9 října, 2023

Co to je gestační váček a kdy je vidět? 

Těhotenství se potvrdí většinou ve chvíli, kdy jde na ultrazvuku vidět gestační váček. Už jste o tom slyšeli? Víte, kdy se objeví a proč je vlastně důležitý? V něm to vše začíná. Zde se rodí nový život a začíná se tvořit malý človíček, vaše miminko. 

Potvrzení těhotenství aneb je vidět gestační váček 

První podezření na přítomnost miminka ženě většinou napoví zpoždění menstruace. Tedy když vám už týden mobilní aplikace hlásí, že máte své dny, ale na papíře na záchodě stále sněhobíle. Navíc vám není moc dobře a prsa se zdají na dotek větší a plnější. Tady něco nehraje. V tuto chvíli si většina nastávajících maminek poprvé udělá těhotenský test. Pozitivní výsledek potvrdí jejich domněnku a ony se na druhý den, hned odeberou ke svému gynekologovi. Jenže to je často moc brzo. 

gestační váček na první prohlídce
Po pozitivním testu se řada žen objedná na gynekologii, kde vidí gestační váček. Zdroj: Pixabay.com

Doktor totiž v tu chvíli má doslova prázdné ruce. Nemá co ukázat. Na miminko to zatím nevypadá, hodnoty HCG v krvi, což jsou těhotenské hormony, jsou taky nízké a na ultrazvuku marně hledá. V tuto chvíli jste v pátém týdnu těhotenství, což je skutečně brzy. Ale může se stát, že kromě dobře narostlé sliznice uvidí i tzv. gestační váček

Embryo nebo prázdný gestační váček 

Medicínsky řečeno v 5tt lze potvrdit těhotenství. Na ultrazvuku lékař v děloze vidí takovou malou blešku, černou dutinku. To je prvopočátek všeho. Někdy se však bohužel může stát, že nakonec bude gestační váček prázdný. Asi je vám zřejmé, že se bude jednat o neprosperující těhotenství, zárodek se nevytvořil a musí se čekat buď na samovolný potrat nebo žena podstoupí kyretáž. Jedná se o vyčištění dělohy pod narkózou. Většinou to nic neznamená, tedy žádné zdravotní problémy naznačující nemožnost donosit dítě. Prostě se zrovna něco nepovedlo a příroda ve své moudrosti rozhodla tento genetický kód vyloučit. Je to sice tvrdé a náročné na psychiku, ale pak se pár normálně snaží dál.  

Jiná písnička je to, když si vás doktor ozve za 3 týdny na opětovnou kontrolu a už je něco dalšího vidět, zárodek nebo alespoň žloutkový váček. Někdy se totiž posune ovulace během cyklu, aniž by si toho žena všimla, a vše se tak opozdí. Opět to nic neznamená a není to předzvěst špatných zpráv. Jen se upraví termín porodu.  

Gestační váček je začátek 

Pokud se vám tedy u doktora na kontrole dříve či později gestační váček ukáže, máte naději. Naději na to, že odnosíte a porodíte vlastní miminko. Termín porodu se dá snadno vypočítat, tak i budete vědět kdy asi to bude.

gestační váček určuje stáří plodu
Pomocí gestačního váčku lze odhadnout termín porodu. Zdroj: Pixabay.com

Gestační váček je tedy něco jako postýlka pro miminko. V něm má budoucí plod vše, co potřebuje na to, aby spokojeně rostlo. Ze začátku se gestační váček zvětšuje o 1 mm denně. V uvedeném 5 týdnu těhotenství tak měří kolem 5–6 mm. V sedmém týdnu, kdy se u embrya dá zobrazit i srdíčko, je to pak okolo 15–20 mm. 

Je tu gestační váček, co teď 

Pro někoho to však, ale může být i zlá zpráva. Může se stát, že jde žena k doktorovi s tím, že ji vynechala menstruace a chce to řešit. Ne každá se snaží o dítě. Pauza mezi cykly může zapříčinit i větší stres, abnormální fyzické vypětí, vyšší věk, dědičnost, špatná strava, změna životních podmínek nebo třeba i cysta a endometrióza. Zkrátka pokud žena zrovna netouží zakládat rodinu, je dobré prošetřit, proč menstruace vynechala. 

No a občas se místo cysty nebo špatné hladiny hormonů ukáže gestační váček. Je to taková dobrá i špatná zpráva v jednom. Špatná, že jde o jiný stav. Dobrá pak ta, že je čas to řešit ještě docela humánním způsobem. Gestační váček bez embrya lze lehce odstranit pomocí tabletky anebo kyretáže. Jeden den a je po problému. Může to znát hrozivě, ale někdy je to to nejlepší, co člověk může udělat. 

A co vy? Chcete vidět svůj gestační váček? Potěšilo by vás to?