27 května, 2024

Co hrozí při zvedání těžkých věcí v těhotenství? 

Jiný stav není nemoc. Co hrozí při zvedání těžkých věcí v těhotenství se, ale příliš nemluví. Ono selský rozum, nám matkám, asi ani nedovolí zvedat příliš těžké věci. Jenže počítá se do toho i nákup, stěhování nábytku, starší dítě atd. Jenže co dělat, pokud prostě musíte vzít těžkou tašku nebo poponést spícího prvorozeného?  

Matky jsou nadlidi. To se ví již dlouho. Ta prostost je jednoduchá. Máma prostě nemá to srdce říct staršímu dítěti, že jej prostě neponese, i když je strašně unavené a sotva plete nohama. Takže šup na záda nebo do náruče a už jde. Jenže chytré poučky a rady lékařů zní jasně. Nenosit! Nikdy nic! Nejspíš to vyšlo z úst těch, co jsou bezdětní nebo s potomky netráví tolik času.  

A co ten nákup nebo poposunout skříňku, abyste z pod ní vybrali zakutálenou náušnici nebo pod ní vysáli. I to je problém? Vždy jde o to, jak moc je daná věc těžká a jak moc náročné by to pro vás bylo. Svou roli také hraje vaše kondice, životní styl a fáze těhotenství.  

zvedání dětí v těhotenství
Někdy je třeba zvednout starší dítě? Hrozí vám něco v těhotenství? Zdroj: Pixabay.com

Příprava na zvedání těžkých věcí v těhotenství 

Pokud přece jen chcete nebo musíte zvedat těžké věci v těhotenství a nechcete ublížit sobě ani miminku, musíte se již dopředu na to připravit. Prakticky ještě předtím, než otěhotníte, ale nikdy není pozdě. Tělo musí být pevné a zvyklé se hýbat. Prevence je důležitá. Můžete cvičit sami, v posilovně nebo pod dohledem osobního trenéra či fyzioterapeuta. Jde o to dosáhnout ohebné tělo, schopné bez těžkostí unést nákup, zvednout plnou krabici, postavit shozené kolo bez toho, aby člověk sykal bolestí nebo nebyl ani třeba schopen to udělat. Tady nejde o prevenci jen do doby gravidity, ale vůbec do života.  

Ženy zvládnou mnoho, ale musí také myslet na sebe 

Maminka vždy nějak vyřeší daný problém, i kdyby pak měla zbytek dne proležet na gauči, ale je to skutečně ta správná cesta? Co vůbec hrozí při zvedání těžkých věcí v těhotenství. Nebezpečný je hlavně první a třetí trimestr. Tady může při přetížení určitě svalové skupiny dojít k rozjetí potratu nebo předčasného porodu. Ani jedno není žádoucí. 

Vše má své omezení, ani trénovaná žena nebude chodit po stavbě a tahat cihly. To už by bylo až moc fyzicky namáhavé. Víte totiž, co při zvedání břemene ze země do vzduchu zapojujete nejen zádové, ale i břišní svaly a také svaly na pažích? To jsou celé oblasti těla. A pokud je něco z toho povolené, což v případě těhotenství bývá, je zaděláno na problém. Takže nic extrémní a namáhavé. Nikdo nechce přijít o vytoužené miminko. A nezáleží na tom, zda na samém počátku nebo na konci, kdy se bojuje o každý den navíc. Pokud žena ví nebo předpokládá, že je gravidní či se o daný stav alespoň pokouší, měla by zvolnit tempo. To neznamená vynechat pohyb. Naopak. Být stále aktivní. 

Sportujete pravidelně?  

Cvičíte, plavete, sjíždíte na kole okolní krajiny, touláte se po horách nebo prostě jen zvedáte činky? Vše se počítá. Stačí upravit k danému stavu a můžete zvesela dále pokračovat.  

Jak se zachovat v případě již jednoho či více potomků, které už doma máte při očekávání dalšího? 

Naučte jej co nejvíce samostatnosti. Představte si, co vše pak pro vás bude náročné. Sehnout se, dřepnout, zvednout do výšky. To obrovské břicho prostě vadí. Vždy a všude. A čím více zvládne samo, tím lépe pro vás a vlastně i pro něj. Naučte jej se oblékat, zavazovat boty. Pokud spí s vámi v ložnici, přesuňte jej už do větší postele s kvalitní matrací bez ohrádky. Budete umět vytáhnout dítě z malé postýlky? A co příprava jídla? Dosáhne na linku, v lednici na polici? Jestliže je moc malé nakupte učící věž nebo alespoň schůdky či lehkou židli, kterou samo odtlačí kam bude potřebovat.  

Myslete i na to, aby bylo zvyklé na trávení času i s někým jiným než s vámi. Budete mít mnoho starostí sami se sebou a poté i s miminkem a nebudete moci každý den trávit tolik času se starším. Takže zapojte tátu a prarodiče. Kopat s míčem budou moci i oni nebo se vydat na delší túru po horách. A vy si odpočinete nebo si zatím zacvičíte cviky na posílení středu těla a protáhnete všechny ztuhlé svaly. 

Držet se v kondici je dobré pro zdraví i dobrou psychiku  

Nebudete tolik náchylní k nemocem a různým zraněním. Tělo bude pevné, ohebné a stabilní. Důležité je mít silný střed těla tzv. Core. Všude se o něm píše, mluví. Je to naprostý středobod. Pokud není pevné jádro, mají ženy vyklenuté bříška, posunuté těžiště, vychýlené pánve a bolí je nohy. Silné svaly jsou skvělé pro správné držení těla, a tedy lepší opoře v samotném těhotenství při růstu bříška. Ale i pro zvedání břemen. 

Víte, že pokud chcete něco zvednout, nemáte se shýbat, ale dřepnout si? Zvládnete? Uzvednete toho více a nepotrháte si vazy. Nedochází tak ani k přetěžování svalů a nehrozí tolik ohrožení plodu v těle matky. Přeci jen je děloha připnutá v dutině břišní vazy, které se hýbou a natahují, což pochopitelně bolí hlavně když roste. A to vše má vliv na miminko. Myslete na něj. 

Takže jak se zachovat, aby vám nic nehrozilo při zvedání těžkých břemen v těhotenství? 

  • Udržujte se v kondici už před otěhotněním. 
  • Starší děti naučte větší samostatnosti. 
  • Těhotenství přizpůsobte domov nákupem schůdků apod. 
  • Nezvedejte až příliš těžké věci. 
  • Vždy si dřepněte a zapojte svaly na břiše i zádech. 

Nemusíte se bát, že když chytnete tašku s nákupem a přenesete ji od obchodu k autu, že hned začnete krvácet nebo když lapnete dítě a koloběžku a přejdete rušnou silnici s ním v náručí, že bude pohroma. Na strach už taky mnoho lidí zemřelo. Zkuste použít selský rozum.  

zvedání břemen v těhotenství
Pokud máte náročnou práci, kde zvedáte těžké věci, nechte se přeřadit. Zdroj: Pixabay.com

A jak se zachovat v náročné práci?  

Nechte se přeřadit na jinou pozici, pokud máte fyzicky náročné zaměstnání. Hovoří o tom vyhláška č. 180/2015 Sb. Máte na to nárok. Stačí se jen ozvat. A pokud to není možné, budete sice doma, ale se mzdou od zaměstnavatele. Dítě má vždy přednost před prací. 

Jaké máte zkušenosti vy se zvedáním těžkých věcí?  

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.