23 března, 2021

Nemovitost jako zdroj pasivního příjmu: Je tato investice výhodná?

Čím dál tím více lidí přemýšlí, jak co nejlépe zhodnotit svoje našetřené finance. A jedna z nejstabilnějších investic je pořídit si nemovitost. Proč je tento způsob investice jako pasivní zdroj příjmu tak výhodný? V tomto článku máte možnost se to dozvědět.

Co to je pasivní příjem

Nejprve si objasněme, co to pasivní příjem vůbec je. Jedná se o finance, které získáváte jinou cestou, než je „čistá práce.“ To znamená, že se aktivně nepodílíte na částce, která vám přijde na bankovní účet. V případě, že se necítíte na založení vlastního startupu, nebo rozjetí kariéry v on-line marketingu, je tento způsob nabytí peněz pro vás ta nejlepší možná varianta. Typickým pasivním příjmem je dividenda, na kterou máte díky investici do akcií nárok. Mezi další známé příklady můžeme uvést nákup dluhopisu, kryptoměny, či pronájem za nemovitost.

Nemovitost patří mezi nejlepší investice

Nemovitost patřila mezi nejčastější investice 2020. Minulý rok lidé investovali svoje naspořené finance do koupě budov a pozemků mimo jiné proto, že cena nemovitostí stále stoupá. V dnešní nestabilní době, kdy spíše utrácíme, než šetříme, je dobré mít jistotu alespoň v něčem. Jak vyplývá ze statistik, tak investice do nemovitostí, na rozdíl od investic do komodit, stále jistotu přináší.

Nemovitost jako forma investice je stabilní a výdělečná
Nemovitost jako forma investice je stabilní a výdělečná. Zdroj: Pixabay.com.

Rozhodnutí, že jde skutečně o nejlepší investici, zjistilo spoustu mladých párů, které plánovaly společné bydlení a založení rodiny. Jeden z nezbytných kroků je získání dostatku financí na pořízení bytu nebo rodinného domu. A jedno z řešení je hypotéka, kterou minulý rok bylo velice výhodné využít.

Kolik hypotéka na nemovitost aktuálně stojí

Investice do nemovitostí stouply proto, že rapidně klesla úroková sazba u hypotečních úvěrů. Minulý rok na podzim se nejnižší fixní úroková sazba nacházela zhruba okolo 1,59 %. Tento fakt donutil spoustu rozhodujících se rodin i singles k závěru, že teď je ta správná doba na přemýšlení o hypotéce. Finanční poradci a experti na hypotéky byli doslova zaplavení administrativou spojenou s rostoucím zájmem o úvěry na bydlení. Od půlky března letošního roku úroková sazba ale opět vzrůstá. Aktuální průměr úrokové sazby hypotečních úvěrů se pohybuje okolo 2,19 % bez pojištění schopnosti splácet daný závazek. Jestli tedy i vy čekáte na to správné načasování, tak na nic nečekejte. Zrovna teď je ta pravá doba. Hypotéka je jedna z možností, jak můžete investovat do nemovitosti a získat domov, který bude patřit už jen vám.

Jak zjistit, jestli je nemovitost k dispozici

V případě, že již máte obstarané peníze ke koupě nemovitosti, můžete se rovnou pustit do shánění bytu, domu, nebo pozemku. Zjistit, jestli je nemovitost na prodej, je snadné. Jedna z možností je zkontaktovat realitní kancelář. Poté s realitním makléřem diskutujete o vašich požadavcích a očekáváních. Jestli chcete mít jistotu, že na nemovitost na prodej, která vám padla do oka, není uvaleno břímě, ať už související s dluhy nebo věčným břemenem, nahlédněte do katastru nemovitostí. Na tomto portálu můžete zjistit základní informace o vlastníku nemovitosti, spoluvlastnících a případné uvalené exekuci.

Nezapomeňte zkontrolovat, jestli na nemovitost není uvaleno břímě
Nezapomeňte zkontrolovat, jestli na nemovitost není uvaleno břímě. Zdroj: Pixabay.com.

Pravidelné vyplácení pronájmu

Jestli jste majitelem jakékoliv nemovitosti, určitě doporučuji si i nadále udržet její vlastnictví. Jak již bylo sděleno, cena nemovitostí neustále stoupá. A podmínky na splnění hypotéky jsou čím dál tím náročnější. Pro spoustu mladých rodin a studentů je možnost podnájmu stále nejlepší a jediná možná varianta vlastního bydlení. A tudíž pro vás, jako majitele bytu, je pravidelné vyplácení podnájmu stabilní pasivní příjem, který můžete zhodnocovat dle libosti a preference dále. Jedna z možností může být investice do akcií.

A jaký názor o investování do nemovitostí máte vy? Využíváte ho? Napište nám to do komentáře!