20 července, 2021

Zlomené srdce: Co pomáhá a jak začít znovu?

Zlomené srdce zažil určitě někdy každý z nás. Rozchod je věc, která umí člověka dost srazit na kolena. Ztráta milované osoby bolí a nějakou dobu trvá, než se s tím vyrovnáme. V tomto článku si představíme, jak opět zlomené srdce napravit. Co pomáhá a jak začít znovu a lépe?

Co je to zlomené srdce

Termín „zlomené srdce“ používáme tehdy, když zažijeme nějaký nepříjemný zážitek, který nás hluboce psychicky zasáhne. Dochází i k fyzickým projevům organismu, jako je například únava, vyčerpání a „ztráta smyslu života.“ Zlomené srdce je nejčastější důsledek těchto životní událostí:

Jak vyléčit zlomené srdce

Kdyby existovala pilulka, která by naše rozervané a pošpiněné srdce opět dala do pořádku, vsadím se, že by se jednalo o trhák, o který bychom se doslova poprali. Ovšem lidskou psychiku lze léčit velice těžko, protože se jedná o tu nejchoulostivější záležitost zdraví. Univerzální medicína neexistuje, každý se se zlomeným srdcem musí vypořádat sám.

Jak vyléčit zlomené srdce
Patent na vyléčení zlomeného srdce ještě nikdo dosud nevynalezl. Způsob, jak se s nepřízni osudu vyrovnat si musíme najít každý sám. Zdroj: Pixabay.com.

Dejte průchod svým emocím

V zásadních situacích našeho života vstupují do popředí nejprve emoce jako je stesk, strach, úzkost, zloba, zášť, vina, pocit selhání a ztráta životního elánu. Vynahraďte si čas „na truchlení“ a dejte průchod svým emocím. Plačte, vztekejte se a nadávejte. Zdravá doba truchlení je okolo tří měsíců. Zpozorněte v případě, jestli se dlouhodobě projevují tyto příznaky:

  • Potíže se spánkem a nespavostí – Budíte se ze spaní, v noci se vám zdají strašidelné sny a ráno vstáváte s kruhy pod očima
  • Porucha příjmu potravy/hubnutí a nabírání váhy – Jíte málo nebo naopak moc, ztrácíte/nabíráte hmotnost. Trpíte záchvaty přejídání se, které následuje zvracení.
  • Závislosti a sklon k návykovým látkám – Upíjíte žal v alkoholu nebo v jiných, tvrdších drogách.
  • Psychické nemoci (deprese, úzkost, sebepoškozování) – Trýzní vás strach, panika, stres a černé myšlenky, ve kterých se sami utápíte.
  • Bolest v hrudníku – Cítíte píchání u žeber a máte pocit, že se nemůžete nadechnout.

Zlomené srdce vyléčí odborník na duši

Nemusí se ihned jednat o psychiatra. Mnohdy stačí dobrý kouč, psychoterapeut nebo psycholog, který vás vyslechne. Tento nestranný průvodce je tu od toho, aby vám pomohl uzavřít minulost. Vy se díky jeho směřování dostanete blíž sami k sobě, do svého nitra. Žití v přítomném okamžiku způsobí, že si vyjasníte kroky a žebříček životních hodnot v budoucnosti. Existuje spousta psychoterapeutických metod, díky kterých v sobě skrývané emoce a nevyřčená slova můžete ze sebe dostat. Hypnóza, technika vnitřní svobody, journaling a jiné vám pomohou se znovu nadechnout.

Jak na zlomené srdce
Pokud vás pocit osamocení a ztráty chuti do života stále pronásleduje, obraťte se na odborníka. Zdroj: Pixabay.com.

V případě, že vás odborník na lidskou duši nasměruje k psychiatrovi, svolte a přijměte jeho pomoc. I krátkodobá medikace je v pořádku. Myslete na to, že psychiatr je lékař. Jedná se o úplně stejný princip, jako když vás bolí zub – zajdete k dentistovi. A v případě zlomeného srdce vám může pomoci s uzdravením psychiatr.

Rozchod s partnerem neznamená konec života

Ztráta člověka, kterého milujeme, je vždy obrovskou životní ránou. Je jedno, jestli se jedná o smrt milovaného, rozchod nebo rozvod. Zaručený recept na to, jak přežít rozchod s osudovou láskou, je smíření se se skutečností a jít dál. Odpověď na otázku, jak zvládnout rozchod, je uzavřít minulost. Rozchod s partnerem neznamená konec života. Ať už se jedná o rozhodnutí a rozchod z pohledu muže, či ženy, vždy pamatujte na to, že na vás čeká někdo jiný, mnohdy i lepší. Ujasnění mysli a uvědomění si, kdy je rozchod definitivní, vám pomůže otevřít oči a dívat se už jen dopředu.

Uzdravte zlomené srdce technikou NLP

Zastavte se a udělejte si 12 minut času. Zavřete oči a nechte se vnést do následujícího videa, které vám se zahojením zlomeného srdce může pomoct.

https://www.youtube.com/watch?v=Ey1BVbFvmVs

5 rad, jak do života opět navrátit jiskru

Závěrem si uvedeme 5 rad, které vám pomůžou ke zhojení zlomeného srdce.

  1. Navraťte se sami k sobě – Zamyslete se nad tím, co máte rádi. Jaká aktivita vás dělá šťastným? Jaký koníček jste před vztahem s partnerem milovali?
  2. Srovnejte si myšlenky – S tím vám pomůže kouč nebo psychoterapeut, ale můžete si poradit i sami. Co takhle si pořídit deníček na zapisování myšlenek? Anebo vyzkoušejte techniku mindfulness, meditaci nebo jógu, která vám k sebereflexi může také dopomoct.
  3. Vyjděte z komfortní zóny – Udělat krok do neznáma je někdy tím největším darem pro vaše zlomené srdce. Ze začátku se může jednat o banality. V konečném důsledku jde ale o velké kroky vedoucí ke změnám v životě. Existuje nějaký zážitek, který jste vždy chtěli vyzkoušet?
  4. Poznejte nové lidi – Nová láska může čekat přímo za rohem. Změňte prostředí a partu přátel, se kterými se stýkáte. Neznamená to zavrhovat staré přátelé. Naopak rozšiřte si obzor a poznejte nové a zajímavé lidi.
  5. Odpusťte sobě i partnerovi – Jedna z nejtěžších věcí v životě. Nechat zahojit křivdy, kterých se ostatní dopustili na nás a překážky, které si nosíme hluboko ve svém nitru. Není to lehké, ale odpustit a jít dál je snad to nejdůležitější. Jedině po překonání tohoto bloku můžeme vykročit jako znovuzrození do nové a lepší etapy života.

Znáte vy osobně nějaký tip „jak na zlomené srdce?“ Sdílejte vaše rady s námi v komentáři!