20 ledna, 2023

Je vhodná vířivka a sauna v těhotenství? 

Odpočinek si každý představuje jinak. Co takhle třeba vířivka v těhotenství anebo sauna? To zní velmi lákavě. Úplně vidím to uvolnění, relaxaci, nahřátí těla, jemná masáž a vypnutá pokožka. Pokud jste si ji pravidelně dopřávali už před graviditou, nejspíš vás to láká i nyní. Ale je to v těhotenství vůbec vhodné? Neublížíte nějak sobě nebo miminku? Záleží na mnoha faktorech. 

Zde se nedá jednoznačně odpovědět, zda ano či ne. Vždy záleží na více věcech a na konkrétní těhotné ženě. Rozhodně se nemůžete vydat do vířivky v těhotenství jen pro to, že vám řekla sousedka měsíc před porodem, že je to prostě skvělé. Vždy je třeba promyslet možné následky, svůj zdravotní stav a další věci. 

Proč lidé milují saunu a vířivku i v těhotenství

Lidé prožívají každý den mnoho stresu. Valí se na ně starosti, povinnosti, pracovní nálož a třeba i neshody v soukromém životě. Je tedy potřeba tyto negativní procesy nějak zpracovat. Skvělé je na to pravidelný sport, dovolená, společně strávený čas s rodinou, věnování se koníčkům a uvádět v harmonii tělo i mysl. Saunování a wellness procedury jako je právě i třeba vířivka jsou na to jako dělané. Stačí totiž jen plavky a ručník a můžete se jít uvolnit. 

Vířivka promasíruje celé tělo, od konečku prstů až po šíji. Jemná masáž bublinek je vítaná. Stačí pár minut a tělo bude uvolněné. Sauna je zase skvělá na udržení dobré imunity, zbavení těla škodlivin a je v tom i dávka nastavení vlastní intimity a sebehodnotě těla. Při pobytu v teple se rozproudí krev. Pokožka je vypnutá, dýchací cesty čisté, krevní oběh pracuje jako dobře namazaný stroj. Následný skok do ledové vody ve vás probudí nového člověka. 

Vířivka v těhotenství – ano nebo ne 

Vířivka v těhotenství se spíše nedoporučuje. Mnozí doktoři radí se jí úplně vyvarovat. Jenže co když jste na ni zvyklá. Rádi v ní relaxujete třeba s partnerem a dopřává vám to klid na duši. Všeobecně se ví, že vířivka masíruje celé tělo. Má jemné trysky, které se umí opřít to vašich ztuhlých svalů. Bublinky příjemné nadnáší a lechtají na kůži. Je to jako jemné hlazení. Sedět ve vířivce je vskutku velmi příjemná záležitost. A rozumíme, proč po tom toužíte. Než se ale vydáte do vody, promyslete svůj aktuální zdravotní stav.  

miminko v bříšku
Teplá voda může miminku ublížit. Zdroj: Pixabay.com
  • Ve vířivce je vysoká teplota vody. Pokud máte nízký tlak, raději si ji odpusťte. Teplá voda totiž bude zahřívat celé tělo, roztáhne vám cévy a vám více než jindy hrozí kolaps. 
  • Také se nedoporučuje užívat tento druh relaxace v prvním trimestru. Překrvení dělohy vlivem rozprouděné krve by mohl vyvolat potrat. V pozdějším období těhotenství je to již bezpečnější. 
  • Pokud to lze, volte spíše privátní a soukromé vířivky v těhotenství. Ideálně pokud vlastní někdo ve vašem okolí, rodina, známí nebo vy sami. Dnes už se objevují v zahradách, stejně jako bazény. Tam vyrazte bez obav. 
  • Veřejné vířivky jsou známé tím, že nejde spoléhat na hygienu všech účastníků. Třeba ve wellness nebo aquaparku, kde se do ní během hodiny naloží x lidí, je velká pravděpodobnost chycení mykózy. V těhotenství jsou naše genitálie ještě víc náchylné na různé záněty. Tady skutečně vířivku nevyužívejte. Navíc tam bývá příliš vysoká teplota. 

Teplá voda je nebezpečná, tedy i vířivka v těhotenství

Obecně se doporučuje horké koupele vynechávat, hlavně kvůli miminku. V počátku těhotenství, kdy se mu tvoří orgány a vyvíjí se mozek a tělo, hrozí vlivem teploty různé odchylky a anomálie. Takže raději v soukromí, kdy si do vody můžete přidat i esenciální oleje a udělat si tak pravou aromaterapii. Ta vás ještě dokáže navíc zbavit bolesti hlavy a harmonizovat tělo a mysl. Stačí zvolit správný esenciální olej. 

Sauna v těhotenství 

A jak je to se saunou? Možná o zde už jste slyšeli pouze zápor a negativní názory. Opět zde platí zdvižený prst a celkový zdravotní stav. Takže i v případě saunování promyslete, jestli to skutečně potřebujete. Účinky na zdraví jsou všeobecně známé. Pokud jste si saunu dopřávala i před otěhotněním a jste tedy zvyklá na vysokou teplotu, pak se nemusíte obávat ani v jiném stavu. Ale nechte si to až na druhý a třetí trimestr. To budete mít jistotu, že je to bezpečné. 

V sauně je totiž příliš vysoká teplota. Budete si tedy muset zvolit spíše mírnější typ. Určitě zapomeňte na finskou, protože zde se může teplota vzduchu vyšplhat až přes 80°C. To je pro miminko velmi nebezpečné. Po poradě s lékařem lze jít do parní. Bez nebezpečí je pak bylinná sauna, kde se nejen krásně uvolníte, ale pročistíte i dýchací cesty a zbavíte se stresu.  

sauna v těhotenství
Saunování v těhotenství je možné, při dodržování daných pravidel. Zdroj: Pixabay.com

Je nutné také dodržovat další zásady: 

  • Hodně pijte. Při saunování se budete hodně potit a hrozí vám dehydratace. Takže láhev vody před i po saunování. 
  • Nevstupujte do sauny na dobu delší než 10 minut.  
  • Pokud se zrovna necítíte v pořádku, máte nízký tlak, motá se vám hlava nebo bolí břicho, přeložte návštěvu na jindy. 
  • Navštěvujte saunu maximálně dvakrát za týden. 
  • Po vstupu do sauny vnímejte své tělo. Jestliže se necítíte náhle dobře, ihned saunu opusťte.  
  • Ochlazení si dopřejte pomocí sprchy než ledového bazénu. Mohl by nastat velký teplotní šok pro tělo. 

Vše je nutné dopředu konzultovat se svým lékařem. On zná váš zdravotní stav, délku těhotenství a kondici miminka. Dbejte na jeho doporučení a vezměte si k srdci všechny dobře míněné rady.  

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.