2 června, 2021

Knihy o osobním rozvoji: Poznejte TOP 5, která změní život i vám

Knihy o osobním rozvoji tvoří nezbytnou výbavu každého, kdo se chce v životě někam posunout. V knihách ve většině případů nalézáme především teorii. Nutí nás alespoň na chvíli si sednout, zklidnit se a zamyslet se nad životem. Pojďme si v tomto článku představit TOP 5 nejlepších knih o osobním rozvoji.

Knihy o osobním rozvoji nás nutí k přemýšlení

V knihách o osobním rozvoji ve většině případů nenalezneme návod na to, jak žít spokojený a naplněný život. Kniha pouze překládá fakta. Autor, který knihu napsal, změnil vlivem životních událostí mindset. Tím pádem se mu otevřelo spoustu jiných možností, o kterých neměl v minulosti ani ponětí, že můžou nastat. Já jsem se v tomto článku zaměřila na díla, která určitým způsobem ovlivnila život mě samotné. Proto si myslím, že rozhodně za zmínku stojí. Pojďme si nyní TOP 5 knih o osobním rozvoji uvést.

Jíst, meditovat, milovat – Elisabeth Gilbert

Kniha, kterou by měla alespoň jednou za život přečíst každá žena. Jedná se o autobiografii autorky, kterou psala v době, kdy hledala samu sebe. Hlavní hrdinka příběhu znenadání zjistí, že žije život „někoho jiného.“ Z nepovedeného manželství vycouvá rovnou do náruče milence. Ale i v tomto případě zjistí, že nezvolila správnou variantu. A tak se rozhodne pro radikální, i když nezbytný krok. Vydá se na roční pouť hledání sebe samé. V Itálii se zamiluje do vynikajícího italského jídla a jazyka. V Indii naopak medituje, cvičí jógu a snaží se vyčistit všechny toxické myšlenky a skutky, které v minulosti provedla. Roční cestu ukončí v Indonésii, kde navštěvuje starého šamana, který ji zasvěcuje do balijského myšlení a meditace. Na Bali se i zamiluje. Díky předchozím, bolestivým zkušenostem tentokrát buduje vztah, který stojí na pevných základech.

Kniha Jíst, meditovat, milovat, vás donutí přemýšlet nad svým vlastním životem. Inspiruje ke změnám a novým začátkům, ovšem i za cenu bolesti, kterou je nejprve nezbytné si odžít.

Mnich, který prodal svoje ferrari – Robin S. Sharma

Mnich, který prodal svoje ferrari, je příběhem významného právníka Juliana Mantla. Ten se během jednoho soudního řízení ocitne na pokraji smrti. Po tomto incidentu se rozhodne od základů změnit život. Prodá veškerý svůj soukromý majetek, včetně červeného ferrari, které mu stálo před honosnou vilou. Hledání smyslu života se rozhodne nalézt v Indii, kde díky své odhodlanosti a vytrvalosti skutečně najde to, co hledal. Díky Sivanským mnichům zjistí 7 základních pravidel pro to, jak žít spokojený a šťastný život. O několik měsíců později tuto „jednoduchou“ životní moudrost předá i svému bývalému kolegovi.

Mnich, který prodal svoje ferarri patří mezi nejlepší knihy o osobnostním rozvoji. Jedná se o filozofické dílo, které vás donutí přemýšlet o vlastním životě z jiného úhlu pohledu. Uvědomíte si, že materiální bohatství a budování kariéry není v životě to jediné, co vás může udělat šťastnými.

Knihy o osobním rozvoji
Julian díky 7 pravidlům Sivanským mnichů začne žít úplně jiný život. Zdroj: Pixabay.com.

Bohatý táta, chudý táta – Robert T. Kiyosaki

Tuto knihu lze s přehledem zařadit mezi TOP knihy o osobnostním rozvoji. Hojně ji doporučuje většina známých a úspěšných podnikatelů. Autor v knize Bohatý táta, chudý táta s lehkostí popisuje myšlenky, názory a hodnoty, které on sám převzal od svého otce. Ukazuje, že správné nastavení mysli je klíčem úspěchu k osobnímu rozvoji, prosperujícímu životu i úspěšnému podnikání. Robert Kiyosaki předkládá fakt, že luxusní auto a pěkný dům nemusí nutně znamenat naplněný a harmonický život. S touto knihou můžete změnit mindset i vy. Tím, že se přeprogramujete z člověka, který myslí jako většina „střední třídy“ na člověka podnikavého. Zjistíte, že v každé nečekané události lze spatřit výzvu a možnost se osobnostně posunout.

Emoční inteligence – Daniel Goleman

Od východní filozofie se postupně dostáváme do vědecké sféry, která k osobnímu rozvoji také neodmyslitelně patří. David Goleman v knize vyvrací fakt, že vysoká hodnota IQ není pro život zdaleka tak důležitá, jako hodnota EQ. (Zatímco IQ se zaměřuje na rozvoj a hodnotu logického myšlení, EQ je naopak emoční inteligence). Z psychologického hlediska vysvětluje, proč jedinec, který je emočně vyspělí, vede daleko spokojenější život než osobnost, která je emočně labilnější. Na ukázkách vědeckých poznatků a objevů odkrývá příběhy a objevy z praxe. Kniha je rozdělena do 5 základních částí. Dozvíte se, odkud se mimo jiné berou emoce jako je strach a úzkost. V této knize o osobním rozvoji nahlédnete na emoce z pohledu behaviorální psychologie a neurologie. Pro ty z vás, kteří potřebují mít informace podložené vědou, je kniha Emoční inteligence tou správnou volbou.

Nezastavitelný růst – Jan Markel

Nejen zahraniční autoři umí psát nejlepší knihy o osobním seberozvoji. Za zmínku rozhodně stojí nová, pro mnohé z vás ještě neprobádaná, kniha od českého brněnského autora. Jan Markel se profesně věnuje především koučování. V knize Nezastavitelný růst čerpá nejen z praxe, ale také ze svého života. Lehce provokatérským stylem psaní vás donutí skutečně si sednout a napsat 101 věcí, kterých chcete v životě dostáhnout. Ujasníte si, jak nastavit žebříček vlastních hodnot. Poradí, jak si nastavit drzé, ale i přesto pro vás zvládnutelné cíle. V poslední části knihy si představíte, jaké by to bylo, kdybyste měli pouze rok života. Kniha je určená všem, kteří nechtějí o životě jenom snít, ale rozhodnout se pro změnu něco udělat. Je psaná humorně, s nadsázkou, takže se u čtení mimo jiné i dobře pobavíte.

Nejlepší knihy o osobním rozvoji
Kniha Nezastavitelný růst nabádá k tomu sednout si a sepsat 101 věcí. Zdroj: Pixabay.com.

Knihy o osobním rozvoji jsou důležité

Říká se, že když si naleznete 20 minut denně na čtení sebe rozvojových témat, doslova se vám promění život. Každý z nás je jiný čtenář, takže zatímco jeden má načteno spoustu různých knih, jinému stačí pro pochopení pouze jedna.

Knihy o osobním rozvoji představují podobné situace různými interpretacemi

Je úžasné inspirovat se od lidí, kteří pocítili na vlastní kůži filozofii spokojeného a harmonického života. V konečném důsledku je jen na nás, co si z knihy vezmeme. Ve své podstatě všechny knížky o osobnostním rozvoji mluví o tom samém, jen je autor interpretuje svým vlastním způsobem. A je jen na nás, která kniha je nás svým stylem psaní a filozofií nejblíže.

A jak jste na tom se čtením knih o osobnostním rozvoji vy? Jaké knihy patří mezi vaši TOP 5? Napište nám to do komentáře!