Zdravé sebevědomí a sobeckost v jistém slova smyslu spolu souvisí. Pojďme se společně zaměřit na sobeckost ve smyslu zdravého sebevědomí. Sobeckost je odjakživa brána jako negativní vlastnost. Rodiče nás učili, že k tomu, abychom vedli šťastný a vyrovnaný život, máme být štědří. Měli bychom se umět dělit s ostatními. Ovšem onu „štědrost“, si někteří pletou s obětováním. A to je zcela diametrální rozdíl. V tom, co je to „být zdravě sebevědomý“ totiž leckdy tápeme. Jak se naučit sobeckost využívat ve svůj prospěch. Pojďme si to objasnit v tomto článku.
Egoismus versus zdravé sebevědomí
Nejprve si vysvětlíme slovo egoismus, což je synonymum pro sobeckost. Sobec je člověk, který myslí jen sám na sebe. Vždy je na prvním místě on. Toto vše je v pořádku, protože, ruku na srdce, ať se děje, co se děje, nejprve bychom měli vždy brát ohled sami na sebe. O negativní vlastnost se jedná v případě, že využíváme egoismus v neprospěch druhých lidí. Zaměřme se tedy na tzv. dobrosrdečného sobce. Nepleťte si ovšem dobrosrdečného sobce s altruistou. Altruista je opak sobce. My máme na mysli člověka srdečného, který rád pomáhá ostatním, ovšem nikoliv na úkor svého prospěchu. A rázem se dostáváme k samotnému pojmu „zdravé sebevědomí.“ Zdravě sebevědomý člověk je člověk, který má srdce na správném místě, ale ví, kde jsou jeho limity. Je dobrosrdečný a nezneužívá pomoc a ochoty ostatních.
Nedostatek sebevědomí, kámen úrazu číslo jedna
S pojmem zdravé sebevědomí jde ruku v ruce i pojem „nedostatek sebevědomí.“ Co to vlastně znamená, když se řekne, že nemáme „dostatek sebevědomí?“ Jedná se o to, že osoba, která má problémy se sebevědomím, se vyznačuje určitým druhem závislosti. Může se projevit jako obětováním se pro druhé, jak jsem zmiňovala v samotném úvodu. Typický příklad jsou ženy, které by se skutečně pro své děti mnohdy „rozkrájely.“ I když je z určitého hlediska správné děti milovat a starat se o ně, měli bychom se naučit jim dopřát „volnost.“ Je to ta nejlepší možná varianta pro obě zúčastněné strany.
Nedostatek sebevědomí se může projevovat i z druhé strany, a to je agresivita a majetnickost. Zde se jedinec, kterého trápí nízké sebevědomí, staví do dominantní role. Chce oběti vládnout a ukazovat, „kdo je tady pán.“ A i v tomto případě je to samozřejmě špatně. Nikdo z nás nemá právo si kompenzovat svoje ego na úkor druhých.
Zdravé sebevědomí je proces poznávání sebe sama
Bylo by krásné, kdybychom si řekli, že odteď budeme mít zdravé sebevědomí a vše bude zalito sluncem. Ovšem pěstovat si zdravé sebevědomí není tak snadné. Jedná se o proces poznávání sebe sama. Spousta dobrých i špatných návyků jsme se naučili v dětství. Jsou v nás hluboce zakořeněné, a tak je bereme jako součást sebe sama. Jeden ze způsobů, jak si zvýšit sebevědomí, je přizvat na pomoc odborníka. Profesionální osobní kouč se stane jakýmsi vaším průvodcem, který vám krůček po krůčku pomůže žít plnohodnotnější a zářivější budoucnost. Kromě jiného spolu můžete utvořit tzv. žebříček hodnot, který vám pomůže srovnat vaše životní priority. Nedílnou součásti sebe poznávání a práce s koučem je i plánování krok po kroku. To spočívá v tom, že si jeden velký cíl rozkouskujete postupně na menší a realizovatelnější cíle. V rámci spolupráce hraje plánování velký význam. S koučem můžete snadněji zjistit, kam byste se chtěli posunout za rok. Posléze i kde se vidíte za 5 nebo 10 let později.
Otestujte se!
Chcete vědět, jak jste na tom aktuálně vy? Co se vám daří a v čem naopak tápete? Udělejte si test! Test zdravého sebevědomí je zdarma a zabere vám asi patnáct minut čistého času. Na výběr máte převážně ze čtyř odpovědí, a to:
- Vůbec nesouhlasím
- Nesouhlasím
- Souhlasím
- Naprosto souhlasím
Dále se test skládá asi z 8 ukázkových situací, ve kterých se rozhodujete, jak byste v danou chvíli zareagovali. Pokuste se odpovídat rychle a co nejpravdivěji. Leckdy je obtížné vybrat pouze jednu odpověď. V tomto případě dejte na vaši intuici.
I já jsem si zkusila odpovědět zhruba na 50 otázek, které tvoří test zdravého sebevědomí. Řekla bych, že výsledek je takový, jaký jsem očekávala. Samozřejmě vždy se dá něco zlepšit. Po absolvování mi na e-mail došly rady, jak mohu posílit svoje zdravé sebevědomí. Konkrétně se zaměřit na stání si za svým názorem a naučit se říkat NE.
Tipy na posílení zdravého sebevědomí
Pro posílení zdravého sebevědomí je důležité umět se objektivně podívat na své já. Uvolnění a zklidnění vám zaručí jóga, meditace, nebo technika mindfulness. Další tip je čtení a poslouchání motivačních knih. Knihy o sebevědomí vám dají tu možnost podívat se na sebe z jiného úhlu pohledu. Mimo to se dozvíte i techniky a tipy na posílení sebevědomí. Velký význam u seberozvojových knih hraje pojem sebeláska a sebedůvěra. Typickým příkladem je kniha od Lucie Kolaříkové. Její kniha Učebnice sebelásky se zabývá vztahem k sobě, svým potřebám, schopnostem a již zmíněnou sebeláskou. Tuto knihu doporučuji všem ženám!
Pro ty z vás, kteří v sebe rozvoji stále tápou, je tu i kurz zdravého sebevědomí. Na trhu naleznete kurzy, pohybující se od 199 Kč za jednu lekci, až po ucelenější projekt, kde jdete více do hloubky. Existují různé víkendové semináře, kde se máte možnost setkat s podobně smýšlejícími lidmi, jako jste vy. Nově objevené přátelství či láska je tak rázem na světě!
Naordinujte si čas jen pro sebe
Úplně nejlepší rada, jak si dobít baterky, zlepšit náladu a zvýšit sebevědomí, je dopřát si den jen sami pro sebe. Odpočinek pro jednoho je zdraví prospěšný a měli byste ho provádět pravidelně. Klidně jednou za měsíc! Jedna z možností je využít koupě wellness balíčku. Rázem máte možnost vychutnat si odpočinek v podobě masáže, sauny či kosmetiky. V rámci duševní očisty můžete vyrazit na dobrodružnou cestu do Japonska. Zde máte příležitost dozvědět se více o východní moudrosti wabi sabi, kterou se Japonci řídí už několik generací. Pro milovníky aktivního sportu je tu víkend strávený vyjížďkou na kolo, či túra v lese.
Je jen na vás, jak se rozhodnete strávit den jen sami se sebou. Někdy obyčejné čtení napínavé knihy spojené s popíjením čaje z léčivých rostlin dokáže dělat zázraky.
A jak jste na tom se zdravým sebevědomím vy? Máte nějaké osvědčené rady? Jak jste obstáli v testu zdravého sebevědomí vy? Dejte nám to vědět do komentáře!