21 února, 2021

Pasivní příjem: Jak jít do důchodu ve 35 letech

Nepracovat a jen si užívat. Zní to jako utopie? A přitom je to na dosah ruky. Stačí, když začnete generovat pasivní příjem. Zjistěte, co to je a jak se k němu můžete dostat. Sami uvidíte, že to vlastně není vůbec tak nemožné, jak se na první pohled mohlo zdát.

Co to je pasivní příjem

Pasivní příjem máte tehdy, pokud vyděláváte peníze, aniž byste museli skutečně pracovat. Je to příjem za téměř nulovou aktivitu z vaší strany. Nemusíte chodit do zaměstnání, předcházet si klienty, ani se jakkoliv nijak namáhat. To ale není jediná výhoda, kterou pasivní příjem má.

Pokud si ho zajistíte, získáte tím velkou svobodu. Budete moci být prakticky kdekoliv. Už se nikdy nebudete muset starat o to, zda vám šéf v práci povolí dovolenou, nebo zda na vás klienti počkají. Zní to jako pohádka? Vůbec ne. Pasivní příjem je realita.

Pasivní příjem vám zajistí naprostou svobodu
Pasivní příjem vám zajistí svobodu, nezávislost a finanční jistotu. Zdroj: Pixabay.com

Další výhody pasivního příjmu, které stojí za to uvážit

Pasivní příjem má kromě již řečených dvou výhod i spoustu dalších plusů, které byste měli zvážit. Připravili jsme pro vás krátký seznam, který vás zajisté přesvědčí.

  1. Pasivní příjem vás může jistit v neočekávaných životních situacích
  2. O pasivní příjem nepřijdete tak snadno jako o zaměstnání
  3. Zajistí finanční nezávislost
  4. Do důchodu můžete jít klidně ve 35 a už v životě nesáhnout na práci

Pasivní příjem peněz může mít různý objem. Záleží je na vaší šikovnosti a odvaze. Zpočátku to zřejmě nebude hned tolik, abyste dali výpověď v práci a oddávali se tomu, co vás opravdu baví. Pokud u toho ale vydržíte a dáte do toho dostatek energie a času, je velmi pravděpodobné, že si brzy vyděláte dost na to, abyste šéfovi dali vale.

Jak na pasivní příjem

Připravte se na to, že budete muset udělat malý průzkum toho, kde se dá šikovně investovat, popř. kde všude lze pasivní příjem vydělat. V našem článku najdete několik tipů, které stojí za to vyzkoušet. Většinou je potřeba mít dopředu nějaký kapitál, který můžete investovat. Jde to ale i bez investice.

Bezpochyby to ale nepůjde bez pořádné dávky snahy a píle. Bohužel, ani pasivní příjem není zcela bez práce. Alespoň v začátku. Jakmile se vám vše pěkně rozjede, už si nebudete muset dělat starosti ani s tím. Prohlédněte si následující tipy a vyberte si to, co vás osloví.

Tipy na pasivní příjem

Asi nejrozšířenějším zdrojem pasivního příjmu jsou příjmy z investic. Ty jsou poměrně snadnou cestou, jak lze dosáhnout na pasivní příjem na internetu. Má to ale svůj háček. Rozhodně je dobré o investování něco vědět, než začnete zběsile zkupovat akcie a podíly kdekoliv vás napadne.

Existují také portály, které začátečníky vodí za ruku a v podstatě vám pomohou vybrat ty nejvýhodnější příležitosti pro investice (nejznámější je asi eToro). V následujícím textu se podíváme na základní tipy investic, do kterých se můžete pustit a něco si o nich povíme.

Pasivní příjem můžete generovat různými způsoby
Pasivní příjem můžete generovat různými způsoby. Vyzkoušejte například investice nebo P2P půjčky. Zdroj: Pixabay.com

Akcie

U akcií máte velkou šanci na to, že narazíte na firmu, která vyplácí opravdu tučné dividendy. Můžete investovat jak u českých, tak zahraničních firem. V průměru může váš příjem dosáhnout až 12 % z dané investice + peníze za to, jak hodnota firmy poroste. Je dobré sledovat trh a pečlivě studovat, jak na tom která firma je. Na akcie má velký vliv také politika a dění ve světě, není tedy od věci mít všeobecný přehled a dávat si věci do souvislostí.

V případě, že hledáte sázku na jistotu, nakupte akcie u dividendových aristokratů. Jde o společnosti, které neustále navyšují dividendy (nepřetržitě po dobu 25 let). Zpravidla se jich nedotýkají ani recese a výkyvy v ekonomice, naopak z těchto situací umí těžit. V současnosti jde o 66 společností, které se nachází v indexu S&P 500.

Dluhopisy

Dluhopisy se dají nakoupit u korporátů ale i od státu. Ošemetné u nich může být pomalý růst, menší dividendy a samozřejmě inflace. Tu berte vždy v potaz. Například české státní dluhopisy za inflačním růstem značně pokulhávají, a proto se příliš nevyplatí. Dluhopisy firem budou pravděpodobně výhodnější.

Kryptoměny

Kryptoměny jsou velkým tématem již delší dobu. Jak vidíte, jejich hodnota neustále stoupá, naposledy raketově vyletěla po investici Elona Muska. Co se pasivního příjmu týče, tak na kryptoměnách můžete vydělávat buď jejich těžením, nebo tím, že budete čekat, jak jejich cena poroste. Růst ale zpravidla nebývá tak rychlý.

U těžení si dobře spočítejte náklady na energie. Mineři nejsou zrovna elektricky nenáročné přístroje. A rozhodně vám nebude stačit jen jeden. Tedy i jejich nákup vás bude něco stát. A to ani nemluvíme o údržbě a nutnosti je neustále hlídat, aby se nepřehřívaly.

Spořící účet

Spořící účet je dobrý a poměrně spolehlivý zdroj pasivního příjmu (ročně to mohou být 1 až 2 %). Vybírejte účty u takových bankovních společností, které nabízí nejvýhodnější úroky. Dobrý spořící účet bude nejen místo vaší finanční rezervy, ale i stabilního příjmu.

Pasivní příjem z půjčování peněz

Také půjčování peněz je investování. Vyzkoušejte P2P půjčky u nebankovních společností. Do půjčování na vlastní pěst byste se rozhodně neměli pouštět. Ačkoliv jsou půjčky na ruku v hotovosti stále legální, nebudete krytí, že se vám peníze vrátí. Pokud za vámi bude stát společnost, máte hned větší jistotu.

P2P půjčkami pomáháte ostatním financovat jejich úvěry, půjčky nebo hypotéky. Můžete vyzkoušet například společnosti Zonky (ta poskytuje například mikropůjčky), Mintos nebo Bonster. Na Zonky navíc můžete investovat již od 200 Kč.

Další P2P půjčkou může být investice do nemovitostí. Tu v Čechách nabízí například společnost Upvest. Co si pod tím představit? V podstatě investujete do realitní kanceláře, která z vašich peněz zafinancuje stavbu nemovitosti.

Byznys a pasivní příjem

Jak je na tom byznys a pasivní příjem? Jde vůbec podnikání a pasivní příjem dohromady? Prvně se nabízí možnost investovat do startupu. To je ale vždy lehce nejistý a riskantní krok. Někdy můžete velmi snadno o investice přijít, a to i v případě, že investujete do již zaběhlé firmy, která chce expandovat. Doporučujeme si firmu pečlivě proklepnout a zvážit všechna pro a proti.

Pronájem – investice do nemovitostí

Výhodný zdroj pasivního přijmu je také pronájem nemovitosti– dlouhodobý i ten krátkodobý. S krátkodobým (např. airbnb) bychom ale radili počkat do doby, až skončí pandemie a do ČR zase budou proudit davy turistů. Pronajímat se dají nicméně i skladovací prostory nebo například zahrada.

Počítejte s vysokými vstupními náklady. I v případě, že si vezmete hypotéku, kterou by v podstatě „splácel“ nájemník. Počáteční vklad budete totiž do hypotéky dávat vy a ne on.

Pronájem není jen tak. Je potřeba vše legálně ošetřit a ujistit se, že je byt či jiný prostor připravený k pronajmutí a vy na to máte dostatečná oprávnění (v případě dlouhodobého i krátkodobého pronájmu). Na trhu existují firmy, které za vás toto ošetří. A s hledáním nájemců pomohou zase makléři. Počítejte s tím, že i tyto služby něco stojí.

Pasivní příjem na internetu

Pasivní příjem na internetu se dá získat např. pomocí affiliate marketingu, dále přes reklamu, či prodej různých produktů. Zřejmě ale budete potřebovat vytvořit nějaké webové stránky nebo eshop a věnovat jim trochu času, než vám samy začnou generovat příjem.

Pasivní příjem není nic nemožného

Začít generovat pasivní příjem bude vyžadovat trochu vaší píle a času. Jak ale vidíte, možností je opravdu spousta. Můžete vyzkoušet jen některé nebo klidně všechny. Držíme vám palce! Napište nám do komentářů, co si o pasivním příjmu myslíte a zda s ním máte nějaké zkušenosti. Budeme rádi za vaše zkušenosti.