4 března, 2021

Co je to Mindfulness a jak na to?

Mindfulness neboli všímavost je technika, při které se učíte vědomě vnímat přítomnost. Jde o cvičení zaměření na koncentraci na to, co je právě teď. Co se děje s vaším tělem a okolo vás. Důležité je se nade vše povznést. Být všímavý pozorovatel, ale nezúčastněný. Mindfulness zvyšuje sebeovládání, stimuluje mozkovou činnost, zahání deprese a činí vás odolnějšími proti stresu a výkyvům nálady. Pojďme si o ní povědět něco víc. Zjistěte také to, jak s ní začít.

Co je to mindfulness

Slovo mindfulness je anglickým překladem slova sati (to pochází ze starého indo-íránského jazyka). Jak asi správně tušíte, tato praxe pochází z Indie. Nejstarší zmínky o ní ale najdete ve starých buddhistických textech nalezených na Srí Lance. O co vlastně jde?

Mindfulness se rozvíjí především za pomocí meditačních technik. Můžete na to ale jít i jinak. Závisí na tom, jak ji pojme váš mentor, nebo jaké cvičení najdete na vlastní pěst. Jak sati/mindfulness přeložit do češtiny? Mimo již zmíněné všímavosti existuje několik pojmů, které toto prastaré slovo opisují a vystihují z několika úhlů. Sati by se dalo vysvětlit také jako

  • plné vědomí
  • bdělost
  • uvědomování

Buddhisté vnímají sati jako velmi důležité učení na jejich cestě k osvobození se od fyzického světa a jeho útrap. Posilují se ve stavu bdělosti, a to jim pomáhá chápat minulé, přítomné i budoucí jako něco, co se objeví a záhy zase zmizí. Nyní to prožíváme/cítíme/zabýváme se tím, ale za chvíli už to tu nebude.

Je potřeba být přítomný a žít tady a teď. Je v pořádku žít přítomný okamžik, plně ho prožívat a uvědomovat si ho. Už ale není v pořádku nechávat se jím příliš unášet a strhávat. Nemluvě o negativních emocích. Pokud si mysl osvojí plnou koncentraci na přítomnost, odhalí to, jak jsou na sebe věci navázány, jak spolu souvisí a co se kolem ní děje. A z toho může těžit – už se nenechá jen tak vykolejit hloupou poznámkou, špatným dnem, nedostatkem nového oblečení a tak dále.

Buddhisté věří, že tato praxe dokáže člověku ukázat pomíjivost, nedostatečnost a vlastně i neosobní charakter světa okolo nás. Má ho vést k sebedisciplinaci, překonání sama sebe, vysvobození z utrpení a dosažení nirvány, věčného štěstí (Zajímají vás tato témata? Pak doporučujeme také učení Wabi sabi – japonskou představu o kráse a pomíjivosti, kterou se řídil i samotný Buddha ).

Mindfulness znamená všímavost
Mindfulness znamená všímavost. Naučte se, jak být 100 % přítomní a získejte kontrolu. Zdroj: Pixabay.com

K čemu je technika mindfulness dobrá

Přijde vám toto povídání zajímavé, ale říkáte si: „Co já mám společného s nějakými buddhisty a jak mi to může pomoci?“ Nejste první, kdo se takto ptá. Vědci ze západu, mezi nimi i psychologové a psychiatři, se již delší dobu obrací na východ a hledají moudrost ve starověkých praktikách jako je například jóga, meditace a další. A benefity našli i v praxi mindfulness. Velký užitek má především v rámci terapií. Je prokázáno, že

  • pomáhá proti depresím
  • zvyšuje odolnost vůči stresu
  • bojuje proti úzkostem

To ale není zdaleka všechno. Mindfulness pomáhá lidem vyrovnat se se stárnutím, překonat poruchy příjmu potravy, naučit se ovládat emoce a osvojit si sebeovládání. Velkým přínosem je i při boji proti drogové závislosti či při odvykání od alkoholu.

Je jasné, že čím závažnější je váš problém, tím spíš budete potřebovat vedení skutečného klinického psychologa či odborníka. Pokud byste ale rádi posílili vlastní odolnost, naučili se zvládat stres a odbourávat špatnou náladu, pak je mindfulness přesně to, co byste měli začít cvičit ještě dnes! A to klidně sami jen za pomocí internetu. Jak na to? My vám poradíme!

Jak začít cvičit mindfulness meditace

Pro náš článek jsme si zvolili mindfulness meditace. Jak už bylo řečeno, všímavost se dá trénovat i jinými technikami. Nicméně meditace jsou nejrozšířenější a pravděpodobně nejschůdnější variantou i pro vás.

Pojďme si ji vyzkoušet společně. V následujícím krátkém cvičení se budete soustředit na psychické a tělesné prožitky. Budete přítomní. Prozkoumáte smysly, emoce a obsah mysli. Bez toho, abyste se tím nechali příliš unášet. Uvědomujte si, ale nenechte se zatahovat do víru hodnocení a pocitů.

 Jakmile se totiž začnete soustředit na to, co uvaříte zítra (nebo co řekneš váš šéf večer na poradě), stáváte se nepřítomní – opak přítomného. Snižujete tak svou výkonnost a riskujete, že vás něco vykolejí. To nechte být. Je to nedůležité. Důležité je jen to, co je tady a teď. To je prospěšné. Vyzkoušejte si tuto krátkou meditaci:

  1. Udělejte si pohodlí. Můžete si lehnout na zem, nebo se posaďte.
  2. Zavřete oči a začněte zhluboka dýchat do břicha. Dýchejte nosem. Vydechujte pusou.
  3. Soustřeďte se na to, jak se vaše břicho pohybuje nahoru a dolů.Dýchání do břicha uvolňuje při střesu a negativních emocí. Pomůže vám se uklidnit a zakotvit v přítomnosti.
  4. Pokud se vám v hlavě objeví myšlenky, nechte je odplynout. Nebuďte agresivní a nesnažte se je silou zatlačit. Ale ani se jimi nenechávejte strhávat. Uvědomte si je, ale nechte je zase odejít.

Je vědecky prokázáno, že pokud si každý den vynahradíte chvíli na podobnou meditaci, hladina stresového hormonu kortizonu půjde dramaticky dolů. Máte náročné zaměstnání? Starosti s rodinou? Pak je ten správný čas začít. Výhodou je, že tuto jednoduchou meditaci můžete praktikovat klidně při cestě do práce v metru. Nebo o obědové pauze na pracovišti. Nic pro ni totiž nepotřebujete. Jen pár minut vašeho času.

Mindfulness meditace
Mindfulness meditace vám pomohou odbourat stres a zbavit se negativních emocí. Zdroj: Pixabay.com

Staňte se všímaví a uvědomělí

Uvedená meditace byla jen ochutnávkou. Pokud vás technika mindfulness opravdu zaujala, doporučujeme zapátrat po nějaké mindfulness knize. Nebo ebooku. Je spousta autorů, kteří se jí zabývají jak z východního spirituálního, tak západního analytického a vědeckého úhlu pohledu. Oba mají co říct. Oba můžete využít k vašemu prospěchu a osobnímu rozvoji.

Skvělým nástrojem, jak se naučit miindfulness, jsou také meditace online. Na internetu najdete meditace online, které probíhají formou distančních setkání přes internet, nebo se dají stáhnout ve formě audia. Je na vás, zda chcete mít přímý kontakt s mentorem, nebo vám stačí záznam, podle kterého budete cvičit. Meditace najdete i na YouTube. Vyzkoušejte například kanál Mindfulness Club s videi v češtině. Sdílíme zde pro vás jednu ukázku z jejich dílny.

Doporučujeme propojit meditace mindfulness s jógou. Zacvičte si několik pozic. Rozproudíte krev a energii, rozpohybujete tělo a plíce, a navíc se připravíte na koncentraci. Poté už jen plynule přejdete do meditace. Uvidíte, že vám to půjde mnohem snáze.

A jak bojujete pro špatné náladě a stresu vy? Máte nějaké osvědčené triky? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.