29 ledna, 2021

5 důvodů, proč využít rad profesionálního osobního kouče

Toto moderní povolání se těší čím dál tím větší oblibě. A není divu, spolupráce s profesionálním koučem není žádná ostuda, ba naopak. Na rozdíl od psychologa, kterému se vypovídáváte ze svých strastí, kouč vám pomáhá se osobně rozvíjet. Toto je obrovský rozdíl, který spousta lidí nevidí. Kouč totiž není psycholog, nepracuje s duševně nemocnými, nešťastnými lidmi. Samozřejmě každý z nás si v sobě nese nějaké trauma a psychický blok. Ovšem překonáme-li tyto ‚strachy‘, otevře se nám rázem nová cesta. A osobní kouč vás na ní bude doprovázet. Tady je pět důvodů, proč využít rad profesionálního osobního kouče.

Osobní kouč vám odstraní strachy a bloky z dětství

V 99,9 % případů si najímáme osobního kouče, protože se chceme rozvinout v kariéře. Po nějaké době ale zjistíme, že rozhovor stejně skončí u zkušeností a zážitků z dětství. Je to totiž období, kdy se jako lidská bytost formujeme nejvíce. Kolem 5-6 roku života jsme stále závislý na rodičích, kteří pro nás představují středobod vesmíru. Přejímáme jejich názory, postoje, ale i obavy. I když nám vyčtou sebemenší maličkost, byť v dobrém zájmu, vnímáme ji jako zklamání a pocit méně cennosti sebe sama. Tento silný, traumatizující zážitek si v sobě nosíme až do dospělosti. Může se projevit jako neschopnost říct NE, strach z odmítnutí, či agresivní chování. Když odstraníte strachy a bloky z dětství, najednou zjistíte, že se vám neskutečně uleví. Rázem se vám začne dařit nejen v práci, ale promění se i vztahy s okolím.

Osobní kouč je důležitý.
Osobní kouč je důležitý. Zdroj: Pixabay.com

Osobní kouč vám pomůže změnit způsob myšlení

Je obrovský rozdíl, srovnáme-li pokrok koučovaného člověka s člověkem, který se snaží zásadní životní dilema řešit sám. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že díky koordinaci a podpoře osobního kouče jsem se za dva měsíce posunula tak, jako bych to sama zvládla za rok, možná i za delší časový úsek. Změníte způsob myšlení nad aktuálním problémem a situací. Začnete si uvědomovat spoustu věcí. Jako by rázem jednotlivé částečky do sebe začaly zapadat, podobně jako puzzle. Otevře se vám spousta nových příležitostí, poznáte nové a inspirativní lidi. Stává se, že od základu překopete svůj stávající život – rozejdete se s partnerem, změníte práci, klidně i obojí zároveň. Budete k sobě přitahovat takové osoby, které smýšlí podobně jako vy.

osobní kouč
Využijte služby profesionálního kouče – Máji Bourkové!

Osobní kouč vám poradí jak na podrobný plán

Nejčastější prostředek, který využívá každý úspěšný osobní kouč, je plánování. Tato drobnost je totiž základ všeho. Nebojte se dávat si drzé a na první pohled ‚nesplnitelné cíle.‘ S osobním koučem si vytvoříte podrobný plán. Kde se vidíte za pět let? Kdo chcete, aby se na vás díval do zrcadla? Znuděný a unavený člověk prací, ze které má sice vydělaných dost peněz, ale nepřináší mu potěšení? Ruku na srdce, tento katastrofální scénář vidět opravdu nechcete! Je jasné, že váš sen se vám nesplní na počkání, budete pro něho muset něco udělat. Ano, bude to mnohdy nepříjemné a bolestivé, například již zmíněný rozchod. Ale někdy je to jeden z nebytných kroků, který vám brání ve štěstí.

Osobní kouč tvoří podrobný plán.
Osobní kouč tvoří podrobný plán. Zdroj: Pixabay.com

Díky radě osobního kouče si můžete jeden velký, ambiciózní cíl rozkouskovat na malé, méně drzé a realizovatelnější cíle. Poté dojdete až na již zmíněný vrchol pyramidy. A to za to rozhodně stojí.

Začnete žít život plný nových výzev

I když je koučování samo o sobě zázračné, zázraky se nestanou, nevyvinete-li pro své štěstí potřebné, nelehké kroky. Nemyslete si, že když začnete spolupracovat s profesionálem na osobní rozvoj, tak rázem všechny starosti zmizí. Neodplují daleko až k Atlantickému oceánu. Opak je pravdou. Začnete žít kvalitnější a aktivnější život plný nových výzev. Ano, je to tak, budete zažívat čím dál tím větší výzvy a životní změny. Místo naříkání a stěžování si začnete hledat důvod, proč se daná situace přihodila a jak ji co nejúspěšněji vyřešit.

Malými, ale bezpečnými krůčky začnete žít kvalitnější život plný nových výzev. Nebojte se říct si o pomoct, vypovídat se. Neskutečně se vám uleví. Nejsme přístavy jen sami pro sebe, je v pořádku být občas smutný, naštvaný nebo zmatený. Neduste v sobě emoce, jsme jenom lidé. Každý nový zážitek nás posouvá dál. Blíže k našemu skutečnému snu.

Splníte si sny díky konkrétním a jasným krokům

Tento důvod vás určitě napadne ihned od samého začátku, proto si taky služby profesionála kupujete. A je to věrná pravda! Osobní kouč vás pomocí konkrétních a jasných kroků dostane postupně až do bodu, kdy vy pomocí aha-efektu zjistíte, že už ‚tam‘ vlastně jste. Už stojíte na vrcholu oné hory, kterou jste si na začátku vybrali. Každý z nás je jiný, proto i odpověď je pokaždé individuální. Vy si splníte sny díky konkrétním a jasným krokům. Ať už si ale vyberete jakoukoliv cestu, vždy se dostanete do Říma, tam totiž končí všechny.

Osobní kouč se stane vaším průvodcem

Osobní kouč je v podstatě, metaforicky řečeno, průvodce, který vás vede, směřuje. Každý týden nebo měsíc, záleží na frekvenci setkání, se radíte a konkrétními a jasnými kroky si plníte sny. Vylepšujete svoji hru tak, aby vám byla co nejvíce šita na míru. Osobní kouč vám neradí, jen pomocí přesně daných otázek vás nutí přemýšlet a zamyslet se nad vlastím životem. Vy, bádáním a pitváním se nad svými vlastními zážitky a zkušenostmi formujete odpovědi.

Osobní kouč vás dostane na vrchol!
Osobní kouč vás dostane na vrchol! Zdroj: Pixabay.com

Zvládnete-li všechny předchozí rady, které, jak určitě i vy zjistíte, rozhodnete-li se poradit s osobním koučem, není vůbec lehké zdolat, začnete zjišťovat, že je na světě krásně. Okovaná kola osudu se rázem začnou přetáčet na druhou stranu a vy zjistíte, že je vám fajn, a že žijete úplně jiný život, než to bylo doposud. Máte mnohem více volného času, který využíváte efektivněji než jen koukáním na televizi nebo projížděním sociálních sítí. Můžete začít více číst, psát, nebo v sobě objevíte třeba umělecký talent v podobě malování nebo hraní na klavír. Kariéra jako by rázem stoupla o několik stupínků nahoru. Lásku cítíte ve všech oblastech vašeho života. Partner, děti, rodina i přátelé.

Je jen a jen na vás, pro co se rozhodnete a co je ‚ten váš‘ splněný sen. Věřte, že s pomocí rady profesionálního osobního kouče se vám vše, po čem v životě toužíte, podaří. Splníte si sny díky konkrétním a jasným krokům, se kterými vám pomůže osobní kouč.