20 ledna, 2021

Šťastné dětství: Objevte způsoby, jak ho dětem zajistit

Rozhodnutí mít dítě je jedno z nejtěžších a nejdůležitějších na světě. Na vás rodičích pak je, abyste z něj vychovali dobrého člověka. Takového, který se nebojí jít za svými sny, umí podržet kamaráda a má odvahu za sebe bojovat. Zkrátka si věří a má odhodlání. Jak však zajistit, aby bylo dítě v dospělosti takovým člověkem? Jedním ze základních pilířů tvorby osobnosti je šťastné dětství

Co si pod pojmem šťastné dětství představit. Podle psychologů, pedagogů a všech, kteří se zabývají lidskou, a hlavně dětskou duší, je to stav, kdy je všeho přiměřeně. Pokud se dítě nesetká s láskou, zážitky, dobrými i špatnými emocemi, svobodou a mantinely, neprožije kvalitní ranný život.  

Kdo všechno formuje šťastné dětství 

Rodiče, prarodiče, sourozenci, širší rodina, učitelé a trenéři. Ti všichni nějak formují osobu a vyplňují každý den v životě malého kluka i holky. Vše tkví v postoji rodiče – výchova dětí a prostředí, ve kterém se vše odehrává. 

Malé dítě napodobuje toho, s kým tráví nejvíce času. Většinou je to matka, otec nebo třeba i babička. Pokud oni nemají snahu o to, trávit kvalitní čas s dcerou, synem anebo vnoučaty, je napůl prohráno. Někdy to zachrání ti další okolo, ale největší vliv má zkrátka výchova dětí v rodině

Jak postupovat při výchově dítěte, aby bylo šťastné 

Studie ukazují, že k dítěti nemá cenu přistupovat jako ke středobodu světa. Rodiče by měli myslet i na své potřeby a ukázat potomkovi, že ne vždy mu musí chystat program. Mělo by si zažít i nudu, aby se naučilo používat svou fantazii. V dospělosti tak nebude překvapené, až bude muset sám vymyslet celý projekt nebo harmonogram práce na celý měsíc. Nebojte se být spíše lenivým rodičem a nechat jej, aby program vymyslelo samo. Musíte však přijmout fakt, že si budete třeba hodinu hrát s autíčky na závodní dráhu nebo dokola budete popíjet imaginární kávu se sirupem. 

Šťastné dítě si hraje i samo.
Šťastné dítě si hraje i samo. Zdroj: Pixabay.com

Dobře funguje, pokud se zamyslíte nad svým dětstvím a věcmi, které se vám líbili. Ty pak aplikujte i do vaší výchovy. Milovali jste chvilky, kdy jste jen tak v neděli po obědě lenošili u televize? Nebo raději vzpomínáte na to množství výletů, na které jste jezdili vlakem? Všechny tyto maličkosti tvoří dětem šťastné dětství. Jak vypadá správná výchova dětí? To nelze říct. Priority má každý jiné. Ale určitě je to o milující a podporující rodině, co rozvíjí potenciál svého dítěte, dá mu svobodu a možnost volby. 

Šťastné dětství lze vytvořit pomocí malých zážitků 

Můžete si také napsat seznam toho, co chcete, aby váš potomek prožil. Jednotlivé položky se mohou u různých lidí lišit. Každopádně jsou věci, které děti milují. 

Přinášíme seznam základních zážitků, které tvoří pěkné vzpomínky. Pokud dítě neprožije aspoň polovinu z nich, jako by nebylo.  

  • Jít stanovat 
  • Opékat buřty nad táborákem 
  • Jet vlakem do neznámých krajin 
  • Skákat v kalužích 
  • Péct cukroví 
  • Pomáhat vařit oběd 
  • Jíst po večeři dort 
  • Jít pozdě spát 
  • Zažít maškarní ples 
  • Pouštět draka 
  • Pozorovat východ a také západ slunce 
  • Pozorovat hvězdy na louce 
  • Sledovat oblíbenou pohádku pod peřinou 
  • Postavit si bunkr 
  • Vymyslet „opičí dráhu” a celou ji projít 
  • Lézt po stromech 
  • Skočit do vody v oblečení 
  • Zahrát si polštářovou bitvu 
  • Vyrobit domek z kartonu 
  • Pouštět z okna papírové vlaštovky  

Co udělat pro dětství plné štěstí a šťastné tváře 

Víte, že jako rodič byste měli věnovat dětem minimálně hodinu soustředěného času? Ano, jde o jistou oběť, ale jednou jste se rozhodli založit rodinu, tak bojujte. Svůj čas věnujte tomu pokladu, co každou noc spinká ve své postýlce. To je pro ně nad všechny hračky a moderní oblečení. Nepotřebují tablety, návštěvy kin, vlastní telefon, ani hromadu plyšáků. K tulení, povídání, zasmání i poplakání jim postačí vaše náruč. 

Šťastné dětství rozhodně není synonymem pro dostatek všeho. Nezajistí ho všechny hračky z reklam, ani stylové oblečení. Skutečně nemusíte dítěti kupovat vše, nač ukáže. Jisté zákazy a nastavení mantinelů a pravidel mu neublíží. Naopak. Svět je tvrdý, a tím, že mu budete odporovat a probouzet v něm různé rozpačité emoce, ho mnohému naučíte. A i přes zákazy bude spokojené a s úsměvem na tváři.  

Jak bylo řečeno na začátku, jde o přiměřenost. A to v několika ohledech. Pokud to dokážete zajistit, nejspíš máte vyhráno a vaše dcerka nebo syn budou jednou vzpomínat jen na to dobré.  

  1. Musí být milováno – Nic nenahradí hlubokou a upřímnou lásku. Navozuje pocit bezpečí.  Ví, že tu pro něj někdo je. Nesmí se to však přehánět. Stále dítě potřebuje svůj prostor a míru svobody. 
  1. Vztahy – Je skutečně důležité, abyste umožnili svému potomkovi navázat přátelské vztahy se svými vrstevníky. Mělo by mít i možnost volby, s kým bude kamarád a kdo mu naopak nesedí. Nenuťte, jen nabízejte možnosti. 
  1. Volný čas – Pokud už dítě navštěvuje školku nebo školu, volný čas se mu o něco zkrátil. Ponechte mu prostor na nicnedělání, na hraní a na svůj osobní rozvoj. Avšak je dobré jej i motivovat a rozvíjet s drobnou pomocí. Nechte ho vyzkoušet různé sporty, koníčky a aktivity. Nestůjte tvrdě zatím, že musí vše dokončit. Zkuste najít problém a podat pomocnou ruku.  
Šťastné dětství je startem pro spokojený život.

Šťastné dětství je startem pro spokojený život. Zdroj: Pixabay.com

I ve vyšším věku jsou potomci dětmi, naučte je, jak být šťastné 

Pokud už máte doma starší dorostence, víte sami, že výchova dětí v pubertě je už o něčem jiném. I jim však buďte parťákem a dodejte jim pocit bezpečí. Jsou to chvíle kdy pomalu začínají jít po své ose života. A i když to nepřiznají, jsou ještě dětmi a potřebují rodiče po svém boku. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.