5 října, 2022

Jak vybrat nejlepší matraci pro miminko?

Příchod dítěte se blíží. Noříte se do informací a zjišťujete, jak vybrat matraci pro miminko, v čem miminko koupat, jak jej přebalovat, jakou autosedačku pořídit a co nesmí rozhodně chybět v první výbavičce. S tou první vám můžeme pomoci. Poradíme, abyste vybrali co nejlépe a vaše miminko spalo nejlépe celou noc jako na obláčku. 

Je dobré si uvědomit, že hlavně novorozeňata, a i malá miminka prospí většinu dne. Ne vždy je to tedy v postýlce, ukolébá je i procházka v kočárku nebo si odpočinou v šátku u maminky. Ale pokud ve chvíli, kdy je ukládáte do kolébky, jistě toužíte po tom, aby se miminko skutečně prospalo. A to i zrovna v případě, že doma vládne spánková regrese. Jedině tak bude spokojené, vysmáté, žvatlající. V opačném případě se stává, že je děťátko ještě více neklidné, mrzuté, bolavé. Nikoho nepotěší matrace bez dostatečné opory. 

Jak poznat a vybrat kvalitní matraci pro miminko 

Dobrá matrace je taková, která napomáhá vývoji miminka, poskytne prostor k odpočinku i relaxaci a není zdravotně škodlivá. Vždy tedy vybírejte certifikované výrobky od ověřených prodejců. To jsou ty místa, kde se prostě nevyplatí šetřit. Zapomeňte tedy na levné výrobky z Číny, matrace z druhé ruky a zahoďte i ty po prvním dítěti. Proč? Protože každé dítě má jiné těžiště, váhu, spánkový profil. A taková matrace by mohla v dlouhodobém důsledku víc uškodit nebo pomoci. 

Jádro a potah matrace 

Vhodná matrace pro miminko se skládá z dobrého jádra a funkčního potahu. Potah by měl být sundavací, pratelný, ideálně nepropustný. Může se totiž stát nehoda, že proteče plenka nebo si ji malý uličník ze sebe stáhne a hned je veselo. Tím se vyhnete poškození jádra.  

Jádro matrace je to nejdůležitější. Mělo by se tedy vybírat dle stáří miminka. Matraci volte vždy tvrdší než měkčí. Doporučuje se na stupni tvrdosti 4 z 5. Může vám to připadat kruté, ale je to jednak kvůli podpoře páteře, která potřebuje tvrdý podklad a snižuje tak rozvinutí skoliózy, a také jde o prevenci proti SIDS, tedy syndromu náhlého úmrtí kojence. Někteří výrobci nabízejí stupně tvrdosti z každé strany matrace jinou. Tak můžete zkusit, která bude lepší. 

Matrace pro miminko 120 x 60 cm je běžně k dostání. Jde o typizovaný rozměr dětských postýlek. Dnes už jsou cenově dostupné i ty nejlepší kousky, tzv. Ferrari mezi matracemi. A je to jen dobře. Vždyť jde o zdraví našich dětí. Hledejte hlavně ty s obsahem přírodních materiálů jako jsou latex, kokosová vlákna, koňské žíně apod. Hrozí nejmenší riziko alergií a výskytu roztočů. Avšak pozor! Takové matrace, hlavně ty s pohankou apod. skutečně kupujte od předních výrobců a prodejců. Jinak byste si domů mohli přivézt i nevítané hosty jako jsou potravinový moli a další broučci.  

postýlka s matrací
Matraci vybírejte hlavně na základě tvrdosti a odolnosti. Zdroj: Pixabay.com

Zásadní body u výběru matrace pro miminko: 

  • Matrace musí vždy vyplnit celou postýlku, plochu. Jinak by se mohlo stát, že se v daném místě zaklíní končetina a miminko si ji uskřípne nebo klidně zlomí.  
  • Matraci vždy kupujte tu určenou pro miminko. Je vyrobená ze speciálních certifikovaných materiálů.  
  • Zapomeňte na paměťové pěny. Pro drobné a rychle rostoucí tělíčko, jsou zcela nevhodné. Mohou napomáhat k rozvoji deformit těla. I proto má dítě spát ve své postýlce, a ne v posteli rodičů. Každý potřebuje něco jiného. 
  • Matraci používejte maximálně 5 let. Poté je v nich až moc roztočů a mohou se objevit i plísně díky nočnímu pocení a nehodám během učení na nočník. 

Jak vybrat nejlepší matraci pro miminko? Které jsou nejžádanější?

Mezi ty top produkty a nejžádanější modely a složení jednoznačně patří tyto druhy. 

  1. Matrace s kokosovým vláknem – Hodí se spíše do suchých prostor. Pokud máte doma vlhko, budete muset častěji větrat, aby se netvořili skryté nebezpečné plísně. Je dobře prodyšná, rychle schne. Hlavně je však antibakteriální a hypoalergenní, takže ideální pro děti trpícím kožními problémy, astmatem, dýchacími obtížemi a různými alergiemi. Tady máte jistotu, že neškodíte svému miminku.  
  1. Matrace s pohankou – Mají ty stejné vlastnosti jako kokosová, ale je o něco měkčí, takže není doporučována pro novorozence. Pro toho je tvrdý podklad nezbytný. I fyzioterapeuti radí novopečeným maminkám, dítě raději přebalovat na zemi či stole než měkkém přebalovacím pultě. U nich je to jiné než u dospělého. 
  1. Pružinová matrace – Někdo ji velmi zatracuje a vybavuje si pod tímto názvem matrace, ze kterých koukají pružiny jak v animovaném filmu. Ale věřte, že to tak skutečně není. Nikde nic netlačí. Spíše velice dobře pomocí oněch pružin poskytují oporu páteři. Pro novorozeňata jako dělaná. Avšak nedá se užívat dlouhodobě. Časem se některé pružiny mohou váhou proležet. 
  1. Latexová matrace – Tato je hojně doporučována právě alergikům. Roztočům nevoní. Je odolná, prodyšná, hypoalergenní. Má skvělé ortopedické vlastnosti, ale díky tomu je investice do ní vyšší. Vyplatí se to! 
  1. Matrace z HR pěny – Nejedná se o klasickou paměťovou. Tato je dostatečně tvrdá, a navíc svým složením napomáhá termoregulaci těla. Miminku tak není ani zima, ani příliš teplo. 
miminko v postýlce
Dítě musí být v postýlce spokojené. Zdroj: Pixabay.com

Na co ještě nezapomenout, při nákupu matrace pro miminko 

Při výběru vhodné matrace pro miminko dbejte také na to, aby byla dostatečně vysoká. Pod 6 cm je příliš měkká, protože její hlavní výplní bude čistý molitan. Ideál je okolo 10 cm. To už je šířka nabízejí skutečnou oporu těla a zaručí všechny požadavky, které na ni jako rodič nakladete. Pokud jste připraveni používat monitor dechu, ověřte si vzájemnou kompatibilitu monitoru a matrace. Příliš vysoká, tedy nad 10 cm, anebo právě s kokosovým vláknem mohou zkreslovat naměřené hodnoty. A tudíž se pak na monitor nebudete moct spolehnout. 

Jakou matraci mají vaši kamarádi a která vás nejvíce oslovila?