22 února, 2021

5 tipů, jak zahájit úspěšný den

Ranní rituál neodmyslitelně patří k úspěšnému začátku dne. Na co myslíte, když při probuzení otevřete oči? Budí vás otravný nebo líbivý zvuk budíku? První, co vám ihned probleskne hlavou, je myšlenka na práci? Opakování ranních rituálů je skvělým začátkem k tomu, abyste ihned po ránu začali zvesela. I když se to nezdá, tak první myšlenka, která nám probleskne hlavou ihned po probuzení, rozhodne, jaký budu celý den. Pojďme si říct 5 tipů, jak zahájit úspěšný den!

Ranní rituál č. 1: Vstávání pravou nohou

Ranní vstávání je klíč k úspěchu číslo jedna. Určitě moc dobře znáte ten pocit, kdy vám bzučivý hukot budíku oznamuje, že je zase ráno a vy musíte do práce. Většina má budík natažený na několikrát, než vůbec vstane z vyhřáté postele. Místo kouzelného úsměvu se tváříme jako kakabusy. Proto, aby se ranní vstávání stalo příjemnou záležitostí, vstávejte pravou nohou! To znamená ihned po prvním zazvonění budíku vstát. Můžete si na chvilku poležet a krásně, v leže, se ještě protáhnout. Dát ruce za sebe s prsty propletenými dozadu a krásně se vytáhnout z ramen. Uvidíte, že takováto maličkost vám ihned vykouzlí úsměv na tváři.

Ranní rituál č. 2: Ranní jóga

Jak nejlépe odstartovat den, než pořádným protáhnutím? A právě k tomu slouží jóga. Tento druh cvičení je výborný nejen na protáhnutí a nabuzení těla ihned zrána. Tím, že si ranní jógu zacvičíte, zklidníte po ránu také myšlenky. Doporučuji si zacvičit základní sérii jóga cviků, a to je Pozdrav slunce. Kdy jindy vítat nadšeně slunce, než právě ihned po probuzení? Celá sestava trvá zhruba pět až deset minut. Záleží na rychlosti a intenzitě cvičení.

Ranní jóga na protažení
Ranní jóga na protažení. Zdroj: Pixabay.com.

Pozdrav slunce se dělá takto:

  • Stojíte na začátku podložky s rukama u těla. Ty následně dáte před sebe.
  • Váš trup se zakloní do hlubokého předklonu. Vydýcháváme v modlitbě s pažemi před hrudníkem.
  • Sjedete dolů, do hlubokého předklonu. Z toho přejdete do rovného předklonu, kde se na chvíli zdržíte.
  • Poté následuje pozice prkna, z které se ladně přesunete do střechy.
  • Střecha je odpočinková a relaxační ásana, ve které můžete po ránu protáhnout záda, nohy, či zakroužit hlavou ze strany na stranu.
  • Celá sestava pozdravu slunce končí opět přikročením obou chodidel dopředu. Vracíte se zpět nahoru, do stoje, kde spojíte ruce před sebou v modlitbě.
  • Nevynechávejte závěrečnou ásanu, a tou je pozice mrtvoly. Toto už je opravdu fáze odpočívání, ve které ležíte za zádech. Paže i nohy máte natažené.

Ranní jóga vám může pomoci plynuje přejít do meditace.

Ranní rituál č. 3: Zdravá snídaně

Po zklidnění těla i mysli nastává zasloužená odměna. A to jak jinak, než zdravá snídaně. Každý z nás je zvyklý jíst po ránu jinak. Někdo potřebuje vydatnou snídani, aby ho zasytila ještě celé dopoledne. Jiný je naopak rád, když pozře alespoň něco. Ať je to jakkoliv, nezanedbávejte se. Zdravá snídaně je totiž základ na celý den. K dostání je spousta druhu ‚rychlých‘ snídaní, jako jsou například různé proteinové nápoje, kaše, či tyčinky. Ty využívejte jen v případě, že nestíháte, nebo držíte dietu. K pohodovému ránu nedomyslitelně patří vydatná snídaně, kterou si můžete s chutí a v klidu vychutnat.

Tipy na zdravou snídani

Každý milovník dobré kávy ocení šálek tohoto lahodného černého moku ihned po ránu. Na rozpustnou kávu s mlékem zapomeňte. Dopřejte si tu kvalitní, čerstvě namletou. Tento tmavý hořký zázrak je nejzdravější podobou kávy. V případě, že jste gurmáni a potrpíte si na kávu s mlékem, zkuste alternativu, a to v podobě kosového mléka.

Co by to bylo za snídani bez míchaných vajec? Vynechte ale tentokrát máslo, nebo olej a usmažte je jen tak nasucho. K vajíčkám přidejte zeleninu v podobě rajčat, okurek a papriky.

Zdravá snídaně
Zdravá snídaně. Zdroj: Pixabay.com.

Pro vyznavače sladké snídaně je tu bílý, nízkotučný jogurt s müsli, či ovesná kaše s ovocem. Jahody, maliny, oříšky, nebo třeba banán! Je jen na vás, jak si zdravou a vyváženou snídani ihned po ránu naaranžujete!

Ranní rituál č. 4: Inspirativní hudba

Na pichlavý, nervy drásající zvuk budíku zapomeňte. Co takhle si nastavit příjemnou, uším lahodnou hudbu? Zpěv ptáků, flétny, či šumění moře. Jaká je pro vás po ránu ta správná inspirativní hudba? V líbivých tónech melodie se nechte nadále vznášet při cvičení jógy. Jazzovou klasiku doporučuji zařadit k snídani. Voňavé kávové aroma tato inspirativní hudba povýší o level výš.

Během k úspěšnému začátku dne

Ranní rituál, co se týče inspirativní hudby, můžete spojit s během. Proběhnutí se na čerstvém vzduchu je výborným startem začínajícího dne. V tomto případě změňte relaxační hudbu na rychlou, dynamickou. Rytmus hudby vám pomůže se vcítit do sebe a nepřemýšlet. V ten moment existujete jen vy, váš dech a čerstvý, ranní vzduch ovívající vaše tělo.

Ranní rituál č. 5: Vnitřní motivace

Někdo ihned po probuzení poslouchá inspirativní podcasty, či čte sebe rozvojové články. Tato vnitřní motivace je vynikajícím nastartováním úspěšného dne. Spousta lidem pomáhá si po ránu zapsat do diáře, co by chtěli ten den dokázat. Zápisky mohou posloužit k utřídění myšlenek, abyste věděli, že na nic nezapomenete.

Ranní rituál: Vnitřní motivace
Ranní rituál: Vnitřní motivace. Zdroj: Pixabay.com.

Málokoho z nás napadne se ihned po ránu na sebe usmát do zrcadla. Většinou se spíše unaveně šklebíme a hledáme nedokonalosti, místo toho, abychom si uvědomili naše přednosti. To je ale obrovská škoda. Zkuste se na chvilku zastavit a jenom si užít přítomný okamžik. Vyzkoušejte tento ranní rituál! Řekněte si, že vám to dneska sluší. Pohled do zrcadla na svou tvář můžete umocnit odříkáním mantry, ať už je jakákoliv. Mnohdy obyčejné ‚Sluší ti to!‘ nebo ‚Jsem šťastný!‘ Dokážou dělat zázraky.

A jaký ranní rituál preferujete vy? Máte nějaké rady a tipy, jak zahájit úspěšný den? Dejte nám vědět!