2 září, 2021

Práce z domu pro maminky na mateřské: 7 tipů, jak si přivydělat

Nástup na mateřskou dovolenou může být pro některé maminky nejen výzvou jak vychovat novou lidskou bytost, ale také příležitostí, jak si přivydělat nějakou tu korunu nebo prohloubit své profesní znalosti. Je práce z domu pro maminky na mateřské možná přes internet? V jaké oblasti nejčastěji maminky pracují a kde najít práci z domu pro maminky na mateřské? Podnikají spíše jako OSVČ nebo pracují na dohodu o provedení práce? To a mnoho dalšího si probereme v tomto článku.

Jste čerstvá maminka a láká vás práce z domu pro maminky na mateřské a uvažujete o tom, že byste přispěla do rodinného rozpočtu nějakou tou korunou? Je třeba si nejdříve položit otázku, co je ve vašich silách a možnostech, jaké máte předpoklady a co by vás bavilo. Není nic horšího, než práce kterou nestíháte a ještě vás nebaví. Do toho se staráte o miminko, jehož zvyky a denní režim se mění z měsíce na měsíc. Neberte si toho na sebe moc. Skloubit mateřskou dovolenou a práci je zkrátka nelehký úkol.

práce z domu na pc
Práce z domu pro maminky na mateřské je příležitost, jak se dál rozvíjet. Zdroj: Pixabay.com

Ještě dříve, než si projdeme pracovní možnosti, tak je třeba si ujasnit 2 pojmy.

Mateřská- tedy peněžitá pomoc v mateřství. A rodičovská- rodičovský příspěvek.

  • Mateřská- je hrazena z nemocenského pojištění a pokud jste před otěhotněním pracovala jako OSVČ, tak na ni máte nárok pouze, pokud jste si 180 dní před nástupem na mateřskou připlácela nemocenské pojištění. Pobírá se zhruba 6-8 týdnů před porodem a pak trvá 28 týdnů. V tomto období byste neměla podnikat (jsou výjimky, kdy je vaše činnost vykonávána jinou osobou apod.) Na mateřskou nemá nárok každý.
  • Rodičovská- rodičovský příspěvek, který je hrazen ze sociálního pojištění a jde o jednotnou částku, kterou si lze rozdělit podle délky rodičovské. U OSVČ lze rešit individuálně. Rodičovská začíná buď po ukončení mateřské nebo u OSVČ je možné zažádat hned po narození dítěte. Na rodičovský příspěvek má nárok každý. Během rodičovské můžete podnikat nebo si přivydělávat na DPP a DPČ.

Rozdělme si možnosti práce z domu pro maminky na mateřské do 3 oblastí

Kreativní práce

  • Můžete napsat vlastní knihu a nebo se věnovat psaní článků na webové stránky
  • Překladatelská práce
  • Grafika a správa webu, webová analytika nebo programátorství
  • Vlastní byznys: focení, výroba originálních produktů,…

Multilevel marketing

  • Tvoření teamu a prodej produktů

Manuální práce a administrativa

  • Kompletace zboží
  • Účetnictví
Práce z domova na mateřské
Výroba vlastních originálních výrobků,. I tak může vypadat práce z domu na mateřské. Zdroj:Pixabay.com

Některá školení probíhají formou online výuky a vy se tak můžete vzdělávat třeba večer, když jde dítě spát. Zkušenosti můžete sbírat také v podobě stáží. Nebývají většinou placené, ale hodí se do životopisu a firma si vás pak může nechat na juniorskou pozici.

Kreativní práce má spoustu podob. Baví vás focení? Projděte si Youtube a zaměřte se třeba na produktovou fotografii nebo focení rodin. Oslovte kamarády, vytvořte si portfolio, založte si instagramový účet a nabídněte své služby. Oblíbenou oblastí spousta maminek je šití dětského oblečení nebo výroba šperků. Máte originální nápady v této oblasti? Vytvořte produktovou řadu a nabídněte své výrobky na online marketech jiným maminkám.

Multilevel marketing vám nabízí již hotové produkty i s marketingovými materiály. Pak je už jen na vás přesvědčit potenciální klienty o jejich přednostech. Musíte být o nich ale sama přesvědčena. Jen osobní zkušenost a nadšení je klíčem k úspěchu v této oblasti. Můžete si vytvořit svůj prodejní tým a vyzkoušet si pozici mentora a motivátora. Profesně budete růst vy i lidé pod vámi.

Rekvalifikace

Spousta firem umožňuje maminkám pracovat na částečné úvazky z domova. Pokud tuto možnost nemáte, můžete se vydat cestou novou. Rekvalifikujte se! Naučte se novou dovednost a získejte na ni „papír“. Po absolvování kurzu programovacích jazyků najdete práci během chvilky. Ale můžete si udělat třeba i kurz na modeláž nehtů nebo se stát vizážistkou. Fantazii se meze nekladou.

Práce z domu na mateřské
Multilevel marketing vám nabízí hotové produkty i marketingové materiály. Můžete ale dělat i administrativní práci z pohodlí domova.Zdroj: Pixabay.com

Velká poptávka je po profesi mzdové účetní nebo personalisty, online marketingu a copywritingu. Investicí je pouze školení nebo rekvalifikace, bez nutnosti investovat do materiálu nebo produktů. Pokud máte hlavu na čísla, gramatiku nebo máte jazykové střevo, vydejte se touto cestou.

Mám pracovat jako OSVČ nebo na dohodu o provedení práce?

Záleží na oblasti a také firmě pro kterou chcete pracovat. Dohoda o provedení práce je omezena výdělkem do 10 000kč měsíčně a zaměstnavatel za vás neodvádí zdravotní ani sociální a tato částka se nedaní. Je tak pro obě strany výhodná. Pokud by dohoda byla uzavřena se stejným zaměstnavatelem u kterého jste pracovala před nástupem na mateřskou, pak je důležité, aby byla uzavřena na jinou činnost, než ze které je čerpána peněžitá pomoc v mateřství.

Jako OSVČ nejste omezena částkou, kterou si můžete měsíčně vydělat a zálohy na zdravotní a sociální se vypočítávají z výše vyměřovacího základu z předešlého roku. Touto formou si nemůžete přivydělávat při mateřské, ale až při rodičovské. O tu si ale zažádáte hned po narození dítěte a máte dveře v podnikání otevřené. Viz výše rozdíl mateřská a rodičovská.

Inspirace pro práci z domu na PC

Je doba sociálních sítí a spoustu inspirace a motivaci naleznete v různých maminkovských skupinách. Najděte si skupinu z oblasti, která vás zajímá. Ať už jde třeba o #holkyzmarketingu, #rosteme nebo #modrykonik.

Existují také přímo vzdělávací platformy. Zde máte za měsíční členství přístup ke spoustě videím a kurzům. Můžete si je pustit kdykoliv a naučit se know how z mnoha oblastí. Já osobně doporučuji Skillshare. Jediným úskalím může být ale jazyk, jelikož jsou videa v angličtině.

Práce pro maminky na mateřské
V hledání ideální práce na mateřské vám mohou pomoci podpůrné skupiny na sociálních sítích.Zdroj: Pixabay.com

Nejde jen o peníze

Rozvíjení sama sebe pro vás může být odpočinkem od úklidu, vaření a vyměňování plín. Zůstanete v kontaktu s okolním světem a osvojíte si i jiný jazyk, než jen žvatlání. Být matkou je obrovský dar a určitě vás nechci nabádat k zanedbávání vlastního dítěte. Nezapomeňte ale být manželkou, sestrou, kamarádkou a hlavně sama sebou. 

Změnila jste během mateřské profesi? Napište nám ve zkratce váš příběh a buďte inspirací pro ostatní maminky.