23 ledna, 2021

Osobní rozvoj: Zjistěte, proč je tak důležitý

Mnoho lidí svůj život nežije naplno. V podstatě jen přežívá a desítky let plyne tak nějak stejně. Takový člověk se nikam neposouvá a nerozvíjí. Jestliže však chcete svůj život prožít co nejlépe lze, musíte na sobě pracovat. Osobní rozvoj je poslední dobou velmi skloňovaný pojem. Pro některé jde však stále o něco absurdního ne-li abstraktního. Jiní už pochopili, proč je pro lidi osobní rozvoj tak důležitý. 

Co je osobní rozvoj? Jde o způsob, jak může jít člověk dopředu, zlepšovat se v různých oblastech svého života, dosáhnout lepších výsledky, být spokojený sám se sebou. Být šťastný. Existuje mnoho technik a procedur. Jsou nějaká pravidla ve sféře osobního rozvoje? V podstatě ne. Můžete pracovat na jakémkoliv problému, který vás trápí, sužuje a drží vzadu. 

Osobní rozvoj dokáže naučit vše, nač pomyslíte 

  • Cizí jazyk 
  • Procestovat svět 
  • Lépe navazovat vztahy 
  • Polepšit se v komunikaci 
  • Zhubnout 
  • Začít sportovat 
  • Zlepšit produktivitu 
  • Ovládnout emoce 
  • Zaměřit se více na motivaci a odměny 

Buďte osobně zodpovědní za svůj rozvoj 

Člověk, který na sobě začne pracovat, toho mnoho získá. Ten, kdo se jen nechá unášet časem a nic neřeší má často mnoho problémů. Nemá kladný vztah se svými dětmi, bývá unaven z práce, rozpadá se mu manželství, není šťastný. Vůbec se nespoléhá na své schopnosti, ale nechá věci na náhodě. Však ono se to nějak vyřeší.

Nemyslí na své blaho, ale zaobírá se problémy druhých. Často jsou takový lidé plni závisti a bojí se větších změn. Protože to by pak museli přiznat vinu a fakt, že vždycky nevyhrají.  

Život je tvrdý. To je známý fakt. Každý se musí postarat sám o sebe. Není třeba si to kazit přemýšlením, co se mohlo udělat jinak, aby se došlo k jinému cíli. Osobní rozvoj mimo jiné učí, jak žít šťastný život.

Umožní vám žít v přítomnosti. Nezaobírat se minulostí. Protože co nejde vrátit zpět, je zbytečné probírat a držet v sobě. Minulost nezměníte, na budoucnost se můžete leda lépe připravit. Ale někdy ani ta nejlepší příprava nezajistí, že vše poběží dle plánu. Teď je váš čas. Přítomnost je hlavním pilířem osobního rozvoje

Život a osobní rozvoj jdou ruku v ruce 

Každý svou cestu začíná svým narozením. Učí se plazit, chodit a mluvit. Poznává svět okolo a trénuje svou komunikaci s okolím. Poté doroste a nastoupí do školy. To vše lidi motivuje, přeměňuje, tlačí dopředu. I to je osobní rozvoj. Školou by však vaše cesta za poznáním skončit neměla. 

Vždyť život je jen jeden. Jde o tak vzácný element, že by byla škoda ho jen tak promarnit. Víte, že pokud si určíte životní cíl, bude vše mnohem snadnější? Cesta tak bude vytyčena a vy se budete snáze rozhodovat na čem zrovna musíte pracovat. Cíl může vypadat velmi vzdálen, záleží, o co půjde, ale jen díky malým krůčkům, ho lze dosáhnout.  

Úplným základem, abyste mohli něco změnit, je mít rád sám sebe. Velká míra sebelásky, sebeúcty a sebevědomí vám dodá energii. Bez toho a klidné mysli by to nešlo. Pokud si nebudete věřit, mít se rádi a nebudete umět rozlišovat věci důležité od těch nedůležitých, nepomůže vám ani afirmační tabule.

Někdo si takové nástěnky instaluje třeba v ložnici naproti zdi, a každý večer před usnutím si ji prohlížejí. Jiný se naopak zásobuje a čte knihy osobní rozvoj dopodrobna popisující. Jenže bez víry, že na to máte a bez klidu v duši půjde o boj s větrnými mlýny. Zbavte se stresu a naučte se mít rád

Začněte s osobním rozvojem již dnes 

Máte v plánu odjet do zahraničí a dva roky studovat tamní lidi a zvířata? Dobrá. Začít můžete už dnes. Zkuste sehnat krátký film o daném místě, objednejte si knihu fauny a flory a napište si na lísteček v cizí řeči všechny názvy vašich věcí, které máte ve svém domově a polepte je jimi. Co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Protože úkol pak bude před sebou kopat jako míč. Stále pak budete ve skluzu. Lenost je váš nepřítel.

Nenechte se zastrašit prvními neúspěchy. Protože i ty vás v podstatě někam posunou. Donutí vás najít jiný způsob, přivedou vás na novou myšlenku. Není to konec, spíše jde o začátek nové cesty.  

Proč je tedy osobní rozvoj tak důležitý? Protože vás drží při životě. Dodává mu tím smysl. Je to důvod, co vás každé ráno dostane z postele. Pomáhá v nových nápadech a osvojení znalostí. Pokud na sobě budete pracovat, dokážete velké divy.  

Pracujte na sobě i v dospělosti, osobní rozvoj je důležitý v každém věku 

Jednou z technik je vzdělávání dospělých. Jak již bylo řečeno, vychozením školy a nastoupením do práce to nekončí. Existují dálková studia, která vám rozšíří obzory. Buď můžete pokračovat ve svém oboru a zvyšovat si kvalifikaci anebo se můžete pustit do online vzdělávání. 

Online vzdělávání jako forma osobního rozvoje.
Online vzdělávání jako forma osobního rozvoje. Zdroj: Pixabay.com

Na internetu je řada kurzů, workshopů, podcastů, e-knih, rozhovorů a diskusí, které si můžete poslechnout, projít nebo absolvovat. Klidně se pusťte i do něčeho nového.  

Nebaví vás vaše stávající zaměstnání? Je pro vás utrpení, každý den docházet někam, co vám nepřináší potěšení a nevidíte v tom žádný smysl? Pak je na čase to změnit. Práce tvoří velmi důležitou součást života. Zabere vám mnoho času. A je nesmysl ho věnovat něčemu, co vás nebaví.

Nemáte čas docházet do školy? Pak je online kurz tím pravým pro vás. Můžete si najít i takový, kde po absolvování získáte diplom. Dnes už jsou i takové brány v potaz, při usilování o novou pozici.  

Pro někoho může být změna práce životní příležitostí, jak vše obrátit vzhůru nohama a konečně dát věcem řád. 

Rozvíjet se můžete i knihou o osobním rozvoji

Jestli se hned nechcete pouštět do dalšího studia, můžete se aspoň inspirovat a motivovat četbou. Nejlepší knihy o osobním rozvoji jsou takové, co vás budou naplňovat a budete toužit otočit další a další stránku. Známé jsou Dale Carnegie – Jak získávat přátele a působit na lidi, protože bez přátel a jejich občasné pomoci to nejde; Norman Vincent Peale – Síla pozitivního myšlení, už dávno se ví, že mysl uzdravuje a pak třeba Napoleon Hill – Myšlením k bohatství, přej si a bude ti dáno. 

Kniha o osobním rozvoji.
Kniha o osobním rozvoji. Zdroj: Pixabay.com

Čtení však vyžaduje čas, soustředění a prostor. Někdo není knihomol a čtení je pro něj ztráta času. Audioknihy osobní rozvoj také naučí. Ideální na poslech při domácí práci, řízení auta a vaření. Sluch je skvělým lidským smyslem. Mozek dokáže pomocí sluchu přijímat spoustu informací. I samotné děti se naučí mluvit jen pouze tím, že poslouchají své okolí. Využijte tedy tyto „volné” chvilky a nechte si promlouvat do duše. 

Pro duševněji a jinak založené lidi se nabízí i alternativní vzdělávání. Zastaralý systém klasického vyučování už nikoho neohromí. Můžete se učit svobodně. Prozkoumejte do hloubky, co vás zajímá.

Jste muž a baví vás móda a vždy jste se pletli kolem šicího stroje své babičky? Nestyďte se a kupte si jeden domů. Prostudujte videa na internetu, zajděte do obchodu s látkami a pusťte se do vlastnoručně šitých kousků. Co na tom, že jste spíše o ženskou záležitost. Naopak, můžete přinést svěží vítr. Nebo naopak jste žena, ale milujete kov, sklo a tvorbu? Zavřete se do dílny a vyzkoušejte co jednotlivé nástroje a nářadí dovede.  

Alternativní postoj vás dokáže rozvést naprosto odlišně, než je zvykem. A to je jen dobře. Různorodost je žádána.  

Nyní snad už tušíte, co je osobní rozvoj, proč je pro vás tak důležitý a jak s ním zacházet. Pusťte ho i do svého života. Nemyslete na všechny ty škarohlídy, kteří tvrdí, že jen blázen se pouští do nejistých projektů. Naopak mu ukažte, že vše je možné. Stačí chtít. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.