9 února, 2023

Růst bříška: Těhotenské bříško týden po týdnu, třeba i u dvojčat 

Růst bříška je jedním z jasných ukazatelů, že je žena v jiném stavu. Těhotenství se nemusí dlouho projevit, ale obvykle okolo 5. a 6. měsíce začne u každé ženy břicho lézt dopředu. Přece jen v něm roste miminko, a to potřebuje prostor. Každá žena ho má však jinak tvarované. 

Na začátku se růst bříška příliš neukazuje 

Když žena otěhotní, tak se většinou snaží zpočátku vše skrývat. Přece jen jde o intimní a dosti choulostivou záležitost. V prvních týdnech však také není zcela jasné, zda se těhotenství rozvine a udrží a je tedy zbytečné, hned všem oznamovat vaši graviditu. Tuto radostnou zprávu si tak mnoho párů nechává pro sebe až do doby, kdy je už předpoklad pro dobrý vývoj. A to bývá po prvotrimestrálním screeningu ve 12. týdnu. 

Prvně se těhotenství většinou oznamuje rodině a blízkým přátelům. Později i pak v práci. A nastává ta doba, kdy by si i žena přála, aby na ni těhotenství bylo vidět. Už nemusí skrývat, že jí není zrovna nejlépe, bolí ji prsa, je věčně unavená a hladová, možná i občas náladovější než jindy. Prostě už to ví celý svět, ale nemá to, jak dokázat, kromě těhotenské průkazky. A věřte, že občas se to hodí. 

Kdy se dá využít těhotenské bříško? 

Třeba když se jí motá hlava v autobuse a musí sedět. Jenže dnes už se nenosí, aby někdo někoho dobrovolně pustil. S těhotenským bříškem je to ale jiná. To ještě funguje jako magnet a vždy se někdo ochotný najde. Těhotná se také může pohybovat třeba po ledě trošku nemotorně, pomaleji. Působí to zvláštně. Ona ví, že nechce upadnout, ale okolí si ťuká na čelo. Mladá žena a neumí normálně jít, spíše cupitá.  

Kdy tedy začíná růst bříško v těhotenství?  

Jak již bylo řečeno, to pořádné klenuté bříško vykoukne až v polovině těhotenství, ale samozřejmě se to děje již dříve. Nenaroste přes noc. Tvar, rozměr, hmotnost břicha ovlivňuje mnoho faktorů. 

Rozhodně záleží na tom, jakou postavu daná žena má. Pokud jste silnější, nejspíš se miminko má kam schovat a ten špíček vepředu bude vše trochu maskovat. Naopak u štíhlé ženy vykoukne většinou o něco dříve. A pokud jste sportovkyně tělem i duší a máte tzv. pekáč buchet, budete dlouho působit velmi štíhle. Svaly bříško nepustí. Takže na štíhlé postavě je znát jiný stav již okolo 13. týdne, u prostorově výraznějších je to spíše kolem 20. týdne. 

velké těhotenské břicho
V každém těhotenství můžete mít jinak velké bříško. Zdroj: Pixabay.com

Faktory ovlivňující růst bříška a jeho tvar 

Svůj podíl má na tom i vaše výška. Jste menšího vzrůstu a ostatní jsou proti vám o hlavu i hlavu a půl vyšší? Pak nejspíš budete mít bříško hodně trčící dopředu. Děloha totiž nemá prostor do výšky, a tak se musí roztáhnout jiným směrem. Vyšší dámy zase mají většinou dělohu delší dobu v pánvi a mají bříško více do strany, než dopředu. To samé platí u žen s obrácenou dělohou. 

Jak již bylo naznačeno, břišní stěna a její svaly drží buď bříško na uzdě nebo nenechají dělohu se pěkně vyklenout. Větší rozměr obvodu bříška se tak dosahuje i vícečetných těhotenství a u maminek, které čekají již druhé či další dítě v pořadí. Rozestup břišní stěny, diastáza, je povolená, stejně jako děloha už nemá tak pevné stěny a ženy mnohem dříve působí tak, že mají snad už těsně před porodem. U dvojčat a vícerčat je to logické, že to těhotenské bříško je dříve vidět. Však je uvnitř více plodů. Ale i u jednoho miminka se není za co stydět. Každá jsme jiná, a tudíž i naše postava se mění odlišně. 

A určitě se podívejte na fotky své maminky a babičky nebo se jich rovnou zeptejte, jak to měly ony. Genetika se neoblafne. Poptat se můžete i maminky nastávajícího otce. Velikost bříška ovlivňuje i váha miminka. Takže pokud měla novorozeňata cvalíky, možná to hrozí i vám. Pravděpodobnost je vysoká. 

Jsou ženy, které tvrdí, že jim břicho začalo růst snad s prvním pozitivním těhotenským testem. Ale tady jde spíše o osobní pocit. Ze začátku jde o zadržování vody, více plynu a své hraje i psychika. Prostě víte, že tam je. Nechcete ho utlačovat a bránit mu v pohybu. Avšak děloha je ještě velmi malá a hlavně nízko.  

Těhotenské bříško týden po týdnu 

Tak jednoznačně se to nedá popsat. Rozhodně nejde škatulkovat a přesně napsat, že v druhém měsíci bude velikost taková a maková. Opět individuální záležitost. Avšak ze zkušeností se dá alespoň odhadnout určitá data.  

  • Těhotenství často žena objeví po vynechání menstruace, když selžou všechny metody, jak ji vyvolat. Udělá test a je jasno, tedy růžovo. To je v nějakém 5. či 6. týdnu. Zde bříško ještě vidět není, ale zvětšují se prsa. Jako první si všimne partner. Jsou plnější než obvykle a váha vám ukazuje o 1 kg více. 
  • Jak již bylo popsáno, za bříško v prvním trimestru ještě nelze považovat ten mírný hrbolek, který máte. Děloha je na přelomu prvního a druhého trimestru teprve nad stydkou sponou. Váhový přírůstek je okolo 2 kg. Pokud se však dostavily nevolnosti, můžete být i v mínusu.  
  • Druhý trimestr je známý tím, že růst bříška zrychlí. Den ode dne jde bříško více vidět. Nastávající maminka se s ním pěkně chlubí a vystavuje jej světu. Je to taky čas, kdy si spousta z nás začne oblékat těhotenské kalhoty pro větší pohodlí. Každý týden pak přiberete asi 0,5 kg. Ale je to dáno i objemem plodové vody, placenty a miminka. To je ještě drobné a hubené. Každopádně po 22. týdnu již není pochyb, že je daná žena těhotná. Navíc se objevují první zcela jasné pohyby, kopance. 
  • Třetí trimestr je pak nejstresovější, alespoň co se týká stoupání na váhu. To se provádí na každé gynekologické poradně. Miminko už defacto jen přibývá na váze, což se musí někde projevit. Navíc děloha dosahuje svého vrcholu, placenta je obrovská a nosíte i mnoho plodové vody. Zvětšuje se i množství krve v těle. Žijete za oba. Váha roste před očima. Na konci tak může být celkový přírůstek váhy od počátku gravidity až 15 kg. Některé dají i 30 kg, jiné naopak třeba jen 8 kg. Nic není špatně.  

Těhotenské bříško 

Nelze tedy jednoznačně odpovědět na otázku, kdy je vidět těhotenské bříško. Odlišnosti postavy, jiná genetika, stravování, denní režim i to, o jaké jde těhotenství, první, druhé, třetí, má vliv. Ženy se obvykle těší, ale někdy je na překážku. Pak se ho snaží schovat, dokud to lze. Většinou je to kvůli práci. Třeba zrovna nastoupily na nové místo a nechtějí o něj přijít. Nebo není v jejich profesi žádoucí klenuté břicho. Takové modelky, herečky, celebrity to většinou dají skoro až do porodu. Můžete se od nich učit. Jak na to? Noste volné oblečení. Nezapomeňte, že ráno je bříško menší než večer. Takže co jde, plánujte na ráno a dopoledne. Večerní přehlídky asi raději vynechte, tedy pokud se nejedná o těhotenskou módu.  

popraskané bříško
Při rychlém růstu může bříško ošklivě popraskat. Zdroj: Pixabay.com

Dobrou zprávou je, že v posledních týdnech gravidity, se tvar břicha začne měnit. Dítě sestupuje více do pánve a vy pak máte pocit, že se těžiště břicha snižuje. Často si toho všimne i okolí. Babské rady tvrdí, že to je znak blížícího se porodu a že do týdne žena porodí. To není tak pravda. Ale ano, už to dlouho nepotrvá. Jste téměř v cíli. Určitě si však bříško chraňte před sluncem, stejně jako před chladem. Mažte a masírujte kůži, aby zůstala vláčná a pevná. Strie sice nejsou konec světa a časem zesvětlají, ale můžete se pokusit jim předejít. 

Bříško není veřejný majetek

Také se nebojte ozvat, pokud někdo komentuje váš růst bříška a vám to není příjemné. Vy taky nekomentujete jejich pleš, kila navíc, krátké nohy nebo nevkus v oblékání. A stejně zasáhněte i ve chvíli, když si někdo bez dovolení sáhne na břicho. Není to veřejný majetek. Vždy by se měli zeptat.  

Měli jste nějaké rozdíly v těhotenství a v růstu bříška? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.