29 září, 2022

Kdy začíná bolest prsou v těhotenství a co pomáhá? 

Změny na těle nejsou vždy příjemné. Kdy začíná bolest na prsou v těhotenství, kdy přijdou chutě a změny nálad, jak moc naroste bříško? To a další otázky jsou pak zcela na místě. Jiný stav je zkrátka jiný stav. Hormony se bouří, proporce narůstají, co bylo dříve oblíbené, je nyní nenávidění. A vše je v pořádku. Nic není špatně. V tomto období, kdy žena nosí pod srdcem miminko, si musí hledat cesty, jak si co nejvíce ulevit od bolesti a zpříjemnit si chvilky běžného dne. 

Bolest na prsou je znak těhotenství 

Už v prvních počátcích těhotenství, na samém začátku, se objevují zdravotní problémy a bolesti všelijakého typu a intenzity. K nim se řadí i nepříjemné pnutí v prsou, zvýšená citlivost bradavek, ostré píchání v podbřišku, v zádech, otoky nohou, kotníků atd. Je toho neskutečná spousta. Většinou se v televizi, knihách, publikacích a na webu dočtete jen o tom krásném. Těhotenství je podle všech pohádkové a ten kdo už to jednou prožil, rád by to hned absolvoval celé znovu. 

Jenže pravdou je, že těhotenství přináší mnohé změny pro tělo a projevit se to někde musí. Ve chvíli, kdy žena otěhotnění, začne hormonální koktejl. Ty si začnou lítat nahoru a dolů. Mají za následek mnoho prvotních příznaků, díky kterým si žena vůbec začne uvědomovat, že jich bude doma víc. A prsa jsou tím místem, kde se hormonální bouře naplno opře. 

Prsa jsou prvním místem, kde se objeví změny, třeba bolesti a pnutí 

Mohou začít svědit, brnět, pnout. Často se zdá, že snad narostly přes noc a podprsenka je najednou až příliš těsná. Bradavky jsou citlivější, občas ztmavnou a na dotek jsou pevnější. Vůbec celé poprsí více trčí dopředu a je napjatější. Prsa jsou tím prvním co se zvětší, dokonce dříve než začne růst bříško. Ženy trpí, ale muži jsou blaženi. Bolest na prsou je hojně popisován jako první vlaštovka miminka. Projevy začnou již pár dní po ovulaci a oplodnění vajíčka. Takže ještě před vynecháním menstruace a následném udělání těhotenského testu, už můžete tušit, že je něco jinak. 

A proč tomu tak je? Protože už od této ranné chvíle, se prsa připravují na budoucí laktaci a kojení miminka. Hormony působí. Mléčné žlázy sílí, bradavky tmavnou pro lepší viditelnost a prsa se jednoduše učí, jak to bude vypadat, až se naplní mlékem.

prsa plná mléka
prsa bolí, protože se připravují na dobu kojení. Zdroj: Pixabay.com

Kdy přestanou bolesti prsou v těhotenství 

Tyto nepříjemnosti provází budoucí maminku celý první trimestr. Tedy několik týdnů. S úderem druhého často bolesti rapidně poklesnou. U některé ženy zmizí úplně. Mohou se ale zase objevit viditelnější žilky a také bude zapotřebí navštívit obchod. Ňadra během celého těhotenství totiž narostou až o několik konfekčních velikostí. Ale nemusíte se bát. Po porodu a ukončení kojení se vrátí na svůj původní tvar, většinou. 

Co pomáhá na bolest prsou v těhotenství 

Dá se nějak předcházet daným nepříjemným pocitům? Co pomáhá k úlevě, lepšímu spánku a pohybu. Možnosti tu jsou a s některými mohou pomoci i pánové, kteří jsou často nadšení z laskání a dotýkání nalitých plných prsou. 

  • Velkou práci udělá dokonale padnoucí prádlo. Ideálně z přírodních jemných materiálů. Zapomeňte nějaký čas na krajky a zakupte si prádlo s tlustými ramínky, širokým pruhem pod prsy a bez kostic. Prsa tak udrží na místě, nebude je ničím dřít a nadzvednou je. To uleví od bolesti jak po stranách prsou, tak zad a páteře. Skvělou volbou, hlavně ke konci těhotenství bude už i kojící podprsenka. 
  • Prádlo se snažte nosit i v noci. Většina žen to nedělá, ale v těhotenství je to potřeba. Spánek bude kvalitnější a každé přetočení nebude bolet. A po porodu uvítáte, že si budete mít kam schovat tampon zachycující volně tekoucí mléko. 
  • Pomoci mohou i různé doplňky stravy. Vitamíny pro těhotné tak můžete obohatit o další produkt. Poradí v každé lékárně.
  • Dopřejte si masáž teplou vodou a následně je namažte. Stačí je promastit jakýmkoliv krémem či olejem. A toho se právě rádi ujímají muži. 
  • Vytyčte hranice. Jestliže vás každý dotek bradavek bolí, sdělte to svému partnerovi. Na nějaký čas se budete muset obejít bez toho. 
  • Pokud chodíte cvičit, poproste trenérku o sérii cviků na bolavá ňadra. Určitě bude nějaké znát. 
  • Někdy je dobré zaměnit teplo za chlad. Jestliže se to po koupeli nelepší, obraťte to. Vezměte studený obklad a dejte jej na prsa.  

Bolest prsou není příjemná, ale dá se vydržet. A dá se řešit. Existují horší věci. A navíc. Ne každou ženu potká toto trápení. Práh bolesti je různě vysoko, stejně jako reakce těla na těhotenství a bouři hormonů. Třeba se vám to vyhne. 

Už vás někdy bolely prsa? Co pomohlo?