24 března, 2022

Jak šetřit peníze z rodinného rozpočtu?

Ať už se jedná o několikačlennou rodinu, pár nebo jednotlivce, každý se snaží hledat způsoby a cesty, jak ušetřit více či méně peněz ze své peněženky. Především pro rodiny se i nepatrné zvýšení cen potravin odrazí v jejich měsíčních výdajích, proto je důležité mít přehled o svých příjmech a výdajích a podle toho si nastavit splátky, pravidelné platby a každoměsíční výdaje na základní potřeby jako jídlo, oblečení, mobilní tarif nebo pohonné hmoty do auta. Kde a jakým způsobem tedy šetřit peníze z rodinného rozpočtu?

Přehled příjmů a výdajů

Ještě než se pustíme do konkrétních rad a tipů, doporučuje se nejdříve si vytvořit základní tabulku nebo-li přehled výše svých příjmů a výdajů. Do příjmů se zahrnují kromě výplaty i  výdělky z brigád, mateřská, důchod, sociální dávky nebo proplacené faktury, jednoduše všechny peníze, které přicházejí na bankovní účty členů domácnosti. Do výdajů naopak patří odchozí pravidelné platby jako nájem, splátky hypotéky, půjčky nebo povinného ručení, měsíční platba mobilního tarifu, poplatky za energie, dále náklady na jídlo, oblečení a základní hygienické nebo domácí potřeby. Chybět by neměla ani přibližná částka, kterou vynaložíme na sportovní a kulturní aktivity ve svém volném čase. Pokud nemáme přehled o všech příjmech a výdajích a jejich balanci v rámci rodinného rozpočtu, je mnohem náročnější se snažit systematicky více peněz ušetřit.

Velké výdaje – nájem, hypotéka, úvěry

Mezi největší každomesíční výdaje lze zařadit nájem za byt nebo dům, pokud žijeme v pronajatém objektu. Jednou za čas je dobré porovnat výši svého nájmu s byty nebo domy podobných rozměrů v blízkém okolí na aktuálním trhu. Může se totiž stát, že zjistíme, že platíme více než je v dané době průměrný nájem za danou velikost bytu či domu. Následně můžeme s majitelem prodiskutovat případné snížení nájmu, nebo změnit bydlení úplně, pokud nám to situace dovoluje. Naopak pokud vlastníme dům nebo byt, pravděpodobně na něj máme hypotéku, kterou každý měsíc splácíme. V tom případě se opět doporučuje čas od času podívat na hypoteční nabídky dalších bank, využít kalkulačku hypotéky online nebo si přímo udělat výpočet hypotéky podle příjmu. Refinancovat hypotéku se rozhodně vyplatí, jelikož i malé procento znamená ušetření nemalé částky v dlouhodobém horizontu. Stejné platí u uvěru na auto nebo jakoukoliv půjčku.

Středně velké výdaje – energie, mobilní tarif

Další výdaje, které mohou vypadat jako nepodstatné částky, hrají v delším časovém horizontu podstatnou položku v rodinném rozpočtu. Jedná se především o náklady na energie, tedy za vodu, teplo, elektřinu, případně plyn, na kterých se v dnešní době dá rozhodně ušetřit. Jedním řešením může být snížení spotřeby, k čemuž se uchýlí málokdo, naopak je produktivnější kontaktovat svého dodavatele, jestli náhodou nemá nové cenové nabídky. Pokud ne, vždy je možné se uchýlit ke konkurenčním dodavatelům, kteří rádi získají nové klienty. Případně jsou také k dispozici na internetu srovnávače cen za energie u jednotlivých dodavatelů. Stejný postup se dá aplikovat u dalších služeb jako je třeba mobilní tarif, internetové služby doma nebo bankovní poplatky.

Malé výdaje – jídlo, oblečení, každodenní potřeby

Mnoho lidí si myslí, že úspora pár korun nedělá velký rozdíl, ale opak je pravdou. Tuhle myšlenku si totiž zopakujeme pokaždé, když nakupujeme a mávneme nad pár korunami rukou. Když si však všechny ty koruny navíc utracené za jeden rok spočítáme, výsledná částka bude vyšší než bychom si mysleli. Proto hlavně u nákupů jídla se doporučuje držet se předem vytvořeného jídelníčku, sledovat akční letáky obchodů (např. Albert leták, Penny leták nebo Lidl leták) a kupovat primárně zboží v akci. Za takové základní produkty jako káva nebo cukr, které používáme každý den, lze ušetřit i stovky korun ročně, když kupujeme kávu v akci a sledujeme pravidelně cenu cukru. Co se týče oblečení a obuvi, obchody nabízejí pravidelné slevové akce nebo se můžeme zapojit do nového fenoménu swapu, tedy výměny zboží, kdy na akci něco donesete a něco jiného si odnesete, bez peněz. Dá se vyměnovat nejen oblečení, ale také knihy, domácí potřeby, hračky, květiny, vždy záleží na zaměření swapu.