Snad každý z nás řeší toto životní dilema – Jak si sestavit vlastní žebříček hodnot krok po kroku? Jak se stát efektivnější a šťastnější? Život člověka se v jednotlivých fázích, většinou v období pěti až deseti let, mění, vyvíjí. Když jsme malý, máme úplně jiné priority. Ano, žebříček hodnot člověka se mění zejména s věkem. V šesti letech je pro nás priorita hlavně zapadnout mezi naše vrstevníky, zvládnout úkoly ve škole, či mít harmonický vztah s rodiči. Naopak v patnácti, či dvaceti hledáme mnohem, mnohem více. Pocit, že někam patříme. Hledáme něco, co nám dává smysl.
Jak se postupně času vyvíjel žebříček hodnot člověka? A co pro to můžete udělat vy sami? Jak si sestavit žebříček hodnot snadně a efektivně? Tady je pár rad a triků jak si sestavit vlastní žebříček hodnot krok po kroku.
Žebříček hodnoty v pravěku
V době dávno minulé, kdy po světě chodili ještě naši prapředci s kožešinou ovázanou kolem pasu a v ruce držící pazourek, byly hodnoty života v pravěku naprosto jednouché, triviální. Cílem v této době bylo zejména přežít a zabezpečit rodinu. Život neandrtálců nebyl vůbec snadný. Představte si, že byste museli čelit každý den střetu s mamutem či vlkem. Když se jim nepovedlo ulovit kořist, neměli co jíst. Přežít a nakrmit sebe i rodinu bylo na vrcholu priorit žebříčku hodnot člověka v době kamenné. Ano, hodnoty života v pravěku nebyly vůbec jednoduché. Podíváme-li se na poslední, sociální aspekt, je to samozřejmě zachovat rod a zplodit potomka, nejlépe mužského rodu.
Hodnotová orientace a žebříček hodnot lidí ve světě
Podíváme-li se na žebříček životních hodnot z geografického hlediska, i zde můžeme vidět značné rozdíly. Hodnotová orientace a žebříček hodnot lidí ve světě je hodně pestrá. Zatímco v Africe pořád zůstávají tak trošku v již zmíněné době kamenné, v Evropě je hodnotová orientace a žebříček hodnot lidí diametrálně odlišný. Fyziologické potřeby Evropanů jsou už u většiny vyřešeny. Snahou západní civilizace je dosáhnout vrcholu Maslowy pyramidy. Zrealizovat žebříček životních hodnot člověka tak, aby dosáhl již zmíněnou seberealizaci. Na východu zeměkoule je vývoj žebříčku hodnot odlišný od toho, na který jsme zvyklí my, ze západu. Lidé z Asie jsou zvyklí žít v souladu s přírodou. Hodně meditují, hledají smysl lidské existence, pocit sounáležitosti a splynutí s něčím vyšším, s Bohem, s vesmírem.
Žebříček hodnot v praxi
Pojďme přejít z teoretické části do praxe. Jak si sestavit žebříček hodnot v praxi? Odpověď není tak jednoduchá, jak se zdá. Každý z nás je originál! Co člověk, to jiný žebříček hodnot. A proto odpovědi, které hledáte, naleznete především uvnitř vás, ve svém nitru. Není to vůbec snadné, přijít na to, co je pro vás v životě nejdůležitější. Jak již bylo zmíněno v začátku, člověk se jako lidská bytost mění, ovlivňují ho různé faktory. Věk, prostředí, ve kterém tráví nejvíce času, či lidé, kterými se obklopuje.
Nejlepší radou, jak žebříček hodnot v praxi dostat do nějaké hmatatelné podoby, je sestavit si nebo udělat tzv. žebříček hodnot test. Nejste-li si stále jisti a tápete v tom, jak využít žebříček hodnot v praxi, inspirujte se na internetu. Tam je podobně zaměřených testů a návodů habaděj. Láska, peníze, svoboda, či zdraví. Toto vše v tomto testu můžete nalézt. Mimo jiné vám sestavení testu životních hodnot pomůže utřídit si myšlenky a zamyslet se nad tím, co je pro vás v životě důležité. Další tip, jak můžete rozpoznat, co je vaším životním snem, je navázat spolupráci s profesionálním osobním koučem.
Sestavení žebříčku hodnot krok po kroku
A nyní si řekneme, jak na to – jak na sestavení žebříčku hodnot krok po kroku. Nejprve, jak jsem už zmínila, je potřeba si ujasnit, co v životě chcete. Zkuste na chvíli zavřít oči. Co vás napadne jako první? Co je ten váš sen? Kým chcete být za rok nebo dva? Z tohoto klidného stavu můžete postupně přejít do meditace. V tomto stavu se díváte na sebe takzvaně z nadhledu. Jste pouze pozorovatel vašich vlastních myšlenek. Na co myslíte zrovna teď?
Vybavují-li se vám už jednotlivé věci, skutky, cokoliv, přeneste je na papír. Pište jednotlivé záblesky myšlenek na čistý, nepopsaný list. Jakmile už nebudete vědět, co napsat, ještě chviličku zkuste přemýšlet. Uvidíte, že se vám po pár minutách přemýšlení vynoří ještě nějaké nápady. Zklidnění vám mimo jiné pomůže k sestavení žebříčku hodnot krok po kroku. Tento ‚žebříček hodnot pracovní list‘ vám poslouží k tomu, srovnat si a zorientovat se, co je ve vašem životě priorita a naopak.
Stupnice důležitosti od 1 do 10
Jakmile máte již zmíněný pracovní list před sebou, u každé uvedené věci na seznamu se zastavte a přemýšlejte. Kdybyste ji měli ohodnotit na stupnici důležitosti od 1 do 10, s tím, že jedna je nejméně a deset nejvíce, kolik byste jí dali? Jak moc je pro vás tato myšlenka, věc důležitá? Na jakém stupínku žebříček hodnot se nachází? Deset věcí s nejvyšším ohodnocením si napište zvlášť, na jiný pracovní list. Poté pokračujte tak, že seřadíte jednotlivé věci ze seznamu vzestupně. Ta hodnota, která je na samém vrcholu žebříčku životních hodnot, má číslo deset. Naopak hodnota s číslem jedna leží na úplném dnu žebříčku hodnot pracovního listu.
Hodnotová orientace a žebříček hodnot lidí se v průběhu let mění. Stejně tak i stupnice důležitosti od 1 do 10. Doba se mění, lidé se vyvíjení, mění, formují. Nejzásadnější, na co byste se vždy měli zaměřit, budete-li sestavovat žebříček hodnot krok po kroku i vy, je prvních 5 priorit, které máte uvedené na seznamu. Ty jsou pro vás v tuto životní fázi nejdůležitější, na ty se zaměřte.
Nezapomínejte se pravidelně ke svému žebříčku hodnot vracet
Není vyloučeno, že budete hodnotu jednotlivých myšlenek zaměňovat. Proto se nezapomínejte pravidelně ke svému žebříčku hodnot vracet. Žebříček hodnot člověka se mění dle nálady, ale i zkušeností. V 99,9 % případů ale již pět zmíněných zásadních hodnot zůstává. To jste totiž vy!
A jaký recept, jak si sestavit žebříček hodnot máte vy? Co je pro vás v žebříčku hodnot nejdůležitější? Podle jaké stupnice důležitosti se orientujete vy? Napište nám vaše tipy do komentáře!