3 února, 2023

Jak zjistit orientační termín (datum) porodu a týden těhotenství podle početí? 

Jste těhotná? Máte pravidelnou menstruaci a ovulaci? Pak vypočítejte termín porodu podle početí. Jenže to je trochu detektivní práce. Budete se muset zamyslet nad tím, ve které dny došlo k intimními styku. A dokonale znát své tělo. Jde jen o trochu cviku a je lepší na to myslet dopředu.  

Znáte přesné datum soulože? 

Výpočet podle početí je spíše doporučován pro ty, kteří se na tvorbu miminka soustředí a mají pravidelnou menstruaci. Tedy pro ty páry, kteří vědomě souloží bez ochrany. Ale samozřejmě se dá použít i u všech ostatních, včetně těch žen, které graviditu zjistí čistou náhodou. Většinou se jedná o těhotenství počatá během noci, kdy alkohol tekl proudem, v dny, kdy manžel přijel z dlouhé služební cesty nebo ze styku, který byl příliš vášnivý na to, aby se v nejlepším přestalo či se myslelo na nějakou ochranu. 

Ne vždy je miminko plánované. Někdy se podaří i přes veškerou snahu otěhotnění zabránit. Jsou známy případy, kdy žena otěhotněla, i když měla zavedené tělísko a muž při každém styku nasadil kondom. Někdy je příroda silnější než veškerá chemie a všemožné bariéry.  

kondom jako ochrana
Někdy i přes ochranu žena otěhotní. Zdroj: Pixabay.com

Proč je vůbec důležité znát termín porodu?  

Některé nastávající maminky to uklidňuje. Dodává jim to na jistotě. Lépe se tak plánuje třeba dovolená, vyšetření, volno v práci otce apod. Zkrátka, když víte, že budete rodit v půlce června, zařídíte se dle toho. Výmalbu bytu, stěhování nebo třeba nějakou oslavu nechte na později.

Znát datum porodu je podstatné i pro vašeho lékaře. Gynekolog se tedy zprvu řídí termínem poslední menstruace, ze které vypočte předpokládaný termín porodu. Ten se počítá tak, že k datu poslední menstruace přičte týden, odečte 3 měsíce a přidá jeden rok. Tímto se pak řídí až do chvíle, než půjdete na první velký ultrazvuk, kde se určuje datum podle velikosti miminka. To většinou i lépe odpovídá právě datu podle soulože. Pokud má žena pravidelnou menstruaci a ví s jistotou, který styk byl ten zásadní, je vhodné to na gynekologické prohlídce sdělit. Na internetu jsou pak dostupné těhotenské kalkulačky podle data početí, kde si to můžete sama ověřit. 

Termín porodu podle početí 

A i pro vás je to lepší. Od data početí víte, že za přibližně 38 týdnů by měl nastat porod. Toto datum je nejpřesnější. Může se lišit od jiných dat klidně i o týden až deset dnů. Ale jen za předpokladu, že vaše tělo šlape jako hodinky. A to už přece dokáže zamávat s časovým harmonogramem pořizování výbavičky a chystání tašky do porodnice. Některým ženám, které jsou duchovně naladěné, to i říká, v jakém znamení by se mělo děťátko narodit. Vybírají na základě toho jméno, zařizují dětský pokoj. 

Termín porodu je rozhodující i pro nástup na mateřskou. Žena má nárok jít až 8 týdnů před porodem. V některých pracích je důležité, kdy se odchází. Třeba na konci měsíce je to lepší než pak hned z kraje dalšího.  

plánování
Díky termínu porodu lépe plánujete podstatné věci. Zdroj: Pixabay.com

Promiskuita se občas nevyplácí 

Přesné datum početí využívají i ty ženy, které mají více sexuálních partnerů, byli nevěrné nebo se nedávno rozešly s jedním mužem a s druhým vztah započaly. Pak mají lepší představu o tom, kdo z nich je pravděpodobně otec právě vzniklého miminka. Mohou tak toho pravého muže oslovit, kontaktovat a říci mu o nadcházející novince. Rozhodnutí o osudu dítěte, které bylo překvapením, je totiž na obou z nich. Každý nese svůj podíl na jeho stvoření. A muž by zde měl být minimálně jako podpora, ať už bude rozhodnutí jakékoli.  

Početí je vždy přírodním zázrakem. Pro některé páry naprostá pohoda, stačí jen chtít, pro jiné boj trvající roky. Občas je třeba užívat i různé preparáty podporující početí a navštěvovat reprodukční kliniku. Ty, co problémy nemají, se naopak již třeba připravují a informují na to, jak se chovat v graviditě. Třeba co jíst, jaké změny na těle nastanou nebo zda může do sauny.

Na termínu porodu až tolik nezáleží 

Nakonec stejně většina žen porodí v termínu. Více méně až tak nezáleží na tom, podle kterého výpočtu termínu porodu se budete řídit. Dítě se totiž může narodit kdykoliv mezi 38. a 42. týdnem. Kdy se pokládá za donošené. Respektive až bude připravené. A v tomto období vyjdou výpočty data porodu jak podle menstruace, data početí i podle ultrazvuku. 

Jak zjistit jaký týden těhotenství zrovna jste? 

To je jednoduché. Stačí znát svůj termín porodu. Musíte si vybrat jeden a tím se řídit. Pak stačí samotné těhotenství rozdělit na odpovídající počet 40 týdnů. Někdo počítá co 4 týdny, jiný jde na to přesněji. Na internetu je opět mnoho kalkulaček a tabulek. Každopádně stačí když si zapamatujete toto dělení. 

  • První trimestr je 1. – 13. týden 
  • Druhý trimestr 14. – 27. týden 
  • Třetí trimestr 28. – 40. týden 

Podle jakého výpočtu se řídil váš doktor?