21 března, 2021

Nevěra: 5 důvodů, proč k ní dochází

Nevěra je pořád tak trochu brána jako tabu téma. V minulosti se nevěra považovala za hřích, za který byl trest smrti. V současnosti o ní dokážeme komunikovat docela otevřeně. Příčiny mohou být různé. Možná zjistíte, že kdybyste je poznali včas, dokázali byste se vyhnout nejednomu nepříjemnému incidentu. Nevěra je hlavním tématem tohoto článku, kde se dozvíte i 5 důvodů, proč k ní nejčastěji dochází.

Nevěra v minulosti

Začneme hluboko v historii, ve starověku. Hlavním kritériem tehdy bylo společenské postavení. Zatímco pánové z vyšší vrstvy měli „dovoleno“ občas nepohrdnout jinou ženou kromě své zákonité manželky, nevěra ženy byla zakázána. Stejný scénář fungoval i o několik století později, ve středověku. Společnost ženu považovala za majetek muže, takže v případě, že se tohoto „hříchu“ dopustila, stihl ji krutý trest. Jedná se o období silné nadvlády křesťanství, které nemělo v tomto ohledu žádné slitování. Instituce manželství se tyčilo na samotném vrcholu této víry. Nevěrnice v tomto případě čekalo zmrzačení, či dokonce trest smrti. Zaměříme-li se na muže ve středověku, ti měli o poznání lidštější podmínky. Mimomanželské rozkoše prováděli tajně, nebo, v případě prozrazení, je čekala ulička hanby, ze které se později byla možnost vykoupit.

Nevěra představovala hanbu, ponížení, či dokonce ztrátu života
Nevěra představovala hanbu, ponížení, či dokonce ztrátu života. Zdroj: Pixabay.com.

Jak už jistě tušíte, tak samotná „revoluce“ nastává až s nástupem emancipace žen. To se nacházíme na konci 19. století. Ale ani tehdy neměli ženy ani muži vyhráno. Revoluce přichází až o století později. I když se pořád jedná o tabuizované téma. I přesto je zde už možný rozvod manželství. Společensky přijatelné, bez nálepky „vyvrhele“, se vědomé milování dvojice i mimo manželství stává v 21. století.

Nevěra je stále více rozšířená

Jak už jsme nakousli, nevěra je v současné době stále více rozšířená. Rodiče už nám nevybírají manžela/manželku. V současnosti si volíme životní partnery sami. Každý z nás upřednostňuje jiné priority. Někdo najde životního partnera na první dobrou, jiný hledá déle. Nevěra neznamená vždy pocit viny a zklamání. Někdy vás právě tento čin může posunout dál, ať už v dobrém nebo špatném slova smyslu. Pojďme se konkrétně zaměřit na 5 důvodů, které nutí jednotlivce k nevěře.

Krize v manželství

Jedním z důvodů, proč k nevěře dochází, je krize v manželství. Odborníci tvrdí, že z velké části k ohrožení vztahu dochází ve středním věku partnerů. Jedná se především o dlouholetá manželství a partnerství, kdy děti vylétly z rodného hnízda. Zejména ženy, které se byly zvyklé starat a pečovat o svoje potomky, mají pocit neužitečnosti. Opět hledají samy sebe. Zamilovanost u mužů okolo 40-50 roku života může způsobit, že si najdou mladší a atraktivnější partnerku. Oba partneři se nacházejí v období, kdy se ptají sebe, co dál a jestli má ve vtahu nadále smysl pokračovat, nebo je lepší se s dlouholetým partnerem rozloučit. A nevěra jim mnohdy tuto otázku může objasnit.

Jeden z dvojice se zamiluje

Velice obvyklým způsobem, kdy dochází k nevěře, je zamilovanost jednoho z páru do někoho jiného. Ke vzplanutí citu a emocí může dojít úplně náhodně. Poznáte novou osobu, u které ihned funguje chemie. Dokonce můžete prožít krátkodobý karmický vztah, který vás posune a výrazným způsobem přispěje ke zdravému sebevědomí. Je jedno, jestli jste žena nebo muž. Zamilovanost u mužů je méně obvyklá, i přesto k ní ale dochází.

Nespokojenost ve vztahu

Za nedostatek si můžete dosadit cokoliv. Může to být nedostatek sexuálního uspokojení, které trápí zejména pány. Do této kategorie patří i sex na jednu noc, který se může stát opravdu každému. Nevěra ženy může vyvrcholit tím, že má pocit, že se jí partner nevěnuje tak, jak by si přála. Moc pracuje a tráví více času se svými přáteli než s ní. V opačném případě může být nedostatek vnímán přílišným věnováním se dětem. V tomto případě je naprosto zásadní otevřená komunikace. Jedině tehdy, když zjistíte příčinu, se může situace zlepšit a vyřešit.

Jiné životní priority

Nevěra může být poslední kapkou a připomenutím toho, že si uvědomíte, že jste s partnerem příliš rozdílní. Zkrátka a dobře máte jiné životní priority. Zatímco vy jste vyznavači aktivnějšího způsobu života, on preferuje trávení sobotního večera doma u televize. Můžete po nějaké době budování vztahu zjistit, že zatímco vy toužíte po rodině a dětech, jeho středobodem je práce a cestování. Jeden z partnerů zjistí, že preferuje odlišnou sexuální orientaci než doposud a lépe by mu bylo místo v manželství v registrovaném partnerství. Zkrátka a dobře má dvojice naprosto odlišné představy o fungování domácnosti, životních hodnotách a prioritách. Vědomé milování s někým jiným jednomu z páru může ukázat, že ne vždy je nejlepší možné řešení zůstávat ve stagnujícím vztahu.

Nevěra může odhalit odlišnou sexuální orientaci partnera
Nevěra může odhalit odlišnou sexuální orientaci partnera. Zdroj: Pixabay.com.

Nepoučitelný záletník

Poslední důvodem, proč dochází k nevěře, je ten, že jeden z dvojice je nepoučitelný něvěrník (nepoučitelná nevěrnice). I přesto, že je ve vztahu tato osoba spokojená, vědomé milování s někým jiným bere jako zpestření někdy příliš stereotypního života. V tomto případě se se záletníkem skoro nikdy nedá nic dělat. Jak zaznělo v jedné české komedii: „Není důležité, za kým chlap chodí, ale ke komu se vrací.“ A tak záleží vždy na druhém z dvojice, jestli záletníka bude tolerovat, třeba díky jeho jiným kvalitám, nebo se rozhodne svoje štěstí hledat jinde. Další variantou je domluvit se na tzv. otevřeném partnerstvím. To může fungovat jedině tehdy, vyhovují-li předem dané podmínky oběma z páru.

Nevěra je občas nevyhnutelná

Ať chceme, nebo ne, nevěře se zkrátka a dobře občas nelze vyhnout. Stále je v tomto ohledu společnost rozdělena na dva tábory. Ať už patříte na jakoukoliv stranu barikády, důležité je si uvědomit, že téměř v devadesáti procentech případů, kdy k nevěře dochází, za ní stojí daleko více než jen sex. Nemusí to být hned láska. Především se jedná o uvědomění. Třeba nežijete takový život, po jakým jste vždy toužili. Zjistíte, že se příliš zanedbáváte. Do očí bijící věci vám konečně prásknou přes obličej. Zkrátka a dobře za téměř jakoukoliv nevěrou stojí nějaký „problém“, který teprve tímto činem vypluje na povrch.

V případě, že se chcete o této tématice dozvědět více, doporučuji jedno z videí z cyklu Jak na partnerské vztahy. V tomto konkrétním dílu párový psychoterapeut mluví o tom, jak se vypořádat s nevěrou. Hlavní motiv zde hraje morálka.

https://www.youtube.com/watch?v=4PgfFXMeaBg

A jaký názor na nevěru máte vy?