16 března, 2021

Karmický vztah: Co to je a jak ho poznat?

Karmický vztah alespoň jednou v životě prožije téměř každý z nás. Zatímco jednomu se podobný scénář vrací, jiný pochopí příčinu opakování dříve. Vždy záleží, na jakého partnera zrovna narazíme. Karmický partner totiž vždy zrcadlí naše touhy i obavy. Prožitý vztah nás může zocelit, když získané zkušenosti využijeme ve svůj vlastní prospěch. A nebo naopak. Karmický vztah má jednu obrovskou nevýhodu, a to tu, že je vysoce návykový, podobně jako všechny ostatní závislosti. I když je pro okolí karmický vztah dvou do očí bijící, zúčastněné strany si to mnohdy ani neuvědomují. Pojďme si v následujícím článku objasnit, co to karmický vztah je. A jak ho vůbec poznáme?

Karmický vztah podle buddhistů

Karmický vztah vždy vyjadřuje jistou míru síly a závislosti. Jak už je podle prvního slova zřejmé, tak karma se pojí s opakováním se. Karmu podle buddhistů můžeme vysvětlit jako etický přírodní zákon příčiny a následku. Jinými slovy, co zasadíme, to i sklidíme. Tato východní moudrost věří, že to, co jste v minulém životě udělali, se vám ve formě bumerangu v tomto životě vrátí. Zejména se jedná o „nevyřízené účty“ z minulosti. Proto se vám stává, že přitahujete podobné typy lidí, kteří stále dorážejí na vaše slabiny. Všechny vaše strachy a noční můry tak zrcadlí právě karmický partner.

Karmický vztah má mnoho podob

Vztah, kde působí jakýmkoliv způsobem karma, může mít spoustu podob. Jedna z nich je platonická, nenaplněná láska, kde miluje pouze jeden z dvojice. Může se zde objevit zamilovanost ke kamarádovi, kolegovi z práce, idolu, nebo celebritě. Další formou může být tzv. milostný trojúhelník, kde již zmíněná, platonická láska, zaujímá též své místo. Tento trojúhelník může být propojen jakýmkoliv způsobem. Často tu dochází k nevěře. Ve všech případech může jít o bolestivou lásku. Jeden z partnerů může mít dokonce i sebevražedné sklony. Karmické vztahy se neobjevují jen v mileneckých vztazích. Určitou formu spojitosti můžete pociťovat i u kamarádů, či rodinných příslušníků.

Karmický vztah vyjadřuje citové pouto k druhému člověku
Karmický vztah vyjadřuje citové pouto k druhému člověku. Zdroj: Pixabay.com.

Milenecký střídá nebezpečný vztah

Karmické vztahy mohou mít spoustu podob. Nejčastější forma je v podobě mileneckého vztahu. Připadá vám, že druhého člověka znáte celý život, i když ho znáte teprve pár dní. Cítíte pouto. Nejčastěji se jedná o hmatatelnou, vášnivou energii, díky které vaše tělo může prožívat i pocity extáze. Jakmile ale největší zamilovanost pomine, a vám spadnou růžové brýle, začnete zjišťovat, že váš protějšek není tak dokonalý, jak se jevil ze začátku. Začíná ukazovat tzv. druhou tvář. Ty maličkosti, ve formě pozornosti, které jste na něm zpočátku milovali, se přetvoří v majetnickost, kterou můžete začít nenávidět. Milenecký vztah obratem střídá tzv. nebezpečný vztah.

Jak poznáte, že prožíváte nebezpečný vztah?

  • Neovladatelnou touhu a lásku střídá nenávist. Mnohdy máte pocit, že nemůžete být spolu, ani bez sebe.
  • Intenzivní sexuální přitažlivost. Ta může být oboustranná, ale i jednostranná.
  • Nevysvětlitelný pocit dluhu, či závazku. To si lze představit tak, že se cítíte druhému zavázání bez vysvětlitelných, logických důvodů.
  • Manipulace a ovládání. Potřeba „vlastnit“ a „ovládat“ druhého. Zneužívat ho ve svůj vlastní prospěch.
  • Psychické nebo jiné zneužívání. Toto může mít podobu vydírání, či útočení na vaše slabiny.

Všechny tyto projevy se mohou a nemusejí prolínat. Můžete všechny dané skutečnosti pociťovat dokonce i všechny naráz. Někdy se jedná o toxický vztah s těmito projevy již od samého počátku.

Prožití a pochopení karmického vztahu vede k vyléčení. Vždy záleží na úhlu pohledu a způsobu, jestli a jak se ze zkušenosti ponaučíme.

Přetrhejte společné pouto

Karmický vztah může trvat i několik let. Osoba, která onen vztah prožívá, ve většině případů sama ani netuší, že se jí něco takového děje. Jak už je to u všech toxických vztahů, mnohdy jsme zaslepení tak, že i když na nás naše okolí křičí, že to nemá budoucnost, my neposloucháme. Nebo poslouchat nechceme, protože se bojíme. Bojíme se ztráty, prohry, samoty a pocitu, že jsme zklamali. Roli oběti střídáme s rolí vyděrače podle situace. Máme pocit, že za vše špatné, co se nám děje, můžeme jenom my sami. Je to proto, že karmické vztahy jsou návykové. Jak ale z celého kolotoče ponižování a dušení se ven? Jediné možné východisko je zpřetrhat pouto, rozloučit se s partnerem, a začít sám u sebe.

Jediná cesta ven je zpřetrhat pouto karmického vztahu
Jediná cesta ven je zpřetrhat pouta karmického vztahu. Zdroj: Pixabay.com.

Zaměřte se na sebelásku a zdravé sebevědomí

Proto, abyste měli zdravý vztah se svým protějškem, je nejprve potřeba si vytvořit zdravý vztah především sami k sobě. Až poté můžete předejít neustálému se opakování, které je pro karmický vztah typické. Nedostatek, či příliš vysoké sebevědomí vedou pouze k tomu, že nikdy nedosáhnete skutečného klidu a štěstí. Jak tedy sebelásku a zdravé sebevědomí posílit? Zaměřte se například na poslech motivačních knih, čtěte seberozvojové články, či si přizvěte na pomoc odborníka. S osobním koučem si nejen stanovíte žebříček hodnot, ale také si díky cílům vytvoříte život, po kterém ve skrytu duše tajně toužíte. Kouč vám pomůže zlozvyky předělat na ty správné a pro váš život užitečné návyky.

Dalším typem, jak zvýšit svoji sebelásku, je podívat se do svého nitra. S tím vám pomůže jóga, meditace, nebo technika mindfulness. Zaměřte se také na zdravou stravu a pohyb, který je k vyváženému životu důležitý. Všechny tyto oblasti v sobě ukrývá ájurvéda.

Knižní inspirace

Jestli vás tématika karmických vztahů zaujala, zjistíte více informací z knih. Spousta z nich řeší více než jen zdravý vztah sám k sobě. Autoři jdou do hloubky. Hojně se zaměřují na pojem duše, osud a další, lehce ezoterické pojmy, které souvisí s karmou. Ve spoustě knih uvidíte náznak spojitosti a závislosti na partnerovi. Tyto knihy nám ukazují pohled z psychologického hlediska, kde se snaží objasnit příčinu a vznik psychických poruch člověka. Nejen milenecké závislé vztahy jsou obsaženy v knize Holky to někdy nemaj lehký. Kromě příběhů obyčejných žen zde narazíte na zajímavý a lehce provokativní rozhovor se známým psychiatrem a publicistou Radkinem Honzákem. Knihu autorka Klára Mandausová doporučuje nejen ženám.

https://www.youtube.com/watch?v=jsmV7ehsplw

A jakou zkušenost máte s karmickým vztahem vy? Prožili jste ho už někdy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři!