13 ledna, 2021

Cíle v životě i v práci: 5 rad jak je určit a dosáhnout jich

Už dlouho toužíte po tom vydělat milion korun, získat místo svého šéfa, zalíbit se nové sousedce, zhubnout těhotenská kila a naučit se cizí jazyk na úrovni rodilého mluvčího? Co vám brání k dosažení úspěchu? Musíte si stanovit cíl. Existuje mnoho věcí, co vás brzdí. Jsou to zažité stereotypy, špatné návyky a málo odhodlání. Našich 5 rad vám napoví, jak dosáhnout svého cíle.

Být úspěšný, oblíbený, slavný, bohatý, milovaný atd. To jsou vlastnosti, které ve vás rodiče pěstují již od útlého věku. Respektive se snažili určit cíl, za kterým byste měli jít. A nechali vás, abyste si vyzkoušeli jej dosáhnout. Ze začátku jsou to malé sny. Mít hodně kamarádek, dobře se učit, být spolehlivý a zajít rodičům pro něco do obchodu, úspěšně složit zkoušky dospělosti apod. 

Proč se s věkem nároky mění? Je to proto, protože jako roste vaše tělo, rostou i vaše touhy, sny a cíle. Většinou však nechybí energie k jejich dosažení. Jde spíše o málo motivace, chtíče, špatném plánování a uspořádání jednotlivých částí. Velké cíle jsou totiž tvořeny mnoha detaily a krůčky.  

Zkuste se opět vžít do role dítěte. To má své sny. Být nejhezčí princezna nebo nejrychlejší kovboj v místnosti. A jejich fantazie pracuje. Co mohu udělat pro to, abych byla hezčí? Třeba zvolit jiné šaty, srovnat účes, zapracovat na svém chování. Jde krůček po krůčku. A tak stejně musíte postupovat i vy. 

Jak tedy přejít špatné návyky a nasměrovat svůj život k úspěchu, po kterém tak toužíte? Musíte pouze otevřít mysl, roztáhnout křídla a jít vstříc neznámému.  

Myslete pozitivně, přijde úspěch a dojdete k cíli

V prvé řadě si musíte věřit. Pokud nebudete mít víru v sebe sama, nikdy svého životního cíle nedosáhnete. Nikdo to totiž za vás neudělá. Věřte si, že zvládnete mnohem víc než doposud. Je třeba myslet pozitivně. Obklopujte se lidmi, kteří už něco dokázali. Mohou to být rodiče, prarodiče nebo vrstevníci. Pokud ve vašem okolí nikdo takový není, nezoufejte. Můžete si vytvořit afirmační tabuli. 

Jednoduše si na kousky papíru napište motivační hesla. Něco jako „Dokážu to, Budu úspěšný, Mám velkou sílu, Překonám sebe sama, Věřím si”, a ty vylepte na místo, kde vám často uvízne pohled. Může to být na lednici, na stěně vedle obrazovky, na dveřích záchodu apod. Pokud text doplníte fotkami úspěšných lidí, bude to dokonalé. Mysl se přenastaví na hnací mód. Bude vás to motivovat. Jeden příklad za všechny.

Naopak se snažte o minimální kontakt s lidmi, kteří pouze nadávají na život a nic nedělají pro jeho zlepšení.  

Cíl je jako cesta na vrchol. Zdroj: Pixabay.com
Cíl je jako cesta na vrchol. Zdroj: Pixabay.com

Nejste v tom sami, jeden cíl je úspěch několika lidí

Lidé mají tendence s někým neustále poměřovat. Nespíš je to součást našich pudů. Stejně jako zvířata chceme být lepší, štíhlejší, rychlejší, oblíbenější než ti druzí. Zdravá rivalita a soutěživost je v pořádku. Ale musí se dělat správně.  

Rozhodně se nepoměřujte s osobnostmi a celebritami. To skutečně nefunguje. To jsou lidé žijící mimo oblast našich světů a hranic. Aspoň to si lidé často myslí. Jenže opak je pravdou. Idoly z nich dělají média, fotomontáže, upravené informace. Tito lidé mají kolem sebe celé týmy, které jim pomáhají být slavní. Můžete se podívat na jejich zkušenosti a životní cestu. Inspirujte se tím, co dokázali a hlavně jak. Ale zůstaňte nohama na zemi. I vy můžete dosáhnout svých reálných snů. 

Další věc, která vám může být prospěšná je ta, že se nesmíte světem toulat sami. I celebrity mají týmy lidí na marketing, visáž, fotografy, kuchaře, uklízečky apod. I vy si musíte umět říci o pomoc. Pokud vám něco nejde, neztrácejte čas a jděte za tím, kdo vám to může ukázat. Nechte si pomoci. A tak stejně naopak. 

Jsou situace kdy čas marníte nepodstatnými činnostmi? Předejte je na jiné, kteří se to chtějí naučit. Delegujte ostatní. A vy tak získáte energii a prostor se posunout dál.  

Berte cíl po menších kouscích 

Jedna cesta, jak dosáhnout toho co chci, může být ta, že si budete plánovat menší cíle. Ty vás naučí plánovat a zaměřit se na to podstatné. Stejně jako je řeka složená z malých potůčků a říček, tak i váš sen se skládá z mnoha menších částí. Snažte se je řešit postupně. 

Pokud si chcete založit zimní zahradu musíte ji prvně naplánovat. Tedy udělat nákres, zhotovit přibližný rozpočet a nakoupit materiál. Kytky zasadit do květináčů, o vše se pečlivě starat v průběhu několika let a poté budete mít krásnou zimní zahradu, kterou vám budou závidět všichni zahrádkáři v okolí. 

Jak si stanovit životní cíle 

To je velmi zapeklitá otázka. Každý je individualista, jedinečná osobnost. A každý má jiné nároky. Pro někoho je životním cílem založit rodinu, pro druhého postavit dům a zplodit syna, pro dalšího pak stát se ředitelem ve firmě, kde začínal. 

Jak si najít ten správný životní cíl a plány? Buďte realisté. Zkuste se zaměřit na něco, co je pro vás dosažitelné. Pokud máte odchozenou pouze základní školu, můžete být vedoucí třeba v obchodě ale ne ve strojírenské mezinárodní firmě. To samé platí třeba o stavění domu. Jestliže žijete od výplaty k výplatě, na honosné sídlo na kopci za městem to asi nebude. 

Nemusíte se však hned vzdát svých snů úplně. Stačí když je mírně upravíte. Chcete projet svět? Dobře, asi nebudete spát v luxusních hotelích a každý den nebude teplé jídlo. Pokud se však s tím smíříte, vyrazte na cestu. Chcete napsat scénář? Vyzkoušejte si své literární střevo na knize.  

Některým pak může pomoci jednoduchý trik. Vymyslet životní cíle a seznam z nich.  Pak stačí jen odškrtávat splněné položky.

Životní cíle jsou tu proto, aby nás hnali dopředu. Nezoufejte, pokud se vám nedaří je plnit. Vždyť snít je taky krásné.  

Jak stanovit pracovní cíle 

Pokud chcete vést příkladný život, v blahobytu a nemuset třít bídu z nouzí, je nutné mít práci. Ať už jde o zaměstnání nebo podnikání, je vhodné si na začátku stanovit, čeho byste chtěli v pracovním životě dosáhnout.  

Pro vás to bude skvělá motivace a hnací pohon k práci. K výkonu. Protože když vidíte to světlo na konci tunelu a představíte si ten pocit štěstí a hrdosti, který by vás obklopil, je proč vzít za práci. Nezáleží, zda pracujete hlavou anebo rukama. Čas od času se nikomu nechce. Ale je dobré mít něco, co vás postaví na nohy a donutí zase začít. A to je pracovní cíl. Někdo si chce vydělat určitý obnos peněz, jiný založit vlastní úspěšný podnik a další třeba se stát zaměstnancem roku.  

Cíl je jako cesta na vrchol. Zdroj: Pixabay.com
Cíl je jako cesta na vrchol. Zdroj: Pixabay.com

5 rad, které vám pomohou splnit cíl

V této chvíli, už víte, jak si stanovit svůj cíl. Co by jím asi přibližně mělo být. Nyní si shrňme 5 rad, které vám pomohou je dokončit. 

  • Jednoduše řečeno – začněte. Musíte udělat ten první krok a zkrátka nějak začít. Nemusíte mít prvotřídní web, skvěle propracovaný systém výuky, kurz šití nebo ekonomickou školu. Hlavní je, že to sami chcete a že vás to baví. Máte v plánu malovat? Nakupte materiál, plátna a jedem. První budou mazanice, ale trénink dělá mistra 
  • Nepoměřujte se s jinými lidmi, hlavně ne se slavnými osobnostmi. V prvé řadě, jsou to jen lidé. Studujte jejich chování, úspěchy a názory. Pouze se jimi inspirujte 
  • Nebojte se selhání a smiřte se s neúspěchem. Ani na hory nejdete pořád do kopce. Občas se musí udělat obchůzka nebo přeskočit potok. Sem tam to kousek zpátky uklouzne a může to být náročné. Ale dříve či později nahoru vylezete. Stejně je to s cíli. Komplikace nastanou a dostaví se i neúspěch. Ale to je v pořádku. Je to přirozený proces dosažení síle 
  • Stanovte si reálné cíle. Jestli se bojíte moře, asi nebudete přeborník v potápění. Dělejte malé krůčky a dojdete ke svému životnímu i pracovnímu cíli 
  • Myslete na budoucnost. Poučte se ze svých chyb a zapracujte na nich. Učený z nebe nespadl. Studujte, čtěte, choďte na přednášky, poslouchejte podcasty. Zkrátka si rozšiřujte obzory. Cíl tak bude zase o něco blíže

Citáty k dosažení cíle 

Vše jde lépe s úsměvem. I to platí o životě. Pokud chceme žít úspěšný život, musíme v něm vidět smysl. Nějaký odkaz, který po každém zůstane. Děti, budova, umění, hudba, bohatství, sláva. Mění se to. K jejich dosažení pak pomáhají různé citáty o dosažení cíle

„Stanovte si, co chcete v životě nejvíc, napište si to a nedovolte nikomu a ničemu odradit vás od splnění.“ 

Napoleon Hill 

 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.