27 ledna, 2021

Top 6: Nejlepší motivační audioknihy ZDARMA

V následujícím textu se podíváme na nejlepší audioknihy, které jsou k dostání zdarma. Tento výběr je poněkud specifický, zaměřuji se pouze na motivační audioknihy a audioknihy o osobním rozvoji na youtube. Dvě jsou v angličtině, čtyři v češtině. Věřím, že se vám budou líbit a bavit vás. Tak, pojďme se podívat na můj seznam top audioknih!

Robert Kiyosaki a Sharon Lechter – Bohatý táta, chudý táta

Nejlepší audioknihy by se neobešly bez tohoto díla. Bohatý táta a chudý táta, jak už název napovídá, tematizuje finanční gramotnost. Pokud jste si někdy kladli otázku, jak dojít k finanční svobodě a spokojenosti, pak právě zde byste mohli najít odpověď.

Výklad je podán jako příběh z dětství o dvou otcích. Bohatý otec působí jako mentor, který posluchači svěří klíč k tomu, jak zbohatnout. Kniha je velmi praktická – nenajdete v ní žádnou filozofii o zanechání hmotných statků a dobrovolné chudobě. Nýbrž předkládá pragmatický návod na to, jak být úspěšný ve světě financí a velkých korporací.

https://youtu.be/hm7JpU6ocvo

Motivační audioknihy pro velkou dávku motivace – Franklin Covey, 7 návyků skutečně efektivních lidí

Kniha 7 návyků skutečně efektivních lidí je světový bestseller, kterého se prodalo na 20 milionů výtisků. Časopis Time ji zařadil mezi 25 nejvlivnějších knih o managementu. Napsal ji Američan Stephen Covey, univerzitní profesor a odborník na osobní rozvoj, motivaci a leadership.

Covey svou kariéru postavil na „vychovávání“ druhých k úspěchu. Především tak, že je učil rozvíjet a spoléhat na vlastní potenciál. Ten vám má kniha pomoci objevit tak, že si osvojíte 7 návyků. V prvním kroku se naučíte sladit svůj přístup k životu s vnitřním nastavením.

Dále s vámi autor prozkoumá osobní vítězství. Zbavíte se závislosti na druhých a pokročíte k nezávislosti, která je základem pro úspěch v životě i v kariéře. Nezávislost ale dle autora neznamená bytí ve vzduchoprázdnu. Spíše představuje jakousi vzájemnost s ostatními, na které budete úspěchy budovat. V poslední části knihy se naučíte, jak to všechno aplikovat i v dlouhodobém hledisku.

Výklad je systematický a snadno proniknete do toho, co se vám Covey snaží předat. Důležité je umět si vytyčit cíle a jít si za nimi. Kniha sice nese velké myšlenky, přitom ale audio není moc dlouhé – má jen něco okolo hodiny a půl.

https://youtu.be/GycQgi93Otw

Motivační audioknihy v češtině: Don Miguel Ruiz, 4 dohody

Mezi nejlepší motivační audioknihy musím zařadit také 4 dohody od mexického autora Dona Miguela Ruize. Tuto nahrávku čte Jaroslav Dušek. Opět je doprovázena hudbou, díky čemuž se poslouchá jedna radost. Audio má celkem 3 hodiny.

Tato kniha o osobním rozvoji se stala kultem. Autor se v knize snaží rozbít zažitá schémata, ve kterých lidé přemýšlí. Vychází z moudrosti Toltéků, indiánského kmene ze západního Mexika. Při poslechu zjistíte, že vlastně neříká nic složitého. Vše je velmi výstižné a přiléhavé. Často se o knize píše jako o osobním průvodci svobodou.

Vychází ze 4 dohod, které by si měl čtenář osvojit za vlastní. Ty se dotýkají jak slušného chování k ostatním, tak našeho sebehodnocení a přístupu k životu. Kombinace obojího, tedy pozitivního (ale zároveň asertivního) přístupu k okolí i sama k sobě, má člověk dosáhnout rovnováhy a svobody.

Ruiz pomalu přechází od jedné dohody k druhé a posluchači vše podrobně, ale zároveň jednoduše vysvětluje. Oceňuji, že příliš neskáče z jedné myšlenky na druhou. Máte pocit, že na tom, co říká, opravdu něco je. Zkusíte změnit své chování a přístup i vy? Uvidíte, že to není vůbec složité.

https://youtu.be/PJ1ZNb2-KHI

Legendární Paulo Coelho a motivační audiokniha Alchymista

Motivační audiokniha, kterou si můžete pustit a která obletěla svět, pochází z pera Paula Coelha. Tento autor prožil život plný zvratů a dobrodružství. Své životní zkušenosti sdílí se čtenáři v půvabných románech, které vypráví příběhy z dálných krajin a míst.

Příběhy, které se vlastně nikdy nestaly, ale v nějaké podobě se dějí každý den docela obyčejným lidem. Právě to stojí za jeho popularitou – čtenář se s dílem snadno ztotožní a najde si v něm něco, co ho obohatí.

Pochází z Brazílie a v roce 1988 ho proslavil právě Alchymista. Jde o pohádkové podobenství, které ukrývá silný příběh. Hlavní hrdinové se snaží vymanit ze stereotypu, odstartovat změnu v jejich životě. Především změnu k lepšímu. Coelho otevírá otázky, které trápí téměř každého člověka. Učí o duchovním rozvoji a zodpovědném přístupu k životu.

Na YouTube je tato audiokniha v češtině. Nahrávka má okolo 4,5 hodiny. Je doprovázena hudbou, díky čemuž se hned lépe poslouchá. Poslechněte si tento světový bestseller z Brazílie a uvidíte, že vám otevře docela nové obzory.

https://youtu.be/aYU6l2DGbkk

Nejlepší motivační audioknihy v angličtině: Ken Mogi, Ikigai: The Japanese Secret to a Long and Happy Life

Tato podnětná knížka od Kena Mogiho vypráví o japonském přístupu k životě. Japonci totiž patří mezi nejdéle žijící národy na planetě. Kde je zakopaný pes? Někdo by mohl říct, že ve zdravé stravě. Ta na to má určitě také vliv, pravdou ale je, že je to i něčím docela jiným. Celé kouzlo spočívá právě v jejich postoji a stylu, kterým žijí. Tento přístup k životu se jmenuje ikigai. Označuje důvod, proč vstát ráno z postele a pečlivě se věnovat své práci, rodině a koníčkům.

Zřejmě už jste slyšeli, že psychická pohoda má velký vliv i na lidské zdraví. Nejspíš na tom opravdu něco bude. Prozkoumejte s autorem, kde Japonci berou nadšení k životu, dlouhověkost, spokojenost a štěstí. Tato skvělá motivační audiokniha je k dostání zdarma na platformě YouTube. Vyzkoušejte, jaké to je žít jako Japonec! Objevte v sobě chuť do života, elán a úctu k okolí. Audio je v angličtině a má něco okolo 3,5 hodin.

https://youtu.be/U7QxzZkIB7I

John Rohn, Leading an Inspired Life

John Rohn se narodil v roce 1930. Za svůj život zažil spoustu úspěchu i neúspěchů. Živil se jako osobní coach, řečník a spisovatel. Napsal více než 25 knih. Věnoval se především osobnímu rozvoji a motivaci. Co na vás čeká v jeho knize z roku 1996?

Uslyšíte spoustu příběhu z Johnova bohatého života, které vás povzbudí a donutí k zamyšlení. Osvojíte si myšlenky, které pomohli mnoha lidem k úspěchu, bohatství a štěstí v životě. Vše je podáno ve formě zábavného vyprávění, které svižně odsýpá. John vás naučí, jak dosáhnout svých předsevzetí jak v profesním, tak soukromém životě. A především to, že veškerou sílu, kterou potřebujete, už máte dávno v sobě.  

Kniha je v angličtině, má něco málo přes 10 hodin a rozhodně ji doporučuji každému, kdo hledá kvalitní audioknihy o osobním rozvoji. Ač nepatří mezi nejznámější, Rohnova životní filozofie si zaslouží pozornost.

https://youtu.be/YgdkCjLZq8I

Pevně věřím, že se vám tyto YouTube audioknihy budou líbit a najdete v nich spoustu zajímavých informací. Až si vše poslechnete, vyzkoušejte i další audioknihy. Nebo tyto nejlepší motivační filmy. A pokud to s osobním rozvojem myslíte vážně, vyzkoušejte také pozitivní psychologii.

Napište nám do komentářů, jak jste si užili jejich poslech! A pokud máte tipy na další nejlepší audioknihy, dejte nám vědět.