2 dubna, 2024

Jaká je barva menstruace v těhotenství?

Perioda a gravidita nejde moc dohromady. Přitom je to běžné. Jen barva menstruace v těhotenství je jiná než obvykle. Je třeba si říci, že nejde o nic výjimečného, ale spíše nečekaného. Přesto to potká jednu třetinu žen během těhotenství. Vždy záleží na tom, kdy se krvácení objeví, jak je silné a jaké má žena další symptomy. 

Žena někdy krvácí i během těhotenství 

Zažitá představa lidí je taková, že ve chvíli, kdy žena otěhotní, je ušetřena krvácení na příštích devět měsíců gravidity plus celé šestinedělí. Ze zkušenosti lze říci, že je to mýtus. Každé tělo reaguje jinak a jsou maminky s periodou po celou dobu, takové, jež začnou krvácet hned po šestinedělí i ty šťastnější, které si počkají klidně až na ukončení kojení. Krvácení z pochvy ovlivňuje především hladina hormonů v těle, ale roli hraje i psychika, tělesné změny a fáze cyklu. 

Kdy si většina žen uvědomí, že je nejspíše těhotná a jde si koupit digitální test na ověření těhotenství? V okamžiku vynechání menstruace. Jenže jsou případy, kdy žena normálně krvácí, je těhotná a dozví se to až mnohem později, třeba v druhém trimestru. Jak je to možné? I to se stává, jen nejde o klasické menstruační krvácení, jak jej známe. Spíš jde o překrvenou dělohu. Každá objevená krev by se měla určitě konzultovat s gynekologem. Může jít o jednodenní záležitost, banalitu, ale i o závažný problém. A to platí jak v době gravidity, tak i mimo ni. Nic nepodceňujte, zvláště pokud se to opakuje. 

krvácení mimo cyklus
Pokaždé když žena krvácí mimo cyklus nebo v těhotenství, je nutné to říci doktorovi. Zdroj: Pixabay.com

Jak chápeme menstruaci 

Prakticky každé krvácení z pochvy nazýváme menstruací. Ale není to vlastně pravda. Klasická správná menstruace se děje z jednoho prostého důvodu. Zjednodušeně řečeno, nechystá se zde žádné miminko. Děloha má uvnitř sebe sliznici, která každým dnem roste. Vytváří jakousi peřinku pro případné miminko. Ve folikulech ve vaječnících mezitím dozrává folikul s vajíčkem. Spustí se ovulace. Pokud dojde k oplodnění, pak se vajíčko chytá do sliznice a začne růst. To je přibližně okolo desátého dne po oplodnění. Pokud se tak nestane, vajíčko spolu se sliznicí odejde přirozeně z těla ven. Menstruační krvácení tak trvá přibližně od 3 do deseti dnů. Každá žena to má jinak. 

Barva menstruace v době těhotenství je vlastně špatné označení 

Nyní již víme, že jiné krvácení nelze za menstruaci pokládat. Pokud tedy žena začne lehce krvácet po ovulaci, ještě v době před očekávanými svými dny, jde o něco jiného.  

  • Tvrdý sex: Někdy se stává, že jsme v posteli s partnerem o něco náruživější než jindy. Pak může dojít k lehkému poškození děložního čípku, který následně zakrvácí. Většinou je to jednorázová záležitost. 
  • Znak zdravotního problému: I když si to nechceme přiznat, tak krvácení někdy nasvědčuje nemoci. Třeba myomu, cystě nebo zánětu dělohy apod. Krev je červená bez kousky sliznice. Určitě je nutné, aby vás vyšetřil lékař. 
  • Těhotenství: Při uhnizďování vajíčka dochází k implementačnímu krvácení. Jde o světlou krev v řádech tři dnů. Postačí jen slipová vložka.

Implementační krvácení má jinou barvu menstruace v těhotenství než mimo něj 

Toto krvácení se vyskytuje asi týden po ovulaci. Vajíčko oplodněno spermií se již dostalo do dělohy a nyní se připojuje ke sliznici. Ta je značně prokrvená, tlustá a jemná. Taková zavrtávání ji může poškodit. Říká se tomu uhnizďování vajíčka. Miminko se ukládá ke spánku, aby mohlo spokojeně růst. Krvácení není nijak silné. Spíše jde o lehce růžový výtok nebo jen máte pocit, že jste dostala velmi slabou menstruaci o týden dřív.  

uhnizďování vajíčka
Jemné implementační krvácení při zavrtávání vajíčka, jasná červená krev při menstruaci. Zdroj: Pixabay.com

Implementační krvácení může být jedním z prvních projevů těhotenství. Na těhotenský test je ale ještě brzy. Tělo zatím neprodukuje hcg hormon a test by nic nezměřil. Nutno podotknout, že tento typ krvácení má jen každá třetí žena. Pokud se ale o miminko snažíte a máte špinavé kalhotky, můžete se pomaličku těšit. A pokud se zrovna nesnažíte, ale zaznamenáte takovéto krvácení, pak zbystřete a věnujte zvýšenou pozornost i jiným průvodním jevům jako jsou citlivá prsa, nadýmání, vlčí hlad. Nic? Pak nejspíš jste jen po nemoci, reagujete na antibiotika nebo jde o něco jiného. Mnoho těhotenství končí bohužel i potraty. Takže i když šlo skutečně o implementační krvácení, ale pak se dostavila klasická menstruace, vy můžete jen hádat a pravdu se nedozvíte. 

Míváte občas krvácení i jindy než ve své dny? Jak to řešíte?