19 července, 2022

Výpočet termínu porodu: Jak na to? 

Ženy jsou velmi zvídavé. Takže když jsou těhotné, hned se zajímají jak na výpočet termínu porodu. Lépe se tak na mateřství připraví, když budou vědět, kdy přibližně očekávat příchod miminka. Je to dobré i pro nastávajícího otce. On většinou dítě vnímá až v ten okamžik, kdy jej dostane poprvé do náruče. A pokud bude vědět, že ten čas nastane v daný okamžik, přizpůsobí tomu svůj program a nastaví mysl.  

Laický výpočet termínu porodu podle data poslední menstruace 

Užívají jej i lékaři a pro mnohé ženy je to první odpověď na otázku, kdy si pochovají miminko. Když zjistíte, že jste v očekávání, ať už podle pozitivního testu anebo již dříve jinými znaky, určitě začnete hned počítat. 

Nemusíte na to jít složitě. Stačí vědět datum poslední menstruace, k ní připočítat sedm dní a následně se posunout o tři měsíce zpět. 

  • Takže pokud jste měla menstruaci 1. května bude váš porod pravděpodobně 8. února. 
menstruace
Termín porodu se dá vypočítat i dle data poslední menstruace. Zdroj: Pixabay.com

Podmínkou však je jistá pravidelnost cyklu. Alespoň rozmezí 24–34 dní. Pak se dá výpočet použít. A pokud znáte termín početí, můžete použít i kalkulačku podle ovulace. Jestliže jsou jisté anomálie, poruchy cyklu, potíže s reprodukcí apod. používá se určení termínu dle velikosti plodu a tento výpočet je hrubě nepřesný. Nebuďte tedy překvapené, pokud vám doktor na prohlídce napíše do těhotenské průkazky datum posunuté klidně o dva tři týdny. 

Těhotenství může mít i dva výpočty termínu porodu 

Těhotenství na sobě žena zaručeně pozná. Ano, jsou výjimky potvrzující pravidlo, ale ten stav je skutečně jiný. Mění se nálady, chutě, tělo, a navíc se zmírní či zcela vymizí menstruace. Tehdy se ozve první červík pochybnosti, zda se nemůže jednat o těhotenství. Někdy je to radostná myšlenky, pokud bylo plánované, jindy vyděsí. Ochrana asi nebyla dostatečná. Můžete zkusit vyvolat menstruaci anebo zajít do lékárny.

Každopádně jako první se sáhne po těhotenském testu. Ten ukáže buď potvrzující pozitivní výsledek anebo domněnku vyvrátí. Pak se hledají další příčiny náladovosti a změny tělesného zdraví. Pokud test ukáže dvě čárky, žena se objedná k doktorovi, který na základě ultrazvuku definitivně potvrdí graviditu ženy. A začíná odhad data narození

  • V prvé řadě se doktor na ultrazvuku zaměří na velikost plodu. Tedy pokusí se jej změřit na obrazovce monitoru. A na základě výsledku začne výpočet termínu porodu podle týdne těhotenství. 
  • Pak je tu druhá varianta. Zeptá se nastávající maminky na periodu. Pak provede výpočet termínu porodu podle poslední menstruace. Tento způsob je však dost nepřesný, protože předpokládá běžnou délku cyklu a to 28 dní. Je však známo, že každá žena to má jinak. A už jen pár dní posunuté ovulace může termín posunout klidně i o týden.  

Je tedy mnohem lepší řídit se prvního způsobu. Jde o přesnější způsob.  

Lékařský výpočet termínu porodu podle CRL 

Ano, není pochyb, že ultrazvuk je skutečně skvělý přístroj. Nejen, že dokáže odhalit vrozené vady, ukázat, jak dítě vypadá, ale dokáže určit i velikost plodu. Na základě měření, se pak doktor podívá do tabulek a určí stáří plodu, respektive týden těhotenství. Většinou, když žena přijde do ordinace, je již po vynechání menstruace a po domácím testu. Často se tak těhotenství ultrazvukově potvrdí až v sedmém týdnu. To je embryo již dobře rozpoznatelné, ale stále nepohyblivé. Lékař může jednoduše embryo změřit na obrazovce s přesností na milimetr. 

ultrazvuk a výpočet porodu
Výpočet porodu pomocí ultrazvuku je jednou z nejpřesnějších metod. Zdroj: Pixabay.com

V prvním trimestru roste plod až 2 mm za den. V ideálním případě se termín porodu určuje v rozmezí 8-10 týdne. Vždy se zapisuje den těhotenství a naměřená velikost. Termín porodu pak lékař zapíše nejpozději do 14. týdne. Pak už je dítě v břiše příliš aktivní a nedá jednoduše změřitelné. Vše musí být zapsané v průkazce s datem měření, naměřenou hodnotou a určeným datem porodu. Co je psané, to je dané a toto datum se následně užívá při všech dalších kontrolách. Jde o stěžejní datum. 

Kdy nastává termín porodu? 

Víte, jak dlouho trvá než plod doroste života schopné velikosti? Uvádí se 40 týdnů. Z praxe se samozřejmě ví, že i dříve narozená miminka je možná udržet naživu a že jsou zcela zdravá. Lékaři však 40 týdnů počítají jako termín porodu. Takže buď podle stáří plodu v břiše nebo podle uvedeného data poslední menstruace. Miminka narozená před 37. týdnem označujeme jako předčasně narozená. Ty, která se vyklubou na svět až po 42. týdnu jsou děti přenášené.  

Termín se pak může i změnit během povinných prohlídek, kdy se přesněji miminko změří. Většinou je to po tzv. velkém ultrazvuku. Naměřené parametry jsou přesnější a lékař se může rozhodnout udat jiný den nástupu do porodnice. Většinou je to rozhodující u rizikových těhotenství, u předpokládaných sekcí, u matek s těhotenskou cukrovkou atd. Zkrátka u všech, kde se velmi hlídá délka těhotenství. Ne vždy je žádoucí přenášet a občas se musí přikročit i k vyvolání porodu. Proto je důležité mít nějaké datum, kterého se mohou lékaři chopit.  

Jiná možnost výpočtu termínu porodu podle ovulace 

Znáte svůj cyklus, tělo, víte přesně kdy se blíží nejen menstruace, ale k otěhotnění potřebná ovulace? Máte pravidelný cyklus a víte, že ovulace chodí vždy v polovině tedy nějaký 14. den cyklu? Pak máte docela vyhráno. K datu, kdy vás ukrutně bolel podbřišek a neměla jste na nic náladu, tedy vajíčko dozrálo a uvolnilo se, přičtěte 266 dní, datum si zapište do kalendáře a zrušte všechny plánované akce na další týdny.  

V tuto chvíli se objednejte na gynekologii a začněte se chovat zodpovědně. Omezit kouření a přestat pít alkohol. Také by se nastávající maminka měla zamyslet nad svou fyzickou aktivitou. Cvičení je samozřejmě dovolené i podporované, ale vždy s ohledem na fyzický stav. Úpravy stravy je také žádoucí. Raději čerstvou zdravou zeleninu a ovoce s dostatkem bílkovin než smažená jídla z fast foodu. Jenže chutím neporučíte.  

Skutečně se porodí podle výpočtu termínu porodu? 

Lidské tělo je skutečná hříčka přírody. Početí je defacto zázrak. Zplodit dítě není v dnešní době nic jednoduchého. Lidstvo se potýká s populačními problémy. Stoupá riziko neplodnosti, mnoho párů zvažuje finanční stránku, a navíc se trefit s pohlavním stykem do ovulace, když jsou třeba oba partneři časově zaneprázdnění, není nic jednoduchého. Ale když se povede, je to radost. 

Od okamžiku kdy znáte termín porodu, se toto datum stává tichým společníkem, možná i hlasitý, vaší domácnosti. Upíráte k němu zrak a plánujete podle něj všechny vaše ostatní volné chvíle. No jo, jenže co když si ten malý človíček uvnitř vás vymyslí své datum? Víte, že síla myšlenky je někdy mnohem víc, než výpočet porodu od doktora? Jsou známy případy, kdy si žena řekla, dneska by to šlo a hned praskla voda. Také se stává, že si v hlavě představíme vlastní datum, které je nám tak nějak milejší a nemusí to být hned samá stejná čísla. Miminko se prostě narodí ve chvíli, kdy je na to připraveno. Kdy je v harmonii maminka i miminko. Malou nápovědou porodu jsou poslíčci. To už se tělo připravuje.

Víte, že v termínu se narodí jen 5 % miminek? To je docela málo. Samy se zeptejte svého okolí. Kamarádky, maminka, babička, sousedka z vedlejšího vchodu mají zkušeností na rozdávání.  

Co když vypočítané datum porodu již proběhlo a dítě nikde? 

Na začátku jsme uvedli, že těhotenství trvá 40 týdnů. Ve skutečnosti je to 42. To ej stále přípustná hranice. Je to dáno právě tím, že žena zcela přesně neví, kdy proběhla ovulace, a tedy oplodnění. Protože i když má žena pravidelný cyklus, mohlo se v daném měsíci stát, že přišla o něco později než obvykle anebo dříve. A pak už jde celý výpočet bokem.  

vyvolání porodu
Termín porodu není nikdy přesné. Těhotenství trvání i po něm se označuje jako přenášení dítěte. Zdroj: Pixabay.com

Nepanikařte tedy, jestliže nepanikaří ani doktoři. Pokud je plod v pořádku, rodička také a doktoři nemají důvod k ukončení těhotenství, nechávají rodičku tzv. přenášet až do ukončeného 42. týdne. Doporučuje se však zvýšená aktivita v podobě dlouhých procházek a sexuální styk. Sperma v sobě obsahuje látky, které přirozeně vyvolávají porod. je pravdou, že žena je ke konci dost podrážděná a je náchylná k hádkám v těhotenství. Myšlenka na intimnosti tak mnohé ani nenapadne. Pokud ani to nepomůže, přistupuje se k medicínskému vyvolání porodu. Nikdo vás nenechá s břichem po zbytek života. Pak už stačí si jen začít užívat společné chvilky s novorozencem. 

A jak to bylo u vás? Rodila jste v termínu?

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.