Způsobů, jak změnit svůj život, je hned několik. Můžete vyměnit práci, najít si nového partnera, nebo klidně i obojí současně. V tomto článku si představíme 11 tipů, které povedou k pozitivní změně ještě dnes!
Zeptejte se sami sebe, jak změnit svůj život k lepšímu
Společnost se nám v hodně věcech snaží radit a směřovat nás „správným směrem.“ Když se ale v chaosu života zastavíte, tak zjistíte, že něco nesedí. Necítíte se tak, jak jste očekávali. A to i přesto, že jste udělali vše, co jste měli. Pořád vám něco chybí a vy nevíte, o co se jedná. Toto uvědomění je prvním krokem k pochopení, že je nutné něco změnit. Proto pamatujte na to, že rozhodnutí začíná vždy u vás samotných. Všeobecné návody, jak žít šťastně až do smrti, neexistují.
Přetransformujte mysl z módu oběti do role tvůrce
Obviňování a ukazování prstem je ten nejjednodušší způsob, jak se zbavit zodpovědnosti za činy, které jste v minulosti provedli. Připadá vám, že děláte první poslední, ale nikdo si vaší práce neváží? Nikdo vás neocení, nepochválí a neobejme. A přitom byste se vy pro ostatní rozkrájeli. Když už si najdete čas chvíli na sebe, tak se v duchu odsuzujete. Takto přesně vypadá tzv. mód oběti. Chování a myšlení, kdy veškeré nezdary v životě přehazujete na někoho jiného. To on by se měl víc snažit. To on by se měl začít chovat jinak…
Napadlo vás někdy to otočit a zaměřit se sami na sebe? To znamená začít u sebe a postavit se do tzv. role tvůrce. To je člověk, který bere zodpovědnost za své činy a chování do vlastních rukou, a to i v případě, kdy jeho jednání nebylo „nejsprávnější.“ Ano, není to vždy lehké. Ale tvůrce si tento fakt dokáže uvědomit, poučit se z něho a příště danou situace vyřešit jinak a lépe.
Změna v životě začíná přijetím sebe sama
Po uvědomění a přenastavení mindsetu možná zjistíte, že potřebujete pracovat na zdravém sebevědomí. Přiznání si, že být dobrosrdečný sobec je občas v pořádku, skýtá obrovskou úlevu. Přijměte se takoví, jací jste. Přiznejte si, že špinavé nádobí v kuchyni vadí především vám a ne vašemu partnerovi. Vezměte v úvahu fakt, že vy máte špatnou náladu, protože se na vás všechno sesypalo a partner je ten, kdo vám tento obraz pouze demonstruje. Je v pořádku uvědomění si, že nejste dokonalí – nikdo přece není.
Naučte se odpouštět
S přijetím sebe sama se velice úzce pojí i odpuštění. Puštění se něčeho, co bylo, odpoutání se od toho. Nikdo není svatý, každý si v sobě neseme menší, či větší hříchy. Ale přijmutí faktu, že se to stalo, přináší úlevu. Někdy skutek, který berete jako selhání vašeho života, se v budoucnu ukáže jako největší dar, bez kterého byste nebyli tam, kde jste teď.
Změna prostředí je odpovědí na otázku, jak změnit svůj život
Zamyslete se, s jakými lidmi trávíte svůj volný čas. Jsou to opravdu přátelé, kterým můžete důvěřovat? Jsou to lidé, od kterých se můžete inspirovat? Říká se, že prostředí ovlivňuje naše chování i činy. Proto nahazujte sítě a hledejte nové přátele. Staňte se součástí skupiny na Facebooku, poslechněte si zajímavou přednášku v aplikaci Clubhouse nebo oslovte neznámého člověka na autobusové zastávce.
Napište si seznam 101 věcí, které chcete v životě dosáhnout
Z teorie jdeme lehce do praxe. Sedněte si a na kousek papírů nebo do počítače napište 101 věcí, kterých byste chtěli v životě dosáhnout. Nebojte se psát i ty nejbláznivější nápady. Právě v těch se totiž skrývá ten největší poklad. Za nějakou dobu si k seznamu opět sedněte a pomalu a jistě odškrtávejte všechny možnosti. Jednotlivé položky se mohou časem a věkem měnit, proto si dovolte za rok, nebo za 5 let seznam napsat znovu. Nastavujte si drzé cíle, které vás budou popohánět kupředu ke splnění i těch nejniternějších přáních.
Vizualizujte si, jak změnit svůj život pomocí nástěnky přání
Spojte 101 věcí s vizualizací tzv. nástěnky vizí. Ta vás přenese do světa fantazie. Zavřete oči a představte si, že se vaše přání ze seznamu už splnilo. Jak to vypadá? A jak se přitom cítíte?
Přizvěte si k hledání osobního kouče
Kouč je nestranný průvodce a ochránce myšlenek, který vám neradí. Jeho hlavním úkolem je díky správně zvoleným otázkám vás nasměřovat a dopomoct k zvědomění si i těch nejniternějších přání. Společně vytvoříte žebříček hodnot v životě, který pomocí plánování postupně začnete plnit. Koučování kromě zhmotňování myšlenek v realitě vás naučí přemýšlet nad věcmi z jiného úhlu pohledu. Kouč vás učí dostat se do role tvůrce vlastního života.
Vytvořte nové návyky
Každý má v životě nějaký zlozvyk. Ať už to je kouření, pití alkoholu nebo hřešení nezdravou stravou. Přesto jeden ze způsobů, jak změnit svůj život, je vytvoření nových návyků. Zahajte úspěšný den ranními rituály. Zařaďte to života více pohybu například tak, že si najdete 20 minut pro cviky na břicho. Místo umělých sladidel vyzkoušejte přírodní variantu v podobě datlového sirupu apod.
Buďte vděční za to, co už máte
Zaměřování na nedostatek znamená „nemít to“ i v realitě. Proto otočte úhel pohledu a směřujte myšlenky na to, co už máte. Poděkujte za pevné zdraví, milující rodinu a práci, která vám zajišťuje obživu. I obyčejná vděčnost za to, že se můžete na sebe každý den usmát do zrcadla, máte obě ruce a nohy, anebo si můžete dopřát šálek lahodné kávy, dokáže zázraky a zlepší náladu.
Čas o samotě je jeden z nejlepších tipů na to, jak změnit svůj život
Poslední radou, jak změnit život od základu, je vydat se na hledání sebe sama do jiné země. Jde o to naučit se spolehnout jenom na svou maličkost. Inspirujte se hrdiny knih o osobním rozvoji a podobně jako Elisabeth Gilbert nebo Julian Mantl vyrazte na pouť hledání smyslu svého života.
Jaký tip ke změně v životě máte vy? Napište nám ho!