29 září, 2022

Kdy začíná bolest prsou v těhotenství a co pomáhá? 

Změny na těle nejsou vždy příjemné. Kdy začíná bolest na prsou v těhotenství, kdy přijdou chutě a změny nálad, jak moc naroste bříško? To a další otázky jsou pak zcela na místě. Jiný stav je zkrátka jiný stav. Hormony se bouří, proporce narůstají, co bylo dříve oblíbené, je nyní nenávidění. A vše je v pořádku. Nic není špatně. V tomto období, kdy žena nosí pod srdcem miminko, si musí hledat cesty, jak si co nejvíce ulevit od bolesti a zpříjemnit si chvilky běžného dne. 

Bolest na prsou je znak těhotenství 

Už v prvních počátcích těhotenství, na samém začátku, se objevují zdravotní problémy a bolesti všelijakého typu a intenzity. K nim se řadí i nepříjemné pnutí v prsou, zvýšená citlivost bradavek, ostré píchání v podbřišku, v zádech, otoky nohou, kotníků atd. Je toho neskutečná spousta. Většinou se v televizi, knihách, publikacích a na webu dočtete jen o tom krásném. Těhotenství je podle všech pohádkové a ten kdo už to jednou prožil, rád by to hned absolvoval celé znovu. 

Dárek na Vánoce - tip

Jenže pravdou je, že těhotenství přináší mnohé změny pro tělo a projevit se to někde musí. Ve chvíli, kdy žena otěhotnění, začne hormonální koktejl. Ty si začnou lítat nahoru a dolů. Mají za následek mnoho prvotních příznaků, díky kterým si žena vůbec začne uvědomovat, že jich bude doma víc. A prsa jsou tím místem, kde se hormonální bouře naplno opře. 

Prsa jsou prvním místem, kde se objeví změny, třeba bolesti a pnutí 

Mohou začít svědit, brnět, pnout. Často se zdá, že snad narostly přes noc a podprsenka je najednou až příliš těsná. Bradavky jsou citlivější, občas ztmavnou a na dotek jsou pevnější. Vůbec celé poprsí více trčí dopředu a je napjatější. Ženy trpí, ale muži jsou blaženi. Bolest na prsou je hojně popisován jako první vlaštovka miminka. Projevy začnou již pár dní po ovulaci a oplodnění vajíčka. Takže ještě před vynecháním menstruace a následném udělání těhotenského testu, už můžete tušit, že je něco jinak. 

A proč tomu tak je? Protože už od této ranné chvíle, se prsa připravují na budoucí laktaci a kojení miminka. Hormony působí. Mléčné žlázy sílí, bradavky tmavnou pro lepší viditelnost a prsa se jednoduše učí, jak to bude vypadat, až se naplní mlékem.  

Dárek na Vánoce - tip
prsa plná mléka
prsa bolí, protože se připravují na dobu kojení. Zdroj: Pixabay.com

Kdy přestanou bolesti prsou v těhotenství 

Tyto nepříjemnosti provází budoucí maminku celý první trimestr. Tedy několik týdnů. S úderem druhého často bolesti rapidně poklesnou. U některé ženy zmizí úplně. Mohou se ale zase objevit viditelnější žilky a také bude zapotřebí navštívit obchod. Ňadra během celého těhotenství totiž narostou až o několik konfekčních velikostí. Ale nemusíte se bát. Po porodu a ukončení kojení se vrátí na svůj původní tvar, většinou. 

Co pomáhá na bolest prsou v těhotenství 

Dá se nějak předcházet daným nepříjemným pocitům? Co pomáhá k úlevě, lepšímu spánku a pohybu. Možnosti tu jsou a s některými mohou pomoci i pánové, kteří jsou často nadšení z laskání a dotýkání nalitých plných prsou. 

  • Velkou práci udělá dokonale padnoucí prádlo. Ideálně z přírodních jemných materiálů. Zapomeňte nějaký čas na krajky a zakupte si prádlo s tlustými ramínky, širokým pruhem pod prsy a bez kostic. Prsa tak udrží na místě, nebude je ničím dřít a nadzvednou je. To uleví od bolesti jak po stranách prsou, tak zad a páteře. Skvělou volbou, hlavně ke konci těhotenství bude už i kojící podprsenka. 
  • Prádlo se snažte nosit i v noci. Většina žen to nedělá, ale v těhotenství je to potřeba. Spánek bude kvalitnější a každé přetočení nebude bolet. A po porodu uvítáte, že si budete mít kam schovat tampon zachycující volně tekoucí mléko. 
  • Pomoci mohou i různé doplňky stravy. Vitamíny pro těhotné tak můžete obohatit o další produkt. Poradí v každé lékárně.
  • Dopřejte si masáž teplou vodou a následně je namažte. Stačí je promastit jakýmkoliv krémem či olejem. A toho se právě rádi ujímají muži. 
  • Vytyčte hranice. Jestliže vás každý dotek bradavek bolí, sdělte to svému partnerovi. Na nějaký čas se budete muset obejít bez toho. 
  • Pokud chodíte cvičit, poproste trenérku o sérii cviků na bolavá ňadra. Určitě bude nějaké znát. 
  • Někdy je dobré zaměnit teplo za chlad. Jestliže se to po koupeli nelepší, obraťte to. Vezměte studený obklad a dejte jej na prsa.  

Bolest prsou není příjemná, ale dá se vydržet. A dá se řešit. Existují horší věci. A navíc. Ne každou ženu potká toto trápení. Práh bolesti je různě vysoko, stejně jako reakce těla na těhotenství a bouři hormonů. Třeba se vám to vyhne. 

Už vás někdy bolely prsa? Co pomohlo? 

Jsem maminka, žena mnoha zájmů. Copywriterka na volné noze. Dělám to, co mě baví.