17 ledna, 2024

Digitální těhotenský test: V čem je lepší a kde ho sehnat? 

Jak zjistit graviditu? Třeba takový digitální těhotenský test je velmi oblíbený. Spolu s dalšími symptomy ukazujícími na těhotenství a tušením jiného stavu, se ženy v posledních letech k němu často obracejí. Proč tomu tak je? Má totiž jednu skvělou výhodu oproti klasickému lakmusovému papírku. 

Intuice aneb vím, že jsem těhotná ještě před testem 

Těhotenství musí vždy potvrdit lékař, který tak učiní v případě, že najde buď již vyvinuté živé embryo v děloze anebo alespoň založený gestační váček. Pak se čeká jen na srdíčko miminka. Ale ještě dříve, než se žena vydá do ordinace svého gynekologa, se chce sama přesvědčit o tom, že ji její intuice neklame. Mnoho žen totiž už dopředu tuší, že je něco zkrátka jinak. Prostě jiný stav. Tělo ví, rozum otálí. Mnohdy jsou totiž těhotenství opravdu překvapením, milým či šokujícím. Ženy prostě ví, mají první příznaky. Takže ještě několik dní před vynecháním menstruace už cítí svá prsa, mají nauzeu, pociťují mnohem větší únavu či vlčí hlad. Chovají se jinak, cítí se odlišně než jiné dny před cyklem. 

Těhotenské testy určí graviditu 

Některé to vydrží až do dne D, kdy vynechá menstruace, ač je jinak jako hodinky. Jiné nemají tak pevnou vůli nebo prostě jen nechtějí zbytečně čekat. A běží pro test. Jako první je jim vždy nabídnut klasický papírový proužek. Ten se pomocí ponoření do ranní moče buď zbarví do dvou čárek nebo nikoliv. A ukáže tak první výsledek. Někdy jsou indikační čáry velmi slabé. Na diskuzích pro maminky a těhulky se tyto testy nazývají jako lovení duchů. Doporučuje se pak provést test za další dva dny. Buď zesílí nebo ne. Každopádně tyto klasické testy dokážou odhalit těhotenství už velmi brzy.  

Jsou závislé na hladině HCG v krvi. Jednoduše řečeno jde o tzv. těhotenský hormon. Čím víc ho žena vylučuje, tím je výsledek jasnější. Podle lékařů je zbytečné testovat před vynechanou menstruací, protože se může jednat o biochemické těhotenství nebo o pravé, ale ještě nemusí tzv. klapnout. Tedy embryo během vývoje umře a odejde běžně s menstruační krví. Žena defacto potratí, ale pokud by si nedělala test, ani by nevěděla že je těhotná. Takže pro klid duše a přesnější výsledek, je lepší skutečně počkat. Ideálně testovat až týden po zpoždění. To už je jistota. 

Digitální těhotenský test umí zázraky na počkání

Jenže jak již bylo řečeno, ne vždy je těhotenství plánované. Ano, ty ženy, které se aktivně snaží, se více pozorují a mají testy v zásobě. Ale co ty, které to prostě zaskočí. Menstruace třeba i přišla, slabší a jiná, ale ony to přešly, že byly třeba zrovna nemocné. Zapomněly a hle další měsíc už nic. Nastává panika a testování. Dvě silné čárky hned po namočení. Doslova vyletěly před očima. Tady není pochyb. Ale jak dlouho jsem těhotná? To je nejspíš první, co každou napadne. 

těhotenský test a menstruace
Na začátku těhotenství se může menstruace ještě objevit. Jde ale o nidační krvácení. Zdroj: Pixabay.com

Naštěstí zde máme digitální těhotenské testy s ukazatelem týdnů. V podstatě jde stále o novinku. Mnoho maminek je překvapeno, když se dozví, že něco takového existuje. Jde o stejný princip, jako je to v případě papírových testů. Tedy měří hodnotu HCG v moči. Opět musíte část ponořit a počkat na odečtení výsledku. Je to digitál, takže se na něm během čekání točí přesýpací hodiny a nabíhají čárky. Dle toho víte, kolik času zbývá do výsledku. Nakonec ukáže, zda jste nebo nejste těhotná, a dokonce umí podle výšky HCG určit i gestační stáří v rozmezí týdnu. Takže výsledek je třeba plus a 2-3 týdny.  

Životnost, cena a spolehlivost digitálního těhotenského testu 

Jedinou nevýhodou Clearblue digitálního těhotenského testu je fakt, že se časem vybije. Nelze si jej tedy uchovat jako vzpomínku. Některá nastávající maminka si třeba lepí lakmusové papírky do deníčku miminka.  

A jak je to s přesností? Podle studií a samotných recenzí na internetu lze soudit, že je skutečně přesný. Jedině v případě vícečetné gravidity lze očekávat zkreslení výsledku co se týká gestačního stáří. Hladiny HCG se totiž pohybuje jinak a testy jsou koncipované na běžné klasické těhotenství s jedním embryem.  

digitální test
Nejrozšířenější digitální těhotenský test je Clearblue. zdroj:Pixabay.com

I cena digitálního těhotenského testu není příliš závratná. Vzhledem k tomu, že koupíte jeden test, kdy jste si už v podstatě téměř jistá, že jste “v tom”, dá se cena tolerovat. Třeba digitální těhotenský test dr. Max nabízí okolo 100 Kč. Což je v porovnání s výchovou dítěte skutečně zanedbatelná částka. 

Do kterého týmu se zařadíte vy? Budete lovit duchy anebo si raději počkáte a budete testovat na jistotu?