20 března, 2024

Jaká je optimální hladina hcg v 4.týdnu těhotenství? 

Hladina hcg ve 4. týdnu těhotenství je již natolik vysoká, že ji dokážeme změřit pomocí těhotenského testu. A žena tak může zahodit své pochyby a zároveň se radovat z potvrzení svého tušení. První měsíc těhotenství je v tomto okamžiku téměř u konce. Co vše se odehrálo a jak je na tom miminko? 

Potvrzení těhotenství pomocí hcg 

Těhotenství je jednoduše zázrak. Z těch malých buněk, která jsou, jak zrnko prachu se nakonec vyvine člověk. Komplet se vším všudy, a to v břiše maminky. Porodnost klesá, protože se mateřství odkládá až na později, až se našetří dost peněz, až se projede svět, až vás povýší, až … Ale pak s tím ruku v ruce klesá i plodnost, a to je pak problém. Mnoho párů pak skutečně těhotenství vnímá jako něco nadpřirozeného, nedosažitelného a božského.  

Ano otěhotnět, není jen tak. A když už se tak stane, žena co nejdříve chce nějaký hmatatelný důkaz. Pokud se intenzivně snaží, ví, že se nechrání, má několik možností. Když už napjatě očekává, zda dorazí menstruace, může i několik dní před cyklem zajít do laboratoře. Na vlastní žádost a za úplatek si z krve může nechat zjistit hladinu hcg. Co to je? To je hormon, lidský choriogonadotropin, který se začne v těle tvořit cca týden po vzniku embrya. Má stoupající tendenci a je ukazatelem prosperující gravidity.  

hcg v krvi
Na vlastní žádost lze provést test. Zdroj: Pixabay.com

Rozsah hodnot hcg v 4. týdnu těhotenství 

HCG musí vždy růst. Pokud stagnuje nebo začne klesat je zle. Takže z krve anebo pak z moči jej detekujeme. Ideální je počkat na vynechání menstruace. To budete cca v tom 4. týdnu, kdy je hodnota HCG v rozmezí 1110 do 31500 MU/ml. Je to natolik vysoké, aby se těhotenský test zbarvil na dvě čárky. Pozitivní výsledek. Avšak i zde je to u každé ženy jiné. Na různých fórech pro nastávající maminky můžete vidět viditelné rozdíly v síle čárky. Některá má na testu tzv. „dálnice”, jiná uvidí sotva slabého ducha. Je to dané tím, kdy byla přesně ovulace a kdy se uhnízdilo oplodněné vajíčko v děloze. A víte, který test je nejlepší?

4. týden těhotenství aneb co se děje s miminkem 

Ve 4. týdnu těhotenství je embryo, tak je označováno miminko lékaři, velké jen jako zrnko máku, jeden milimetr. Skutečně malinké stvoření. Zcela závislé na vás. Odebírá z vašeho těla živiny a vesele se vyvíjí. Víte, že do vašeho vypouští chemické látky, aby ho tělo jako cizí těleso nezahubilo? Oslabuje vaši imunitu a prakticky se stává neviditelným pro krvinky.  

V tomto týdnu se začíná vyvíjet placenta a vnější plodový obal, ve kterém nadále poroste. Vytvářejí se tři zárodečné listy, ze kterých se budou tvořit orgány, kosterní a nervový systém, mozek, pohlavní ústrojí a další nezbytnosti, které z nás dělají lidi.  

gestační váček
Ve 4. týdnu těhotenství jde vidět pouze základ gestačního váčku. Zdroj: Pixabay.com

Jde o malý úkaz v břišní dutině. Mnoho žen se již po pozitivním testu hned objednává ke gynekologovi a těší se, až uvidí miminko na monitoru. Jenže ve filmech to vypadá vždy vše jinak. V tomto týdnu na monitoru ještě není nic vidět. Hodně pozorný lékař maximálně objeví dutinu, gestační váček, ve které se embryo skrývá. Nemůže ale potvrdit, ani vyvrátit případné těhotenství. Většinou proto odebere krev a pozve si pacientku za čtrnáct dní na další kontrolu.  

A jak působí hcg v 4. týdnu těhotenství na ženu? 

Určitě už může pociťovat patrné změny. Prsa jsou napjaté a zdají se větší. Lehce se rozšiřuje pas. Ženu může trápit velké nechutenství a nevolnosti nebo má naopak stále hlad. Cítí se jinak. Šestý smysl ji napovídá, že je něco prostě jinak, jen to ještě většinou nedokáže popsat. Zaskočit by maminku neměla ani nenadálá slabost nebo větší únavy než obvykle. Tělo jeden na 200 %. Vyvíjí nový život a spotřebovává spoustu energie.  

Kdy jste na sebe poznaly, že jste těhotné? Nechali jste si odebrat krev kvůli hodnotě hcg? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.