Bylinky všeho druhu jsou opět v kurzu! V současnosti jsou populární především mikrobylinky neboli microgreens. Jedná se o zelené rostlinky, nejčastěji v podobě zeleniny, které můžete pěstovat bez problému doma, na balkoně. A právě v tom je jejich kouzlo. Tyto zelené super potraviny máte kdykoliv po ruce. Můžete je používat i v případě, že pracujete na home office. V čem jsou mikrobylinky jiné a jaké jsou jejich výhody?
Mikrobylinky, bylinky pro zdraví
Nejprve si objasněme, proč jsou microgreens tolik vyhledávané. Jedné se o to, že tyto zelené bylinky jsou doslova nabité vitamíny, minerály a dalšími velice prospěšnými látkami pro naše tělo. U některých druhů dokonce naleznete proteiny, které organismu zajišťují potřebnou dávku energie. Mikrobylinky patří do skupiny tzv. superpotravin, jako je například avokádo, chia semínka, či borůvky. Zelené potraviny jsou výborným parťákem k detoxikaci organismu. Především v chladnějším období se mikrobylinky dají využít jako nastartování organismu, posílení imunity a zlepšení nálady. Můžete se tak vyhnout chřipce a nachlazení, které jsou typickými nemocemi právě v zimě. Na jaře vaše tělo mikrobylinky krásně pročistí a dodají mu energii, díky které můžete předejít nadměrnému stresu. Tato detoxikace vás připraví na příval prvních sluneční paprsků.
Pěstování a péče
Péče o zdravé bylinky je snadná. Jak bylo zmíněno v úvodu, můžete je bez sebemenších obtíží pěstovat i z pohodlí domova. Celý proces je jednoduchý, snadný a ekologický. Starání se o mikrobylinky je šetrné k životnímu prostředí, protože pro jejich péči nepotřebujete žádné chemické postřiky. Nejprve je třeba semena nechat naklíčit. Semínka zelených superpotravin dostanete běžně koupit ve velkých supermarketech, nebo na e-shopu se zdravými potravinami. Doporučuji pro naklíčení zvolit průhlednou skleněnou láhev, nebo láhev z plastu. V této fázi dejte láhev se semínky na nějaké teplé, slunečné místo, aby měly možnost vyklíčit. Jakmile spatříte první známky života, přesaďte rostlinky do nádoby nebo menšího květináče, aby se mohly dále rozrůstat. Velký pozor si dávejte na plíseň. Když se tento „strašák“ u vaší zelené superpotraviny objeví, raději ji vyhoďte a pořiďte si novou. Ruku na srdce, zdraví je vždy na prvním místě. Jednotlivé kousky mikrobylinky před konzumací pořádně, pod tekoucí vodou, opláchněte.
Kde a za kolik mikrobylinky pořídíte
V poslední době trend v podobě microgreens značně stoupl. Díky tomu je seženete prakticky v každém větším potravinovém řetězci. Podstatně širší a pestřejší sortiment mikrobylinek naleznete na e-shopu se zdravou stravou. U popisku zelených bylinek se máte možnost dozvědět, jestli se jedná o bio kvalitu. Na e-shopu si můžete pořídit kromě jednotlivých semínek také celou sadu pro snadnější a efektivnější pěstování. V sadě je obsažena zejména nádoba k vypěstování zelené superpotraviny. Tato základní, „startovací“ sestava, kde naleznete také čtyři pláty bio semen, je k dostání zhruba za 350 Kč. Sada je vhodná pro všechny začátečníky, kteří ještě s péči o mikrobylinky nemají žádné zkušenosti. Následná cena mikrobylinky, zejména co se týče náhradních plátů jednotlivých druhů, se pohybuje okolo 130 až 150 Kč. Součástí sady jsou většinu 3 ks dalších semen.
Nejdostupnější variantou mikrobylinek je řeřicha, která se dá snadno pěstovat i na okenním parapetě nebo balkoně. Vyzkoušet můžete také odrůdy jako je ředkvička, brokolice, pohanka, nebo dokonce i hořčice. Hojně využívané a oblíbené jsou microgreens v podobě petržele, sezamu, řepy, čočky a slunečnice. Pro milovníky experimentů je tu zdravá bylinka v podobě lichořeřišnice, někdy zvané jako rostlinné antibiotikum, či aksamitník.
Mikrobylinky, chutné superpotraviny pro vaše mlsné jazyky
Mikrobylinky vynikají nejen originálním vzhledem, ale především svou chutí. Jsou křupavé a příjemně voní. Navíc máte na výběr pestrou škálu barev i chutí. Máte chuť na červenou řepu nebo dáte přednost řeřiše? Nejčastěji má microgreens bělavé kořínky, které jsou ideální přidat například do zelinového salátu. Pamatujte na to, že kořínky by se měli vždy konzumovat čerstvé. Zelené rostlinky jsou výbornou variantou pro všechny vegetariány, vegany a osoby, které zrovna drží jakoukoliv formu diety. Na své si přijdou i všichni gurmáni a estetici jídla. S mikrobylinkami vaše jídlo vylepšíte. Díky ozdobě v podobě řeřichy dodáte celkovému pokrmu originální a jedinečný vzhled.
Rychlé a zdravé recepty
Zdravé bylinky můžete jíst na několik způsobů. Jeden z nečastějších je přidat tuto zelenou superpotravinu do salátu. Díky tomu, že jsou výhonky chuťově spíše neutrální, se hodí do všech možných kombinací zeleninových pokrmů. Jako tip na rychlou svačinku doporučuji přidat kousíčky mikrobylinek na obložené, celozrnné pečivo s pomazánkou. Na internetu nalezete spoustu receptů, které vám ukážou, jak jíst zdravě a zařadit superpotraviny do vašeho stravování.
Z estetického hlediska vypadají bylinky pro zdraví zajímavě jako ozdoba k sýru, masu, nebo součást obloženého talíře. Ve většině případů se jedná o rychlé a zdravé recepty, které máte připravené během pár minut.
Recept na krémovou řeřichovou polévku
Na závěr si uvedeme recept na krémovou řeřichovou polévku.
Budete potřebovat:
- Pórek
- Obyčejnou vodu
- Brambory
- Mléko
- Řeřichové lístky
- Koření na dochucení
Postup přípravy:
- Na rozpáleném oleji nechte orestovat na jemné plátky nakrájený pórek.
- Asi po 5 minutách pórek zalijte vodou a poduste.
- Přidejte brambory. Celý vývar nechte vařit do doby, než brambory změknou.
- Do vývaru přilejte mléko a na jemnou nasekané řeřichové lístky.
- Polévku rozmixujte a dochuťte solí a pepřem dle potřeby. Řeřichové plátky můžete využít jako ozdobu na již rozmixovaný krém.
Mikrobylinky jsou druh potraviny, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet. Nechte se inspirovat naší krémovou polévkou a zařaďte microgreens do jídelníčku. Jaký je váš názor? Dáte jim šanci? Napište nám do komentáře!