5 dubna, 2024

Zvětšování dělohy v těhotenství a bolesti: Kdy zhruba odezní? 

Zvětšování dělohy v těhotenství a bolesti mohou a nemusí doprovázet. Každá žena to totiž vnímá jinak. Některá si bude muset přes den odpočinout a být ve vodorovné poloze, jiná klidně až téměř do porodu bude sportovat. Je třeba si uvědomit, že děloha musí několikrát zvětšit svůj objem, a to se neobejde bez nějakých projevů a příznaků. Nejhůře jsou na tom pak pochopitelně prvorodičky. 

První příznak jiného stavu aneb zvětšování dělohy v těhotenství a bolesti

Bolest v podbřišku se často pokládá i za prvotní příznak těhotenství. Doposud zdravá, energická žena najednou začne píchat v břiše, má křeče, které doposud neznala. Pokud se k tomu přidá vlčí hlad, zvýšená citlivost na pachy nebo třeba zvětšená prsa, pak se nejspíš skutečně jedná o první příznak gravidity.  

Možné příčiny bolesti dělohy 

Miminko se musí někde vyvíjet. Uhnízdí se ve sliznici a pak každý týden roste. S ním se napíná a zvětšuje i vše ostatní. Bolesti se tak objevují po celou dobu těhotenství a prakticky končí až porodem, respektive až po odeznění šestinedělí. Proč tomu tak je?  

  • První trimestr: Zde jsou bolesti velmi patrné. Tělo se chová naprosto odlišně než doposud. Podbřišek bolí ve vlnách. Stupeň bolesti není až tolik velký, spíše jako menstruační křeče. Vazy, kterými je děloha k tělu připojená se napínají a to bolí. Většinou na levé straně těla. Prvorodičky to pak vnímají nejintenzivněji, protože ještě nic není povoleno. S každým dalším těhotenstvím je to lepší. Objevit se mohou i v druhém trimestru.
  • Zácpa a plynatost: Určité křeče se dostaví i se zažívacími obtížemi. Peristaltika střev nefunguje na 100 %, protože střeva jsou utlačená rostoucím plodem. Nahromaděné plyny pak dokáží velmi potrápit. Ke konci gravidity klidně natolik, že si žena může myslet, že jde o začínající porod. 
  • Miminko: I samotný plod uvnitř vás svými pohyby tlačí na okolní orgány. To opět vyvolává bolesti v podbřišku. 
  • Porod, kontrakce, poslíčci: Zvětšování dělohy v těhotenství je normální. Pracuje pro miminko a vytváří mi láskyplný prostor. Ve třetím trimestru se objevují i poslíčci, které trénují dělohu na konečnou fázi. 
děloha a poslíčci
Břicho a děloha bolí každý trimestr. Zdroj: Pixabay.com

Jiné případy bolesti dělohy a břicha 

Jsou situace, kdy vás bolest může zahnat k lékaři. Obvykle jde o život ohrožující stavy, ať už rodičky nebo miminka.  

  • Oddělená placenta: Tady jde o minuty. Někdy se placenta předčasně oddělí, což provází silné křeče, krvácení a bolesti břicha. Hraje se o čas, kdy se miminko musí urychleně dostat z břicha ven. 
  • Preeklampsie: Opět ohrožující stav. Enormně vysoký krevní tlak, otoky těla. Hrozí tzv. Help syndrom. 
  • Zánět střeva a močového měchýře 

Co dělat se zvětšováním dělohy v těhotenství a bolestí 

Lze nějak tuto situaci řešit? Doktoři radí, každý den se hýbat. Pravidelný pohybový plán uvolňuje plyny, protahuje svaly a vazy. Můžete se také svěřit do rukou odborníky. Dobrý fyzioterapeut vám poradí ty správné cviky, které pomůžou s akutním problémem.  

Vyzkoušet lze i bandáže, reboozo šátek i různé masti. Léky by měly být tou poslední záchranou. Avšak vynechte paralen. Někdy se jim člověk nevyhne, ale vždy je lepší problémům přecházet. 

A jaké léky lze v těhotenství bezpečně užívat? 

  • Hořčík – bolesti svalů, křeče 
  • Ibuprofen – bolest, horečka 
  • Simetikon – potíže s trávením 
Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.