost

Úzkost není jen náhlý nával emocí. Jde o přirozenou odpověď celého těla na stresové podněty zvenčí. Prožíváme ji nejčastěji v podobě strachu nebo nervozity z budoucnosti a toho, co se má stát – první den v nové práci, ve škole, důležitá schůzka. Nárazová úzkost není nic nečekaného, občas ji zažije každý z nás. Pokud s ní ale máte problémy častěji a zasahuje do vašeho života, možná je na čase zpozornit.

V dnešním článku jsme si pro vás připravili výklad o tom, co to vlastně úzkost je a jaké jsou její varianty a příznaky. To ale není vše. Rozhodli jsme se zaměřit také na praktický život a přidali jsme několik osvědčených tipů, které vám pomohou s úzkostí bojovat.

Co je to úzkost

Je velmi důležité rozlišit mezi stavem, který je zcela přirozený a úzkostí, která normální není. Je zcela v pořádku být nesvůj z velkého stěhování, prvního rande nebo maturity. Ačkoliv je tato úzkost stále nepříjemná, dokáže nás motivovat k lepším výsledkům. Jak se říká, člověk pod stresem podává lepší výkony. Běžná úzkost je stav, který přichází a odchází stejně jako podnět, který ji způsobil. Neomezuje nás v každodenním životě.

Na druhém pólu stojí úzkostné poruchy. Ty už do vašeho života zasahují, a to velmi zásadně. Pocit, nebo dokonce strach, s vámi je neustále či velmi často bez toho, aby byl spuštěn nějakým reálným podnětem. Jde o intenzivní prožitky, které vás mohou zcela ochromit. Různé formy této psychické poruchy postihují čím dál tím víc lidí v moderní společnosti nezávisle na věku. Mohou se vyskytnout již v útlém věku, nebo se rozvinout až později vlivem určité události.

Úzkost a úzkostné poruchy zásadně ovlivňují váš život. zdroj: pixabay.com
Úzkost a úzkostné poruchy zásadně ovlivňují váš život. zdroj: pixabay.com

Příznaky úzkosti

Jak už jsme zmínili, úzkost není jen emoce. Projevuje se také po fyzické stránce. Tělo se připravuje na únik z nebezpečí a přizpůsobuje tomu svůj výkon. Jak už to ale s nemocemi bývá, každý může mít jiné symptomy a prožívat ji jinak s jinou intenzitou. Mezi nejčastější symptomy úzkosti patří

  • potíže se soustředěním
  • neklid
  • bušení srdce, zrychlený tep
  • mělký, rychlejší dech
  • nespavost

To ale není zdaleka všechno. Někteří lidé ji poznají především jako problémy se zažíváním či nechutenství. U jiných může úzkost spustit další psychické obtíže jako je obsedantně kompulzivní porucha či posttraumatický stres. Může dokonce vést až ke stavu, kterému se říká panická ataka. Ta se projevuje náhlým intenzivním strachem o vlastní bezpečí nebo život a silnými fyzickými prožitky.

Druhy úzkostných poruch

Úzkost má mnoho podob. Někdy je spojena se závažnými psychickými stavy. Může být jejich symptomem, ale také spouštěčem. Pojďme se podívat na nejčastější z nich.

Separační úzkost postihla v raném věku každého. Je důsledkem odloučení od matky v raném věku. Dítě nechce být samo, nechce spát samo, bojí se cizích lidí. U matky se cítí v bezpečí a má na ni citovou vazbu, nechce se od ní vzdalovat. Jde o přirozený proces, který batole překoná. U některých jedinců se ale může projevovat také patologicky, kdy dojde k narušení sociálního a emočního fungování jedince.

Anticipační úzkost je krátce řečeno strach z něčeho, co se stane v blízké budoucnosti. Může se projevit jako tréma nebo silnější nervozita. Vyskytuje se ale také u týraných osob, které očekávají další útok, nebo lidí s panickou poruchou jako strach z další panické ataky.

Sociální úzkost je stav, který ztěžuje interakci s ostatními lidmi. Člověk, který ji trpí, má obtíže i s docela běžnými sociálními interakcemi jako je setkávání, telefonování, ale například i obědvání v restauraci. Nemocní jsou si sami svého stavu vědomi a často je trápí. To může vést ke sníženému sebevědomí či dobrovolné izolaci.

Úzkost a její projevy
Úzkost se dá překonat. Začněte ještě dnes. zdroj: pixabay.com

Když se ze strachu stane strašák – pozor na fobie

Fobie jsou závažné úzkostné poruchy, které se projevují jako chorobný strach. Ten se může zakládat na něčem reálném, ale velmi často jde o strachy iracionální. Ochromují a bez odborné pomoci jsou nezvladatelné. Nemocný sám si je svého stavu vědom, není ale schopen s ním cokoliv udělat. Již zmíněná sociální úzkost se může velmi snadno přehoupnout do stavu sociální fobie.

Jak na úzkost

Co to úzkost je a s jakými jejími formami se můžeme setkat jsme si již pověděli. Nyní se pojďme podívat na to, jak s ní můžeme bojovat. Nejprve se zaměříme na to, co můžete udělat svépomocí. Nakonec přidáme také doporučení pro závažnější případy.

1. Nejprve vám doporučujeme zaměřit se sami na sebe. Uvidíte, že pokud změníte přístup sami k sobě, spousta vašich problémů zmizí. Jak na to?

  • Přijměte se takoví, jací jste
  • Respektujte sami sebe
  • Neočekávejte od sebe pouze to nejlepší, každý chybuje

2. Dále je dobré se obrátit ven. Tam leží váš problém. Snažte se získat nadhled a dívat se na věci nezaujatě. Vyzkoušejte následující triky

  • Uvědomte si, že ne všechno se dá ovlivnit, jsou věci, které změnit nedokážete
  • Bavte se, dobrý humor je skvělý lék a smích prodlužuje život
  • Zjistěte, co spouští vaši úzkost, pokud je častější, pište si vše do diáře a snažte se tomu přijít na kloub
  • Představte si, že se na věc díváte zvenčí, zeptejte se sami sebe: Je to opravdu tak zlé? Mám důvod se takto obávat?
  • Snažte si zachovat pozitivní přístup, nedívejte se na vše jen přes černé brýle

3. Pokud vás trápí úzkost, vyhledejte společnost

  • Mluvte o vašich pocitech s ostatními, svěřte se, že je toho na vás hodně
  • Zkuste váš čas zužitkovat nějak smysluplně, co takhle dobrovolnictví? Pomoc druhým? Odreagujete se s přáteli či partnerem a na úzkostné stavy zapomenete

Jak zahnat úzkost s trochou disciplíny – tip č. 4

To ale není vše, co můžete udělat ve svém boji proti úzkosti. Pokud do svého snažení půjdete s trochou vůle, budete mít mnohem lepší výsledky. Vyzkoušejte také následující kroky

  • Naučte se relaxovat a odpočívat, vyzkoušejte jógu, meditace, relaxační hudbu, zajděte si na masáže. Nevíte, jak začít? Přečtěte si tento článek.
  • Jezte zdravě a pravidelně, nevynechávejte jídla
  • Omezte alkohol a kofein, ten totiž může úzkostné stavy ještě podnítit
  • Každý den jděte na procházku
  • Pravidelně sportujte

Úzkost a její léčba

Ne vždy je možné všechny problémy vyřešit sám bez pomoci odborníka. Pokud opravdu pociťujete, že si nevíte rady a úzkostné stavy vás omezují, je na čase vyhledat pomoc. Nenechte si kazit život jen proto, že nechcete chodit na terapie či sezení. Zajděte za psychologem či terapeutem a ti vás nasměrují tím správným směrem.

Nejpoužívanější léky na úzkost jsou antidepresiva a anxiolytika. Tyto léky jsou pouze na předpis a rozhodně nedoporučujeme je užívat bez předchozí konzultace s lékařem. Pokud se ptáte, jaká jsou nejlepší antidepresiva na úzkost, pak na to se jen těžko odpovídá. Každý z nás je jedinečné individuum. Stejně tak se liší i závažnost a projevy úzkostných stavů a poruch. Pro každý případ se proto předepisují trochu jiné léky, popř. jejich kombinace.

Držíme vám palce v boji proti úzkostem a doufáme, že vás náš článek v něčem inspiroval a pomohl vám. Budeme rádi, pokud náš článek doporučíte také vašim známým.