12 ledna, 2021

3 portály, kde můžete začít podnikat jako freelancer

Na internetu najdete hned několik portálů, kde můžete hledat zakázky pro freelancery. Pokud vám práce z domova vyhovuje a chcete být na volné noze, ale nevíte, kde začít podnikat, pak je dnešní článek přímo pro vás. Připravili jsme přehled nejznámějších stránek, na kterých můžete zkusit štěstí. Velkou výhodou je znalost angličtiny, na některých si ale vystačíte s naprostými základy. Pojďme se podívat na to, které to jsou.

UpWork.com, ideální místo, kde začít podnikat

UpWork sdružuje zadavatele a podnikatele na volné noze po celém světě. Počítejte tedy s tím, že je zde poměrně velká konkurence. To vás ale vůbec nemusí odradit. Tak jako ve většině případů online podnikání, i zde je důležité, jak se prezentujete. To znamená váš profil. Na tom byste si měli dát opravdu záležet, vyplňte vše potřebné a nezapomeňte přidat reprezentativní fotografii. Klienti se budou rozhodovat mezi vámi a dalšími zájemci právě na základě vašeho profilu.

Doporučuji co nejúžeji specifikovat vaši specializaci. Není dobré psát, že umíte všechno, nebo že ovládáte celé odvětví, např. místo překladatel zadejte překladatel odborných textů v závislosti na tom, co vám jde nejlépe. UpWork je server, kde je nejlepší podnikat v

  • IT
  • designu
  • doučování
  • psaní textů (kreativní, copy, odborné)
  • překladatelství
  • marketingu (Víte, jak dělat content marketing? Možná by vám také pomohlo si přečíst obecnější článek, jak na online marketing)
  • správě sociálních sítí

Na platformě se snadno orientuje, můžete hledat buď podle kategorií, nebo do vyhledávače jednoduše zadat druh zakázky, který hledáte. Ačkoliv je portál v angličtině, je zde i spousta českých firem, s kterými můžete komunikovat česky a dostanete od nich zadání v češtině. Při přihlašování nezapomeňte přidat motivační dopis a cenu, za kterou zakázku vypracujete.

Tip: Začátky jsou těžké. Ne každý věří začátečníkům. Pokud je to váš případ, vyplatí se vám jít klidně i „pod cenu“. Čím víc recenzí od klientů získáte, tím větší budete mít šanci na úspěch příště. Později můžete ceny klidně i navyšovat.

Kde začít podnikat online? Možností je hned několik. Zdroj: Pixabay.com

Kde začít podnikat? Zkuste Fiverr.com

Svůj online business můžete rozjet také na stránce Fiverr. Freelancer zde najde práci poměrně snadno, jelikož zde najdete spoustu pracovních příležitostí ze všech možných odvětví, které se dají dělat doma na počítači. Stejně jako na UpWork i zde najdete klienty, kteří komunikují a zadávají práci v češtině. Pravdou ale je, že zahraniční klienti vás zpravidla zaplatí lépe.

Zadavatelé do systému vkládají poptávky, na které se můžete hlásit. Opět budete přidávat motivační dopis a představu o finančním ohodnocení. I tady doporučuji zapracovat na vaší vizitce – osobním profilu. Můžete přidat i ukázky prací.

Kromě toho můžete na Fiverr nabízet také mikroslužby. Nejčastěji se jejich ohodnocení pohybuje okolo 5 dolarů. Jde o malé zakázky, kterých během dne stihnete i více. Pokud se vám tedy nebude dařit s většími zakázkami, můžete začít právě s nimi.

Podnikání online pro zdatné angličtináře – iTutorGroup.com

Pokud jste v angličtině dobří, doporučuji vyzkoušet iTutorGroup.com. Jde o online vzdělávací platformu, na které budete doučovat angličtinu přes internet. Nejčastěji se setkáte s mladšími žáky, ale někdy vás server propojí i s dospělými. Zákazníci jsou z Číny.

Výhodou je, že vám platforma bezplatně poskytne veškeré podklady a návod na to, jak hodinu vést. Vše probíhá interaktivně. Díky tomu se nebude nudit ani váš žák, ani vy. Každá hodina má okolo 45 minut. Setkáte se s naprostými začátečníky, i mírně pokročilými. Především hodiny konverzace bývají zábavné.

Po přihlášení na platformu projdete vstupním interview, kde se ověří vaše znalosti a také kvalita připojení. Pro iTutor je důležité mít dobrý, stabilní internet a také sluchátka. Pokud projdete, sami si v uživatelském rozhraní určíte, kdy máte čas na výuku. Zpočátku za 1 vyučovací hodinu dostanete okolo 150 Kč, plat ale roste úměrně s počtem kladných hodnocení od žáků.