20 ledna, 2022

5 zaručených způsobů, jak se rychle zbavit migrény

Migréna a bolest hlavy je nepříjemná bolest, které alespoň zažil každý z nás. Palčivé bodání začínající na čele, které se táhne ke spánkům, kolem očí až po vrchol hlavy. Bzučení jako roj včel, který nám nechce dát pokoj. Co udělat proto, aby nám tato bolest nestála v cestě aktivního způsobu života? 5 zaručených způsobů, jak se rychle zbavit migrény se dozvíte v tomto článku.

Co je to migréna

Migréna je pulzující bolest, která se drží na jedné straně hlavy. Primárně se jedná o tzv. oční migrénu. Ta se táhne okolí oči až k čelu. K příznakům migrény může patřit zvracení nebo nesnášenlivost na světlo a hluk. Mezi migrénu řadíme i tenzní bolest hlavy, kterou spouští stres nebo když moc pracujete u počítače. Další důsledky tenzní bolest hlavy je únava, dehydratace nebo změna tlaku a počasí.

Mezi sekundární bolest hlavy řadíme tyto příznaky:

 • Různorodá intenzita bolesti hlavy
 • Stupňující bolest hlavy, kdy neznáte příčinu. V tomto případě je nejvhodnější vyhledat pomoc lékaře.
 • Bolest hlavy doprovázená zmateností, horečkou, vyrážkou, ochablostí svalů nebo poruchy vidění a řeči. V tomto případě se může jednat o vážné zdravotní problémy, takže i v tomto případě je pomoc odborníka na místa.
Jak se rychle zbavit migrény
Na otázku, jak se zbavit rychle migrény existuje hned několik odpovědí. Zdroj: Pixabay.com.

Jak se zbavit migrény s léky

Příznaky migrény jsme si uvedli. Jak se teda rychle zbavit migrény? Ukazatel, že přichází migréna je tzv. aura. Aura je neurologické brnění, zmatenost, zhoršení vyjadřování, zrakové poruchy a špatné vidění. Když některý z těchto příznaků přichází, je ideální čas k tomu vzít si antimigrenika. Antimigrenika se používají u silnějších migrén, kde už běžné léky na bolest při menstruaci nebo zubů nezabírají. Klasickou léčbu odborníci doporučuji kombinovat se zdravým životním stylem.

Jak se zbavit migrény bez léků

Ptáte se, co dělat v případě, kdy se chcete bolesti hlavy a migrény zbavit přírodní cestou? Jaké osvědčené způsoby a babské rady zaručeně fungují? Tady jsou způsoby, jak se zbavit migrény bez léků.

Obklady a bylinky

Naše babičky spoléhaly na léčivou sílu bylinek. Bylinným odvarem odstraňovaly všemožné neduhy. A jinak tomu nebylo ani u migrény. Dejte na jejich radu a vyzkoušejte obklady. Na výběr máte hned několik variant:

 • Namočený kapesník ve studené vodě s octem.
 • Studený obklad z ledu (led vložte do látkové utěrky a přiložte ke spánkům).
 • Plátky citrónu, kterými jednoduše potíráte spánky.
Jak se zbavit migrény bez léků
Esenciální oleje patří mezi alternativy, jak se zbavit migrény bez léků. Zdroj: Pixabay.com.

Zůstaneme u bylinek. Z těch totiž můžete vytvořit esenciální oleje. Vyzkoušejte levanduli, heřmánek, mátu nebo mateřídoušku. Stačí pár kapek nakapat na dlaň a krouživými pohyby spánky rozmasírovat .

Změna stravy

Možná se vám na první pohled zdá strava s bolestí hlavy neslučitelná. Opak je pravdou. Tělo i mysl jsou propojené a jedno s druhým souvisí víc, než si myslíte. Důkazem je celostní medicína ájurvéda. Nemusí jít o razantní změnu stravování. Způsob, jak se zbavit migrény jednou provždy, je některé druhy potravin vynechat. A to zejména:

 • Rafinovaný cukr
 • Kofein
 • Alkohol
 • Plísňové sýry

Změna jídelníčku v případě vyloučení těchto pochutin se dostaví po dvou až třech týdnech.

Jóga

Jóga je způsob, jak uvolnit tělo i mysl. Díky tomu, že protáhnete tělo, tak zklidníte i mysl. Cvičení, kterým se protahovali už mniši ve starověku před meditací, teď cvičí lidé po celém světě. A moc dobře vědí, proč. Jóga je zázračná, protože protahuje ztuhlé svaly, které díky jednotlivým ásanám se stanou pružnější. Další výhodou jóga cviků je relaxace hlavy, která díky soustředění se na cvičení vypne. Dejte józe šanci, protože pomáhá i při menstruační migréně nebo migréně v těhotenství.

Akupunktura

Zůstaneme u celostní medicíny, protože tam akupunktura stoprocentně patří. Jedná se o techniku zabodávání jehliček do těla. Body, kam se jehličky zabodávají, se vybírají pečlivě. Jednu se o tzv. akupunkturní body. A jedním z těch bodů je ten, který tlumí bolest hlavy. Předcházet komplikované migréně můžete tím, že na akupunkturu zajdete ještě před tím, než se bolest spustí. Ve chvíli, kdy na vás ataka přijde, masírujte ukazováčkem a palcem 10 až 20 vteřin obě strany spánků.

Jak se zbavit migrény jednou provždy
Akupunktura je jeden ze způsobů, jak se zbavit migrény jednou provždy. Zdroj: Pixabay.com.

Jak se zbavit migrény u dětí

Migréna netrápí jenom dospělé. Čím dál tím více dětí prožívají migrénu v raném věku. Vědci tvrdí, že 70 % školních dětí trpí jednou za rok bolestí hlavy. A to je opravdu velké číslo. U dětí, stejně jako u těhotných žen, platí pravidlo, že nejlepší alternativou, jak se zbavit migrény, je přírodní cesta. Lékaři doporučují zdravý životní styl a pohyb na čerstvém vzduchu. Způsob, jak se zbavit migrény u dětí je trávit méně času u počítače, nestresovat se, pravidelně jíst a spát.

Co dělat při migréně v těhotenství

Ženy v očekávání trpí bolestí hlavy především v prvním trimestru těhotenství. Co dělat proto, abyste se migrény v těhotenství zbavili? Tady je pár triků na závěr:

 • Dopřejte si dostatek spánku.
 • Odpočívejte, kdykoliv se cítíte unaveně.
 • Dbejte na pravidelný přísun tekutin.
 • Snažte se odbourat stresující faktory a situace.
 • Choďte pravidelně na čerstvý vzduch (ideálně na procházku).
 • Přikládejte si studené obklady na spánky.

Co na migrénu zabírá vám? Máte nějaký osvědčený tip? Podělte se o něj s námi v komentáři!