13 května, 2023

Jaké jsou příznaky těhotenství první dny po oplodnění? 

Ať už jste to plánovaly nebo ne, můžete příznaky těhotenství první dny po oplodnění pozorovat na sobě docela rychle. Stačí být pozorná ke svému tělu. Všímat si i drobných změn a odlišností. Nemusíte tak čekat až na vynechanou menstruaci, ale můžete si udělat obrázek již dříve. 

Každý dospělý nesjpíš ví, jak se dělají děti. Někdo se o to pokouší léta, jinému stačí pár měsíců, další žena do toho spadne, ani neví jak. Prostě když jsou hvězdy nakloněny, je možné vše. Většinou je děťátko žádané, ale samozřejmě jsou zde i výjimky, které tato informace zaskočí. Že je něco jinak si většinou žena uvědomí až ve chvíli, kdy má zpoždění. Den dva jsou normální, ale tři čtyři dny jsou už podezřelé. Může za tím být i viróza nebo stres, ale je na místě i myslet na možné těhotenství. 

Jaké na sobě pozorovat první příznaky těhotenství? 

Když proběhne ovulace, uvolní se vajíčko a spojí se se spermií, pak začne tělo produkovat HCG hormon, který pak zachytí jednak těhotenský test, ale ovlivňuje i řadu procesů v těle. A ty lze na sobě pozorovat cca 10-14 dní po oplodnění. 

  • Bolavá ňadra – Máte pocit, že ty prsa jsou nějaká větší, těžší, napnutá? Prostě vás najednou začala tlačit podprsenka, o spaní na břiše si můžete nechat zdát a když se jich dotkne partner, chcete mu tu ruku spíše urazit, než že by to bylo potěšení? Tak zpozorněte. Po proběhnutí ovulace, je to jeden z ukazatelů těhotenství. Bolavá prsa jsou hlavním příznakem.
  • Špinění, výtok – Na záchodě se objevilo lehce znečištěné prádlo s příměsí tmavší krve? Většinou se jedná o to, že v děloze dochází k uhnízdění oplodněného vajíčka do sliznice. Je tedy více prokrvená a může tedy dojít ke lehkému špinění. Trvá obvykle pouze den nebo dva. Postačí slipová vložka nebo častější výměna prádla. Některé ženy si tohoto procesu ani nevšimnout. 
  • Únava – Jindy byste mohla skály lámat, vydržíte být dlouho vzhůru, ale poslední dny usínáte za pochodu? Večer si pustíte oblíbený film, ale za 5 minut již klížíte oči? Kudy chodíte, tudy zíváte? Zvýšená únava je pro první týdny těhotenství typická. Dříve aktivní a čilá žena by nejradši celý den prospala. Vždyť není se čemu divit. Tělo již začíná makat za dva, a to je velký výdej energie.  
únava jako příznak
Únava během dne je typická pro první dny těhotenství. Zdroj: Pixabay.com

Bolavé břicho patří mezi první příznaky těhotenství

  • Křeče v břiše — Většinou se objevují ve chvíli, kdy se spouští menstruace. Ale může to nastat i o něco dříve. Děloha se totiž již začala roztahovat. A tento proces potrvá celých devět měsíců.  
  • Hlad — Máte stále na něco chuť? Sníte vetší porci, než je u vás zvykem, ale za chvilku už byste zase něco loudila? I to je nejranějším příznakem těhotenství. Výdej energie je skutečně velký. Proces dělení buněk a tvorby nového života, dá přece jen organismu zabrat. Takže pokud se stále točíte okolo lednice, zkuste se zamyslet, kdy naposledy proběhl sex. Bylo to cca 14 dní zpět? Pak je to asi jasné. 

Jsou i další příznaky těhotenství první dny po oplodnění? 

Samozřejmě je třeba počítat s tím, že každá žena a každé těhotenství je jiné. Veškeré příznaky se tak mohou a nemusí objevit. Některá nastávající maminka si toho ani nevšimne a celých devět měsíců propluje jako na růžovém obláčku. Jiné bude hrozně od začátku do konce. Každá jsme individuální a také platí i to, že každé miminko s našim tělem zamává jinak. Takže co platilo třeba v první graviditě, nemusí nic znamenat ve druhé. A je třeba s tím počítat. Pak člověk není tolik překvapen. 

Může se tak dostavit i nevolnost. To znáte i z amerických filmů. Jen co ženu muž oplodní, začne ji být blbě a blije do kabelky v obchodě, do koše na ulici, na záchodě v supermarketu i do kytek na balkoně. Prostě všude. V realitě to většinou zase tak hrozné není. Mnoha žen spíše pociťuje pouze nauzea, tedy pocit ke zvracení.  

Občas se může dostavit i bolest těla a stav jako při viróze. Pokud jste se však nesetkala s nějakým nemocným, pak asi nemocná nebudete, ale půjde o jiný stav. Upozornit vás může i častější chození na záchod na malou stranu. Partner se zase před vámi bude mít na pozoru, protože vás rozčílí i to, čemu jste se předtím zasmála. Výkyvy nálad jako na houpačce jsou taktéž normální. 

Cítíte se jinak? Nejspíš půjde o příznaky v začátku těhotenství 

Dalo by se říci, že jakmile se začnete cítit skutečně jinak, než je tomu obvykle v době před menstruací, pak je dobré připravit těhotenský test. Ženy jsou i většinou velmi citlivé. Řada z nás něco tuší. Takové to šeptání v hlavě, vnitřní hlas, že se něco děje. Šestý smysl, který nás upozorní a dá nám to první tušení. Jen je někdy obtížně přijít tomu na kloub a správně to pojmenovat. Prostě ta chvílě, že je něco jinak, ale třeba si to nechcete připustit. 

I ty ženy, které plánovali miminko, snažily se o něj a těšily se na dvě čárky, jsou v danou chvíli nervózní a nesmělé. Ono je totiž něco jiného o tom pouze mluvit, snít a užívat si v posteli se vším všudy a jiné je tomu skutečně čelit. Ve chvíli, kdy totiž dostanete potvrzení o tom, že jste těhotné, změní se naprosto všechno. A to je prostý fakt.  

těhotenství je jiný stav
Vše se s příchodem miminka mění. Zdroj: Pixabay.com

Nenechte se rozhodit dalšími příznaky těhotenství 

Těhotenství je určitě krásné, ale zároveň náročné. Přijdou i další změny na těle a příznaky. Třeba zvýšená citlivost na pachy. Začne vám něco hrozně vadit. Zápach, který prostě ucítíte na míle daleko. Může se objevit i pachuť v puse, kterou ničím nespláchnete. Vyrostou prsa, břicho. Některé trápí pigmentové skvrny a další může zadržovat vodu v těle. Je toho dost, ale rozhodně to stojí za to. 

Všimly jste si příznaků ještě před testem nebo jste až zpětně přišly na to, proč jste věci vnímaly jinak?