18 ledna, 2021

Rozchod nebo rozvod? 8 tipů: Jak je překonat

O každý vztah se musí pečovat. Ať už jde o přátelský, pracovní nebo třeba milenecký. Nikde jindy neplatí ono pravidlo: „Sejde z očí, sejde z mysli”, více než právě zde. Vždy jde o to, jak se s k sobě dva lidé chovají. Zaměřme se tedy nyní na ten milenecký poměr.  Co dělat ve chvíli, kdy ve vzduchu visí rozchod nebo rozvod?

Pro mnoho lidí je to středobodem jejich světa. Milovat někoho je jednoduší než milovat sám sebe. Často se druhému lidé přizpůsobují, mění návyky, vzhled, řeč těla. Stanou se jinou osobou. Jenže dříve či později se pravá tvář přihlásí o slovo. 

Ze začátku je vždy vše pohádkové. Tisknete se k sobě, vyznáváte si lásku, milujete se několikrát do týdne ne-li denně. Vše se daří, umíte najít kompromisy. Jenže růžové brýle opadnou stejně rychle jako přišly. A už si začnete všímat i těch negativních vlastností a opačných názorů. Člověk se vyvíjí s tím, jak stárne. Měníte své priority, žebříčky hodnot, názory, zaměstnání, účes, styl oblékání apod. A je to v pořádku. Musí se to však umět skloubit s rychlostí vývinu i vašeho partnera. Pokud ne, nastává problém. 

První známky začínajícího rozchodu a následného rozvodu 

Objevují se první větší hádky, nedorozumění. Občas dochází k ponižování, zastrašování, fyzické napadnutí a výhružky. Tyto situace jsou už za hranou. V některých vztazích je to denním chlebem. Pro většinu začátkem konce. Začnete se sobě navzájem vzdalovat. Dochází k odloučení, sbalení kufrů a odchodu z domova. Často jsou v tom zamíchány i děti. A o to je těžší přiznat si, že je konec.  

Kdy je rozchod nebo rozvod definitivní? V případě vztahů „žijící na hromádce”, je to odevzdání klíčů a zrušení trvalých příkazů v bance. V manželství je proces náročnější. Musí se uskutečnit rozvod, aby se mohla udělat tlustá čára za touto fází života. Smutným faktem a zároveň potěšujícím je fakt, že v tom nejste sami. Rozpadem vztahu trpí každý druhý pár. Aspoň tak hovoří statistiky. To už je velké množství lidí, kteří se musí vypořádat s následky rozchodu. 

Je třeba si uvědomit, že tím prvním impulsem, kdo nadhodí téma rozpadu rodiny, může výt žena i muž. Každý však situaci vnímá jinak. 

Muž i žena vnímá rozchod po svém

Žena umí dostat své emoce ven a taky je nechává volně plynout. Křičí, brečí, stěžuje si, pomlouvá, dá se na sport, uzavře se před světem, pak zase o něm píše otevřeně na netu. Muži projevy trvají déle. 

Rozchod z pohledu muže je zcela odlišný. On svůj život staví na zcela jiných hodnotách. Svou rodinu vnímá jako bezpečný přístav, kam se může vracet. A kde se o něj pečuje. Spoléhají se na svůj rozum a dovednosti. Často plánují strategie, v hlavě si nastavují pětiletku a emoce s nimi moc nemávají. Žijí teď a tady a nezaobírají se malichernostmi. 

Jenže rozvod zamává i s tím největším „tvrďákem”. Najednou neví, co bude. Dovednosti jsou mu k ničemu a rozum se zbláznil. Zpočátku se může jevit jako z kamene, ale až se začne po práci vracet do osamoceného bytu, nikdo mu nenakoupí, nevyplní den dětským smíchem a radostí, i on se začne obávat. O svůj další krok v životě.

Pokud jsou v tom děti, většina mužů to nese těžce, i když ne každý to přizná. Tátové své děti velmi milují a snaží se jim zajistit pohodlí a dostatek všeho nač si vzpomenou. Emoce se tak derou na povrch a mnoho mužů pak postihuje deprese. Mají mnohem větší procento výskytu deprese po rozpadu vztahu než ženy. Pak musí k tomu všemu ještě řešit, jak se jí zbavit. A je to dáno právě tím potlačováním skutečnosti. Tu si vesměs uvědomí až příliš pozdě. Ať už je důvod ke konci vztahu jakýkoliv, dotýká se obou pohlaví. A zásadně mění jejich další vývoj. 

Deprese z rozchodu nebo rozvodu.

Deprese z rozchodu nebo rozvodu. Zdroj: Pixabay.com

Definice rozchodu a rozvodu 

Jak vůbec rozchod a následný rozvod vypadá? Bývá jednostranný nebo oboustranný. Záleží, jak moc jsou partneři schopni domluvy. V podstatě se spolu domluví na tom, že už spolu nebudou a začnou žít odděleně. Ukončí dosavadní společné úsilí a vydají se na navou cestu. Neexistuje žádná ucelená rada, jak na rozchod či rozvod. Dá se říci, že jedním z doporučení je, řešit to s klidnou hlavou. Nikdo se nechce tahat roky po soudech. Uvědomte si, že jste dva dospělí lidé a pokuste se najít společné východisko. Ano, pokud žijete s násilníkem, opilcem, méně inteligentním jedincem nebo třeba drogově závislým apod. Bude to tvrdší oříšek. Rozchod s manipulátorem může být bolestný. 

Důvody k odloučení  a rozchodu jsou různé

A víte, co lidi žene nejčastěji k tomu, učinit tak zásadní rozhodnutí a ukončit vztah, který budovali? 

 • Nevěra – Pokud se stane, jsou zraněny city a narušena důvěra. Někdy natolik, že nelze odpustit 
 • Odlišné povahy – Jak již bylo řečeno, člověk se mění a rozvíjí. Všemi směry. Jenže pokud třeba začnete s někým randit v nízkém věku, řekněme 15 let, nelze očekávat, že po deseti letech budete ve všem zajedno. Málokdy takové vztahy vydrží, protože životní cesty jsou natolik odlišné, že už nejde jinak, než to ukončit 
 • Sex – Vždy nastane problém, pokud je jeden nespokojen. Nemusí vyhovovat četnost, styl, fetiše. Dlouhodobě neuspokojivý sexuální vztah je zkrátka problém a značí, že něco není mezi partnery v pořádku 
 • Finance, majetek – Často jsou to dluhy, finančně napjatý rozpočet, rozdílný pohled na hospodaření s penězi. Finance, ať jejich přemíra nebo nedostatek, zahýbe i hluboko zakořeněným vztahem 
 • Stereotyp – Nuda je největší zabiják zábavy. Jak už neumíte trávit dny jinak než na pohovce před televizí, vaše dny jsou sečteny 
 • Chování, závislost – přijde vám jeho chování k vám agresivnější? Více si dovoluje, napadl vás, ubližuje vám? Nebo se u partnera rozjel nějaký druh závislosti? V prvé řadě by se problém měl řešit, ale běžně se to začátek konce 

Vztah není jen o dvou lidech. Na vině rozchodu jsou i lidé okolo

 • Děti – Názor na jejich počet, výchovu, ztráta osobní svobody a času sama na sebe. Dítě je velký milník v životě, otočí ho o 360°. Ne každý to ustojí 
 • Rodina – Ne nadarmo se říká, že u svatby si nebereš jen svou nevěstu, ale i celou její rodinu. A je to svatá pravda. Ve chvílích, kdy se začne vzdálenější rodina plést do věcí té vaší, nastávají rozboje. Některé tchýně jsou tak vytrvalé, až poštvou svou dceru proti vám 
 • Komunikace – Neumíte najít společnou řeč? Komunikace vázne, neumíte si říct o to, co vás těší? Raději si povídáte s babičkou než s manželem? Pokud už se spolu neumíte domluvit bez hádek, je třeba začít bojovat o vztah ať nedojde k rozchodu nebo rozvodu

Strach z ukončení vztahu je častá. Rozchod není snadný

Spousta lidí, hlavně žen, se velmi dlouho odhodlává k rozchodu. Brzdí je myšlenka na to, jak to budou zvládat samy bez partnera. Nejen bez fyzické pomoci, ale i finanční. Všechny ty účty, kroužky dětí, nákupy. Myslí se, že to samy nezvládnou a třeba roky přetrvávají ve vztahu jen kvůli dětem. To je častý argument. Hlavně kvůli společným potomkům. Jenže nebylo by i pro ně lepší, mít sice rodiče rozvedené, ale šťastné? 

V napůl fungujícím vztahu se šťastně žít nedá. A vaše nálada a rozpoložení se dříve či později promítne i do všeho ostatního.  

Ano, vyslovit tu větu o rozchodu je nesmírně těžké. Ale pokud nejste k sobě nijak zvlášť vázáni, můžete využít moderních pomůcek. V moderním světě je rozchod online běžnou záležitostí. V případě rozvodu to tak jednoduché nebude. 

 Po rozvodu je člověk sám. Rozejít se stojí lidi mnoho sil

Některé ženy, ale i muži, jsou naopak v opačné roli. To znamená, že je opustí partner a ony najednou zůstanou sami. Připadají si méněcenné, zlomené, slabé a podvedené. Vyčítají samy sobě, jak to mohly dopustit, že to došlo až tak daleko. Prostředků, jak překonat rozchod, je mnoho.  

Pro některou to je terapie, pro druhou nový koníček, další se upne na děti. Ovšem bylo by lepší a účinnější zaměřit pozornost na svou osobu. Pokud chcete být zase silnou ženou a dobrou matkou, musíte znát cesty, jak zvládnout rozchod nebo rozvod. 

Pokud se rozběhlo rozvodové řízení nezbude než vytrvat. Ale i během procesu, lze na sobě pracovat. Rozchod nebo dokonce rozvod s partnerem je citlivé téma. Ovšem, pokud si najdete někoho, komu budete moci o všem vyprávět, uleví se vám. A klidně může jít o skoro cizího člověka. Je nutné ze sebe dostat všechen vztek, agresi, lítost a hněv. Jinak vás to vnitřně udusí.  

Rozchod a rozvod může být bolestný.

Rozchod a rozvod může být bolestný. Zdroj: Pixabay.com

Návod, jak přežít rozvod s partnerem a jít dál. Rozchod odstartuje něco nového

Hledáte další metody, jak se vyrovnat se změnami ve vašem životě? Našich 8 tipů: Jak překonat rozchod a rozvod vám třeba pomohou. 

 1. Berte to jako nový start. Můžete si splnit své tajné sny a přání. Zkuste to brát z té pozitivní stránky. Když se budete neustále zaobírat minulostí, stejně nic nevyřešíte. Ta už se stala. Jděte hrdě vstříc novým zážitkům. 
 1. Zkuste se ze začátku obklopit lidmi, kteří před vámi a vzniklou situací nebudou přivírat oči a nebudou ji zlehčovat. Takovými, kteří vyslechnou a podrží. 
 1. Odstraňte z domácnosti a vašeho dosahu vše, co vám bude ex-partnera připomínat. Tím máme na mysli špinavé prádlo, oblíbené jídlo v lednici, fotografie. Pokud máte děti, nechte jim jednu u nich v pokoji. Vzpomínejte o pěkných věcech při pátečním večeru, ale jinak si v životě ukliďte. 
 1. Za žádnou cenu nemyslete na to, že by se vztah mohl spravit. Už jednou prošel trápením a trhliny v něm nespraví ani ty nejsladší řeči a vzpomínky. 
 1. Zaměstnejte se na dny volna. Nebuďte sami. Naplánujte si všechny víkendy, svátky a dovolené. Zajeďte za kamarádkou, kterou jste neviděli poslední dva roky psychického teroru, Uvidíte, jak na vás bude hrdá. Na víkend pozvěte zbytek rodiny na výlet do hor.  

Zaměřte se na sebe a rychleji se z rozchodu dostanete. Rozvod vás nesmí brzdit

 1. Začnete sportovat, pusťte se do hubnutí pomocí ketodiety, točte hrnce na kruhu, navštěvujte kurzy tance nebo pište dopisy. Hlavně své negativní emoce ze sebe dostaňte. Všechen vztek, hněv a zloba musí ven.  
 1. Každý den se pochvalte. Najděte tři věci, které se vám povedly a jako mantru si opakujte, že jste úžasná bytost. 
 1. Dovolte si být, zase šťastní. Víme, že jste teď smutní, uplakaní a neumíte si představit, co s vámi bude. Ale věřte, že čas všechny rány zahojí. A ani se nenadějete najdete další lásku. Zasloužíte si ji. 

Překonat rozchod nebo rozvod je těžké. Chce to čas, odhodlání, mnoho sil. Ale jde to. A zvládnete to! 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.