22 března, 2021

Těhotenství: Kdy je ta pravá doba na miminko?

Již v dětství si mnoho holčiček hraje s panenkami a později touží po těhotenství. Model společnosti jasně ukazuje, že být matkou je jedním z hlavních údělů žen. Teď to může znít, jako že ženy nejsou k ničemu jinému dobré, ale tak to skutečně není. Odnosit, porodit a vychovat dítě je životní úkol a dalo by se říci, že velmi důležitý. Díky maminkám rostou další generace lidí. Kdy je nejlepší doba na miminko?  

Těhotenství doby minulé a dnes 

Dříve se rodina zakládala prakticky ihned po svatbě. Za časů našich babiček a prababiček bylo časté, že se počalo již o svatební noci. Rodičovství se nijak neplánovalo. Prostě přišlo. Mnoho matek bylo také velmi mladých, některé totiž otěhotněli již před svatbou a pak se narychlo chystala veselka. Takový mladí nezkušení rodiče se pak ze všech sil snažili zajistit svým dětem šťastné dětství.  

Dětství může být krásné, bez ohledu na to, v jakém věku byla vaše matka těhotná.
Dětství může být krásné, bez ohledu na to, v jakém věku byla vaše matka těhotná. Zdroj: Pixabay.com

Dnes už doba pokročila. Existuje spoustu preparátů a pomůcek, které ženu uchrání před neplánovaným těhotenstvím. Každé vyhovuje něco jiného. Jedna polyká antikoncepci, jiná věří kondomu a třetí si měří teplotu a počítá plodné dny. Způsobů je hned několik. Každopádně se věk na miminko posunul. To, co bylo ve dvaceti naprosto normální, je dnes nemyslitelné. V tomto věku se ženy teprve vzdělávají nebo začínají budovat kariéru. Osamostatňují se a učí se fungovat ve velkém světě.  

S kým jít do jiného stavu? Těhotenství je záležitost ženy i muže 

Také najít vhodného partnera není nic snadného. Za dob vašich rodičů muži povinně nastupovali na vojnu, což je svým způsobem zocelilo. Dnešní kluci drží pušku leda tak ve formě ovladače k Xboxu a pomocí her si hrají na vojáčky. I proto muži se stávají otci ve vyšším věku, než tomu bylo kdysi.  

Mnoho párů také odkládá miminko na pozdější dobu z mnoha důvodů. Někdo chce prvně v klidu dostudovat, jiný touží procestovat svět, další se snaží rozjet podnikání, a nakonec tu jsou ty „potom” jako třeba, až našetří určitou sumu peněz, splatí 5 let z hypotéky, podívají se do Paříže, postaví dům apod. Pak konečně nastane ta správná doba a oni zjistí, že ne vše jde přesně naplánovat. Dítě nepřichází a sen se rozpadne jako domeček z karet. Oba v páru pijí litry čajů, užívají vitamíny a volí nejlepší polohy pro početí. Dům je prázdný, konto se vybílí pod tíhou lékařských zásahů a vztah trpí a prožívá největší zkoušku. Otěhotnět není snadné. Zvláště po třicítce. A pak se mohou vaše cíle v životě zcela změnit. 

Kdy je na těhotenství ten nejlepší čas? 

Kdy je nejlepší věk stát se maminkou? Na to není jednoznačná odpověď. Záleží na mnoha faktorech a úhlech pohledu. Pokud byste si tento dotaz zadali do vyhledávače na internetu, dostali byste mnoho odpovědí. 

  • Biologicky je nejlepší doba mezi dvaceti a pětadvaceti. To je vaše tělo na vrcholu, dost vyspělé a silné k tomu odnosit dítě a porodit jej zcela zdravé. V tomto věku nehrozí téměř žádné komplikace a je docela snadné přijít do jiného stavu. Jenže je tu taky ten fakt, že ve dvaceti ženy většinou bydlí ještě u rodičů a studují. To není dobré zázemí pro miminko. 
  • Prakticky je tedy výhodnější odložit početí na dobu okolo třiceti let. To už je dávno po studiích, život je čistě pracovní a je pravděpodobné, že je zajištěno i nějaké to vlastní bydlení. Matky jsou starostlivější a více si užívají svých potomků. V dnešním světě je to však zase věk, kdy máte dostatek financí na to, se podívat do světa. Projet daleké a drahé destinace, užít si pohodu, volný čas a do hloubky poznat svého partnera.  
  • Podle psychologů je ideální věk k započetí těhotenství až kolem 40 let. Může se to zdát pozdě, ale odborníci tvrdí, že v tomto věku je člověk velmi vyspělý, uvědomělý. Má rozjetou kariéru (avšak pozor na workoholismus, ten by se nemusel s rodinou slučovat), vlastní bydlení, stihl už navštívit své vysněné země a poznat jiné kultury a na kontě se mu peníze taky pěkně nashromáždily. Jediným problémem je, že otěhotnět už není taková zábava, a sil na výchovu také již není tolik jako před dvaceti lety. 

Pravou dobu na těhotenství zaručeně poznáte

Ideální věk si tedy každý musí najít svůj. Tak jako je každý člověk originální jedinec se svými potřebami a svou linkou života, tak i ví, kdy bude chtít dítě. Až to přijde, zaručeně to pozná. Říká se, že tikání biologických hodin je tak silné, že je nelze přeslechnout. Leda ignorovat. 

Kdy je správná doba otěhotnět?
Kdy je správná doba otěhotnět? Zdroj: Pixabay.com

Rady, které těhotenství podpoří 

Přichází teda doba, že chcete miminko. Víte, jak zaručeně otěhotnět? Co dělat? Ano, možná si myslíte, že přece stačí souložit a ono se to povede. Ale věřte, že je to větší alchymie. Můžete to totiž podpořit.  

  1. Samozřejmě, že základ je v pravidelném pohlavním styku. Nemusíte na to jít každý den, ani to není dobré, ale frekvence ob den je ideál. Proč nesouložit každý den? Kvůli kvalitě spermií. 
  1. Šance je jen jedna. Myslete na to, že žena sice menstruuje jednou za měsíc, ale to samé se týká i ovulace. Prakticky máte za měsíc pouhých 24 hodin v době ovulace a klesání vajíčka, kdy je možné jej oplodnit. Proto se doporučuje pravidelný styk jednou za dva dny. Spermie totiž v pochvě přežijí a v té správné chvíli proniknou do vajíčka. Kdy přesně nastoupí ovulace můžete zjistit pomocí teploty nebo ovulačních testů. 
  1. Žijte svědomitě. To znamená omezit alkohol na minimum, za žádnou cenu nepít tvrdý alkohol a zkusit přestat kouřit ještě než „zapadnete”. Proč? Nikdy nevíte, kdy otěhotníte, a přece nebudete pít a užívat omamné látky, když budete čekat dítě. Také to opět ovlivňuje kvalitu spermií a zralost vajíčka a celkového zdraví budoucí matky.  
  1. Zdravá strava a pravidelný pohyb by také měli být součástí vašeho života. Měli byste se vyhýbat smaženým jídlům, příliš sladkým pokrmům a přejídání. To totiž ovlivňuje stav vašeho těla. Těhotenství samo o sobě je pro tělo velice náročné období. Mělo by být tedy v kondici a při síle a zdravé stravování k tomu značně přispěje. 

I bylinky mají sílu připravit tělo k otěhotnění

  1. Snažte se do jídel a pitného režimu propašovat určité bylinky – kontryhel, meduňka a heřmánek. Ty přispívají ke správné činnosti pohlavních orgánů. Což je žádoucí a vítané. Dobré je používat i přírodní kosmetiku. V ní je také mnoho bylinek.  
  1. Podle porodních báb je důležitá i poloha při sexu. Odborníci tvrdí, že je to nesmysl. Ale logicky na tom asi něco bude. Pokud na spermie působí gravitace, rychleji vytečou ven a nemají tolik času proniknout k děložnímu hrdlu a čípku. Jednou z rad je tedy provozovat pohlavní styk spíše v leže. Poloha ve stoje není ideální. Také doporučují po akci dát nohy a pánev nahoru. Opět je ve hře gravitace.  
  1. Snažte se být v psychické pohodě. Vyhýbejte se stresu a neřešte hlouposti. Špatná nálady ovlivňuje plodnost více, než by se mohlo zdát.  
  2. Udržujte své zdraví. Je důležité být bez gynekologických problémů, jako je výtok, záněty, pohlavní nemoci. Nechcete pak řešit třeba takovou kvasinky v těhotenství, kdy je ohroženo i dítě.

Poznáte na sobě že jste „v tom“? 

Dostat ženu do jiného stavu je zábava i starost zároveň. Je třeba někdy velkého úsilí, ale vše za ten malý uzlíček stojí. Až vám bude vnitřní hlas našeptávat, že nejste ve svém těle sama, budete mít lepší čich, větší chuť a únava se stane běžným denním programem bude čas na těhotenský testÚnavu můžete vyřešit spánkem, ale se zbytkem se musíte smířit. 

Ve chvíli, kdy se sen stane skutečností a vy budete těhotná, je dobré začít přemýšlet nad tím, jak oznámit těhotenství zbytku rodiny. Víme, že nejspíš už s testem v ruce toužíte ihned obvolávat kamarádky a vlastním rodičům, ale vydržte. Jde o velkou životní událost a zaslouží si oslavovat. 

Jak na originální oznámení těhotenství? 

Ať už jde o prvorozené dítě nebo třeba už třetí v pořadí, je vhodné jej pěkně a třeba i originálně oznámit. Nudná SMS nikoho nenadchne. Spojte to tedy s překvapením a zážitkem. Tak si to budou všichni pamatovat a budou se společně s vámi těšit na narození miminka.  

  • Dárek k narozeninám – Vyčkejte na příležitost, kdy bude mít jeden z rodičů narozeniny. A potěšte ho originálním dárkem. Můžete fotku z ultrazvuku zadělat do rámečku a s průvodním dopisem jej předat. Uvidíte, jak budou dojatí.  
  • Fotografie – Nechte se vyfotit v očekávání a fotku rozešlete svým blízkým poštou nebo ji nahrajte na sociální sítě. Skvěle vypadá, pokud se vyfotíte a partnerem při běžné činnosti, ale doplníte tam chybějící dítě. Tedy třeba se vyfotíte u snídaně, ale mezi svůj talíř vložíte ještě jeden spolu s kojeneckou lahví a dudlíkem. Můžete vyfotit třeba jen nohy v botách. Postavte se s partnerem k sobě a mezi vaše nohy umístěte malinké botičky. Pomocí barvy lze i ukázat, zda čekáte holčičku nebo chlapečka. 
  • Neoznamujte – Novodobým vtipem je to vlastně vůbec neoznamovat. Jednoduše si do kabelky přibalte plínku, po bytě rozmístěte dětské knihy, na polici položte dudlíky a do ložnice postavte dětskou postýlku. Uvidíte, že na to časem přijdou sami. 
Fotka je originálním oznámením těhotenství rodině.
Fotka je originálním oznámením těhotenství rodině. Zdroj: Pixabay.com

Jste už rodiči? Který je podle vás ideální věk k založení rodiny? Napište nám vaše zkušenosti a zábavné historky, třeba z oznamování těhotenství rodině.

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.