14 října, 2024

Jsou vhodné fenistil kapky v těhotenství? 

Fenistil kapky v těhotenství mohou být pro některou ženu to stejné jako by si do těla dobrovolně pouštěla kapačku s jedem. Pro jinou naprostá samozřejmost. Jak to ale doopravdy je? Jsou zcela neškodné a je dobré je užít v případě určitých problémů nebo je lepší se jim vyhnout a zvládnout to jinak? 

Některé léky je třeba vynechat nebo změnit ještě předtím, než žena bude těhotná

Ženy často plánují dopředu, že přijdou do jiného stavu. V dnešní době, kdy je často problém v práci si vzít jen pár dní dovolenou, je potřeba dopředu počítat, co a jak bude v budoucnu. Proto páry plánují, počítají, hodnotí a vymýšlí celé pětiletky. To samozřejmě trochu přeháníme. Avšak je skutečně běžné, že budoucí maminky již u lékaře sdělují přepokládané početí

A je to dobře. Musejí se kvůli tomu překládat pravidelná očkování, preventivní prohlídky, všelijaká invazivní vyšetření a jinak nebezpečné věci pro budoucí plod. Také je nezbytné informovat o tom své ošetřující lékaře, u kterých berete pravidelně léky. A platí to i o paralenu. Ty se totiž často neslučují s užíváním během těhotenství a kojení. Mnoho žen je třeba epileptiček, má kožní problémy, astma, alergie, potravinové intolerance, podstupuje zrovna chemoterapie apod.  

Některé léky a léčba samotná se tak musí přizpůsobit. A jiné naprosto vynechat.  To platí třeba i o ovoci.

Těhotenství a fenistil na alergie

Lze užívat fenistil kapky v těhotenství? Je to bezpečné? 

Pokud se budeme tedy zrovna zajímat o Fenistil kapky, hlavně u žen alergiček, a nejen u nich, je třeba vědět následující. Fenistil je totiž lék spadající mezi antihistamika. Tedy přípravek na tlumení potíží spjatými s alergiemi. Mohou ho užívat již kojenci od 1. měsíce věku. Jde o docela šetrný výrobek, který ale velmi dobře působí v organismu člověka. I tak je však u něj v příbalovém letáku napsáno, že je nutné jeho užívání konzultovat s lékařem v době gravidity a během kojení. 

Fenistil kapky v těhotenství mnoho lékařů běžně předepisuje a dost z nich zase raději volí jiné preparáty. A proč tomu tak je? Jak to, že nepanuje jeden názor a ten se nepřebírá dál a dál? V podstatě jde o to, že lékař zodpovídá za pacientův stav. Je třeba zvážit nejen stav dítěte v břiše, ale především matky. Pokud žena není zdravá a nemá své neduhy pod kontrolou, ohrozí to malé miminko. Vždy tak musí lékař volit tzv. menší zlo. 

Lékaři někdy raději předepíší fenistil kapky než řešit astmatický záchvat 

Co se tím myslí? Že někdy je podání léku menší hrozbou než nechat naplno propuknout alergickou reakci. Proto i Fenistil, antihistamikum první generace, se předepisuje různě. Záleží zde i na tom, jak daleko v těhotenství daná žena je. V prvním trimestru se doporučuje raději zatnout zuby a občasnou kopřivku, svědění očí a kýchaní prostě pár týdnů vydržet. V dalších měsících už to není tak rizikové. A co je vlastně rizikem? Na samém začátku je zde vývoj jednotlivých orgánů, které některé látky mohou narušit či ovlivnit. Na samém konci těhotenství zase mohou vyvolat porod.  

užití léku v těhotenství
Některé léky v těhotenství nelze užívat vůbec nebo se musí upravit dávkování. Zdroj: Pixabay.com

Dejte tedy na doporučení svého lékaře, kterému důvěřujete. Jedině on zná vaši celkovou anamnézu. Pamatuje si a má zapsané vaše reakce na léčbu a předchozí léky. Můžete si však vyslechnout ale i rady zkušených lékárnic. Ty zase respektují recenze od lidí, kteří u nich nakupují, naslouchají jim. A v neposlední řadě, lze si dohledat i recenze na internetu. Fenistil kapky lze všeobecně chápat jako bezzávadné a dobře snášené léky. Názory se různí.

Plánujte a myslete na prevenci 

Lékaři nadále radí, že je při plánování vhodné myslet na start gravidity. Těhotenství by mělo začínat před obdobím, kdy se vám objevují největší potíže. Tedy první trimestr překlenout před pylovou sezónou, kdy vás trápí senná rýma apod. Jistě už víte, kdy je vám během roku bezvadně a nepotřebujete lék k potlačení svědění či pálení očí nebo kůže. Tak máte největší jistotu, že vaše miminko není zasaženo léky. 

Také v případě potíží vyzkoušejte prvně babské rady a přírodní metody. Čistit nos mořskou vodou, oči vyplachovat Ocuflashem, nekouřit, hýbat se, jíst zdravě a trávit čas na čerstvém vzduchu. Pečovat o sebe. Když bude nejhůře, volte třeba i homeopatika nebo třeba Schusslerovy soli. Pokud nic nezabere, navštívit lékaře. 

I tak se nemusíte bát. Pokud se to s Fenistilem nepřežene, je to poměrně bezpečný lék i v době těhotenství. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.