25 února, 2021

7 věcí, které vám rychle zlepší náladu

Určitě to zná každý z nás. Občas máte „den blbec.“ Nic se vám nedaří, nic vás nebaví. Zkrátka a dobře nejraději byste zalezli do ulity a nikoho neviděli. Tento krátký pocit bezmoci a deprese postihuje všechny. Pozor, nepleťte si pojem ‚depka‘, který běžně používáme, s depresí, což je psychická nemoc, kterou je třeba léčit s psychologem. Co udělat pro to, abyste krátkodobou náladu pod psa s lehkostí zahnali? V tomto článku objevíte 7 věcí, jak si zlepšit náladu.

Jak si zlepšit náladu pomocí úsměvu

První trik, jak si zlepšit náladu, je vyloudit na tváři prostý úsměv. Tato rada pomáhá v případě, že se objeví špatná nálada bez důvodu. Vstali jste z postele špatnou nohou, zapomněli doma klíče od bytu, nebo kolega v práci utrousil nějakou nelibou poznámku na vaše ego. V těchto případech zatřeste hlavou ze strany na stranu, protáhněte se a vykouzlete na rtech úsměv od ucha k uchu. Tento jednoduchý trik vám pomůže, když jste v práci a řešíte nějakou nepříjemnost. Během pár vteřin se optimismus opět vrátí.

Vyhledejte samotu

Stává se, že prosté zvednutí koutků u úst směrem nahoru nestačí. Co dělat, když špatná nálada bez důvodů stále přetrvává? Mně osobně pomáhá se v každodenním shonu uchýlit někam do soukromí. Jen vy a vaše myšlenky. Stačí si najít dvacet minut času jenom pro sebe a prostě vypustit. Tím, že se zastavíte a srovnáte si myšlenky, zjistíte, co vás naštvalo. Ve většině případů zjistíte, že potřebujete jen krátký odpočinek.

Sauna je odpověď, jak na špatnou náladu
Sauna je odpověď, jak na špatnou náladu. Zdroj: Pixabay.com.

Vyzkoušejte například řízenou meditaci, která má na zklidnění mysli blahodárný účinek. Další skvělou radou je napustit si horkou napěněnou vanu. Pro vyznavače horka je výbornou volbou sauna. V teplotě okolo 80℃ ze sebe chmury doslova vypotíte.

Jak si zlepšit náladu sportováním

Již zmíněnou samotu můžete spojit s tím, že zaměstnáte hlavu pohybem. Osoby se sedavým zaměstnáním, obzvlášť ti, co pracují na home office, si nejlépe dobijí baterky právě sportem. Je jen na vás, jaký pohyb je pro vás ten nejlepší. Běh, jóga, či cviky na posilování a formování postavy. Někdy prosté protáhnutí neboli strečink, dělá zázraky. Vaše ztuhlá záda se od sezení pořádně protáhnou.

Procházka v přírodě je skvělý lék, jak zlepšit náladu
Procházka v přírodě je skvělý lék, jak zlepšit náladu. Zdroj: Pixabay.com.

Pro milovníky procházek v přírodě je tu tzv. lesní koupel. Tento název vymysleli v Japonsku. Lesní koupele jsou nezbytnou součástí východní moudrosti, tzv. wabi sabi. Kocháním se do zeleně si odpočnou také vaše oči. Hlava přestane bolet. Díky chůzi přinutíte nohy k pohybu, ale i mysl se zklidní a uvolní. Procházka v přírodě je jeden ze zaručených tipů, jak si zlepšit náladu.

Špatnou náladu zažeňte psaním

Zkoušeli jste někdy si sednout a psát? Možná si myslíte, že vy nejste ten typ. Vykašlete se na pravopis a gramatiku. Prostě jen sedněte a pište. Možná sami sebe překvapíte, jak jste kreativní. Je úplně jedno, jestli budete psát svoje pocity, emoce a strachy, nebo se pustíte do něčeho většího. Psaním se dá zjistit, co vás trápí. Jedná se o maličkost, nebo je zapotřebí podniknout nezbytné kroky k vyřešení problému? Díky psaní můžete objevit básnické střevo, nebo nadání na psaní chytlavých povídek a románů! Neostýchejte se a podělte se svým dílem s ostatními. Ze psaní se může stát koníček, ba dokonce i zdroj obživy. Co takhle začít podnikat jako freelancer?

Jak si zlepšit náladu čtením

Všichni vášniví čtenáři mi dají za pravdu! Zachumlat se pod peřinu s dobrou knihou je někdy ten úplně nejlepší lék na to, jak zlepšit náladu. Napínavá detektivka, červená knihovna, či válečný román. Je jen na vás, jakému žánru holdujete! Existuje spousta knih a článků, které vám ukážou, jak na špatnou náladu. Většinou se jedná o seberozvojové knihy. S odstraněním špatné nálady se pojí otázka štěstí. Tuto problematiku řeší i Will Bowen. Jeho kniha Šťastný život aneb objevte tajemství, jak se stát jednou provždy šťastnými, vysvětluje, jak špatná nálada bez důvodu může být nahrazená radostí a štěstím. A to i pro obyčejného smrtelníka.

Knihy a články vám ukážou, jak na špatnou náladu
Knihy a články vám ukážou, jak na špatnou náladu. Zdroj: Pixabay.com.

Jak se zbavit špatné nálady, ilustruje nejeden článek, který naleznete například v našem magazínu Ideální život. Jistě mi dáte za pravdu, že ideální život je život, který je naplňující, plný optimismu a dobré nálady.

Jak si zlepšit náladu ve společnosti přátel

„Člověk je tvor společenský.“ Tak řekl kdysi významný antický filozof Aristoteles. Jeden ze zaručených triků, jak zlepšit náladu, je tedy vyrazit do společnosti. Zavolejte přátelům a uspořádejte mejdan! Nechte se unášet v rytmu tance a dobré hudby. Pro vyznavače menšího kolektivu doporučuji zavolat kamarádce nebo kamarádovi. Zajděte si na kávu, víno, pivo, či na nákupy. Je jen na vás, jak se rozhodnete volné chvíle s přáteli strávit. Důležité je se pořádně uvolnit a všechny starosti ze sebe smýt. Zasmějte se nahlas a od srdce! Uvidíte, že všechny starosti najednou odplují pryč.

Vylepšete si náladu inspirativním citátem

Již v předchozí radě jsme zmínili jeden citát. Tentokrát se ale zaměříme na citáty, ve kterých autoři popisují, jak si zlepšit náladu během chviličky. Citáty, kde se špatná nálada proměňuje na dobrou, jsou nesmrtelné. Občas pouhé čtení o optimismu stačí k tomu, abyste se spokojení skutečně cítili.

Začneme citátem od Jana Wericha, slavného českého herce a dramatika. „Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.

Tentokrát se přesuneme o několik století zpátky, a to k jednomu z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob. Wolfgang Amadeus Mozart řekl: „Když jsem úplně sám sebou, úplně sám a v dobré náladě…právě tehdy nápady nejlépe a nejhojněji plynou.

A jak bojujete se špatnou náladou vy? Máte nějaké zaručené fígle, které pomůžou? Napište nám je do komentářů!