10 února, 2021

Objevte Wabi sabi: Japonská představa krásy a pomíjivosti

Wabi sabi je japonská představa krásy a pomíjivosti, která se právem pyšní své oblibě. Japonci jsou již od nepaměti známí svými životními moudry. Sám osvícený Buddha se wabi sabi řídil, i když tato kombinace slovního spojení přišla na svět až o několik století později. Pravdou je, že zmíníte-li se o wabi sabi před Japonci, ihned budou vědět, o co se jedná, protože tak žijí od nepaměti. Ovšem vysvětlit tuto moudrost je doslova překladatelským oříškem. Je to jako definovat nedefinovatelné. Jedno bez druhého nemůže existovat. Musíte tuto východní moudrost prostě zažít.

Prvopočátky wabi sabi

Nejprve ale nahlédneme do historie tohoto japonského moudra. Jak bylo řečeno na začátku, tak v této asijské zemi se takto žije už několik generací. Ovšem půjdeme-li konkrétněji do historie, dostaneme se do šestnáctého století, a to k čajovému rituálu. I ten je právě nedílnou součástí života všech Japonců. A jinak tomu nebylo ani ve středověku. Nápad v podobě wabi sabi přišel od tzv. samurajů. Ti patřili do vyšší vrstvy společnosti, například jako u nás šlechta. V polovině šestnáctého století svět sužoval hladomor a války. Proto kdy jindy se na chviličku zastavit a připomenout si i ty hezčí stránky života?! A toto dokázali rozvinout do ‚dokonalosti‘ právě samurajové. Ti ve volných chvílích, kdy zrovna nemuseli bojovat za vlast a čest svého panovníka, prováděli čajové rituály. Rozjímali nad krásou ručně vyrobené a oprýskané keramiky. Kochali se tamní přírodou a zastavili se v rušném a krutém světě, který byl všude okolo nich.

Wabi sabi: Čajový rituál
Wabi sabi: Čajový rituál. Zdroj: Pixabay.com.

Význam slova wabi

Pojďme toto slovní spojení společně rozklíčovat. Uděláme to tak, že si slova wabi a sabi rozdělíme. První slovo, wabi, má své kořeny ve slově chudoba, nedostatek a strádání. Zpočátku šlo o dost kruté, a ne okem, ani uchem, líbivé slovo. Krása wabi přišla až s již zmíněnými čajovými rituály. Slovo wabi nás nabádá se oprostit od materialismu, na chvíli se zastavit a žít pouze v přítomnosti. Vede nás ke zpomalení a přijmutí života takový, jaký je. Koneckonců jako již zmínění samurajové. I ti moc dobře věděli, že za každým nádechem temnoty se ukrývá světlo a naděje.

Vysvětlení slova sabi

A nyní se přesuneme ke druhému ze slov, a to je sabi. To lze přeložit jako elegance, jednoduchost, patina a starožitný vzhled. Uděláme-li z podstatného slova přídavné jméno, získáváme výraz osamělý či opuštěný. Postupem času se i toto slovo začalo těšit své oblibě. Vyjadřovalo hlubokou a klidnou krásu, která se mění v závislosti na čase. Z filozofického významu lze sabi vystihnout jako pomíjivost času. Toto slovní vyjádření lze chápat jako něco, co se mění, vyvíjí se a časem chátrá. Všichni z nás se měníme, stárneme. A každá další vráska na čele nám dodává na přirozenosti a osobitosti. Rozvíjí náš charakter. Zkrátka a dobře jedná se o drsnou krásu reality, kterou zná každý z nás.

Dokonale nedokonalé wabi sabi

A nyní toto krásné vysvětlení dvou na první pohled neslučitelných slov spojíme. Kombinací wabi sabi získáváme rázem něco, co je nedokonalé, ale krásné ve své podstatě. A tak, jak daný předmět stárne, mění se, vyvíjí a chátrá, tak nabývá na hodnotě. Typickým příkladem ze života jsou například moudří a vzdělaní králové, či staří, věkem sešlí dědečkové, kteří už pamatují dvě války a dva totalitní režimy. Stále ale v sobě cítí hnací motor, který je nutí žít a radovat se z maličkostí a předávat své zkušenosti mladší generaci. Umělecká díla jsou další krásný příklad. Čím starší a originálnější obraz je, tím je vzácnější.

Styl wabi sabi

Dostáváme se pomaličku do dvacátého prvního století, do naší virtuální doby. Jak tento styl využít v praxi a vybrat si z něj pro nás jen to nejlepší? Wabi sabi styl je zkrátka a dobře součást života. Můžete ho například využít pro svůj osobní rozvoj. Hojně je nyní představován a prezentován v bydlení. Díky tomuto moudrému učení totiž můžete ve vašem interiéru vykouzlit místo, kde se můžete na okamžik zastavit a užívat si plynutí času. Sedací soupravu vylepšete vlněným přehozem. Přidejte i naducané a barvené polštářky. Pro wabi sabi je nezbytnou součástí i příroda. Tato moudrost věří, že člověk je její nedílnou součástí. Proto si přineste do vašeho obýváků kousek klacku, větvičky, či šišky. Pařez můžete osadit a nechat rozkvést. Hledejte také kameny, které vyjadřují stálost. Chcete-li tento japonský styl rozvinout o level výše, vytáhněte oprýskané hrníčky po babičce. Jednu zeď v obývacím pokoji nechte holou, tím myšlenou neohozenou, aby jednotlivé kusy cihel prosvítaly. A prostor prosvětlete nadýchanými závěsy.

Wabi sabi: Styl bydlení
Wabi sabi: Styl bydlení. Zdroj: Pixabay.com

Knižní inspirace

Jestli i vás zaujala tato japonská moudrost, rozhodně doporučuji začíst se do tzv. Bible wabi sabi. Ano, tato kniha wabi sabi vás vtáhne nejen do samotného vzniku tohoto východního učení, ale také se dozvíte, jak wabi sabi žít v normálním životě. Knihu napsala Beth Kemptonová, která je koučkou, spisovatelkou a odbornicí na Japonsko. Jakmile jsem tuto knihu, která ihned upoutá svým pozitivním, tyrkysovým vzhledem, spatřila, věděla jsem, že bude má. Přesný název knihy je WABI SABI: Japonská moudrost pro dokonale nedokonalý život.

Učení wabi sabi se těší čím dál tím větší oblibě. Na internetu můžete najít spoustu článků, návodu i knih zaměřujících se právě na tuto japonskou moudrost. Tu využijete, jak již bylo zmíněno, pro zkrášlení nejen vašeho interiéru.

Prožití wabi sabi na vlastní kůži

A na závěr se pojďte alespoň na malý okamžik přesunout do světa wabi sabi, který je plný optimismu. Zastavte se na chviličku a u čajového obřadu si vychutnejte šálek zeleného čaje. Vnímejte každou maličkost čajového rituálu. Každý moment jeho přípravy, který je striktně daný. Zavětřete ušima a poslouchejte onu líbivou relaxační hudbu. Usrkněte horkého čaje a vychutnejte si jeho vynikající chuť, která vám ještě na chviličku zůstane na jazyku.

Wabi sabi: Lesní koupel
Wabi sabi: Lesní koupel. Zdroj: Pixabay.com.

A poté se přesuňte do tzv. lesní koupele, která je naprostou bombou v Japonsku právě teď. O co jde? O úplně ‚obyčejnou‘ procházku lesem. Procházíte se sami po štěrkové, lesní cestě a vnímáte svět kolem vás. Kocháte se z krásy a nedokonalosti stromů, které se nad vámi sklání. Slyšíte zvuky ptáků, kteří vám krouží nad hlavami. A zjišťujete, že je na světě báječně! Jste jen vy, vaše myšlenky a divoká, nespoutaná krása přírody.

Zkuste se i vy na chviličku zastavit a tomuto dokonale nedokonalého učení z Japonska dát šanci.