31 května, 2024

Jaká je pravděpodobnost potratu v jednotlivých týdnech těhotenství? 

Dvě čárky na testu, to je zázrak. Stále však hrozí vysoká pravděpodobnost potratu a porodit zdravé miminko není samozřejmostí. Mnoho párů se dnes svěřuje do rukou odborníků. Uvádí se, že je to dnes každý čtvrtý pár, který potřebuje pomoci na poli reprodukce. Porodnost klesá, to je známý fakt. Faktory jsou různé. Finance, vyšší věk života, neochota vzdát se jisté míry osobní svobody a pohodlí, špatná situace s bydlením a mnoho jiných. Mezi ně také patří, nemožnost otěhotnět nebo donosit dítě. 

Pravděpodobnost potratu a samotná ztráta miminka je dnes téma číslo jedna 

Mít dítě, svého potomka, je prostě zázrak. Už to není taková samozřejmost a souhra náhod jako je třeba alkohol, odhození zábran nebo neznalost ochrany apod. Tak tomu bylo dříve. Ženy rodily jedno dítě za druhým. Mnoho z dětí nepřežilo a mnoho se jich ani nenarodilo. O potratu jako takovém se velmi málo mluví. Je to jedno ze zakázaných společenských témat, tzv. tabu téma. I to se již mění. Sociální sítě jsou plné videí, reelsů a článků, které sdílejí samotné ženy, které si tím prošli.  

komunikace žen
Dnes už ženy o potratu mluví zcela běžně. Zdroj: Pixabay.com

Hovoří o tom, že je to bolestné nejen pro tělo, ale hlavně pro duši. V podstatě už od pozitivního testu nebo potvrzení těhotenství u doktora se oba partneři začnou těšit na to malé stvoření. Představují si, jak bude vypadat, vybírají vhodné jméno, sní o životě, který nastane. Jenže ne vždy, je to tak růžové. Potrat může přijít velmi nečekaně. 

První trimestr je nejrizikovější 

Tělo samo vyhodnotí, zda má embryo nárok na život. Tedy zda je dost silné a života schopné. Příroda to má vskutku dobře promyšlené. Mnoho potratů tak žena ani nezjistí, protože jsou velmi brzké a vypadají jako menstruace. V prvním trimestru, tedy do 12. Týdne, dojde až k 80 % potratů. Může se jednat o samovolný potrat, potrat indikovaný lékařem anebo o zamlklý potrat. 

  • Samovolný potrat — Obvykle jej předchází příznaky jako krvácení, ostrá bolest v podbřišku a v břiše, nevolnost, malátnost. Žena se pak rychle objedná k doktorovi nebo ideálně ihned odjede na pohotovost. V některých případech se dá potrat zastavit a těhotenství probíhá i dál do šťatsného konce. 
  • Indikovaný potrat lékařem — Je mnoho důvodů, proč se lékařsky ukončuje těhotenství. Matka dítě nechce donosit. Plod se špatně vyvíjí a jeho vady jsou neslučitelné se životem. Žena může náhle onemocnět a je nucena ukončit jinak prospívající těhotenství. Do 12. Týdne lze potrat zaplatit na vlastní žádost, poté už pouze po schválení lékaře. 
  • Zamlklý potrat — Ten je velmi bolestivý a šokující. Žena prakticky nic do prohlídku u doktora netuší. Miminku jednoduše přestane v určité chvíli tlouct srdce. Tělo však plod nevyloučí a matka si myslí, že je i nadále normálně těhotná. Po takovém nálezu se přistupuje k tzv. Kyretáži v nemocnici. Jednoduše se vysaje obsah děložní dutiny. 

Každý bolí jinak. Ovšem myslete na to, že vše jednou přejde. Zde to skutečně platí, že čas vše zahojí. 

Co zvyšuje pravděpodobnost potratu 

Jsou věci, které ovlivnit neumíme a jsou věci, které ano. Některé faktory skutečně sami ovlivňuje. Za potratem toho stojí spousta. Nejčastěji zdravotní problémy matky nebo plodu. Ale i další věci přispívají. A to jak u běžně počatého těhotenství, tak i po IVF. 

  • Věk obou partnerů – Ano. Rodičovství se odkládá na stále pozdější věk. Nám lidem, to tak vyhovuje, ale s hlediska reprodukce je to špatně. S věkem je těhotenství rizikovější a hrozí větší pravděpodobnost potratu. Ve čtyřiceti je to dvojnásobek než třeba ve dvaceti. U mužů zase hrozí špatná erekce a nedostatek kvalitních spermií. 
  • Již proběhlý potrat — Pokud žena již jednou potratila, v každém dalším těhotenství je riziko potratu větší.  
  • Autoimunitní nemoci — Jestliže matka trpí nějakou nemocí, třeba lupusem, nekompenzovanou cukrovkou, má třeba špatný hormonální profil nebo onemocnění krve, pak také hrozí ukončení gravidity. 
  • Genetika, infekce 
  • Léčiva — Některé léky nemohou těhotné užívat. Pokud se žena domnívá, že by mohla být gravidní, měla by ihned o tom informovat svého lékaře.  
  • Špatný životní styl a prostředí — Holdujete cigaretám, alkoholu nebo drogám ve větší míře než běžné? Obklopujete se nebezpečnými látkami nebo žijete na místě, kde je vyšší radon? Rozhodně to změňte. 
  • Pohyb — Někdy stačí zvedání těžkých věcí.

Proč tělo plod vyloučí 

Vše výše zmíněné v těle spouští určité procesy, které následně oplodněné vajíčko, plod nebo již embryo následně vyloučí. Určité nemoci začnou bojovat proti vajíčku. Mají jej za vetřelce. Léky zase znemožňují přirozený vývoj miminka. To samé se dá říci o alkoholu a drogách. Narušují nervové soustavy, kosterní systém. A než by děloha dala prostor špatnému vejci, tělo spustí proces potratu. Občas je na vině vnější zranění, vykonaný rentgen nebo nevhodné chování ženy v očekávání.  

Přílišná zátěž a potrat
Nevhodné chování ženy může způsobit potrat. Zdroj: Pixabay.com

Jak se zachovat po potratu 

Jde o bolestivou událost. Tělo projde přeměnou. Hormony blázní. V podstatě zrovna žena prožívá šestinedělí, jen nemá miminko v náručí. Takže by si měla dopřát dostatek klidu, odpočinku. Nechat tělo se vzpamatovat. Bude krvácet, děloha se stahovat. Hormony se ustálí a po dvou třech cyklech je opět připravené přijmout nové miminko. Avšak někdy je třeba vyléčit i duši. Nestyďte se požádat o pomoc. Zajděte za terapeutem nebo si udělejte víkend s kamarádkou někde v končinách civilizace. Cokoliv, co pomůže.  

Máte za sebou ztrátu miminka v těhotenství? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.