17 března, 2021

Single život: 5 faktů o tom, že žít sám je výhodné

Ještě stále je v naší společnosti zakořeněný fakt, že single život je něco špatného. Vždyť každý si přece musí najít partnera, osamostatnit se a časem založit rodinu. Moc už se neřeší, zda bude dítě narozeno v manželství nebo ne. Avšak společenské dogma zní, že být sám po třicítce je signálem něčeho špatného. Proto každý, kdo se chová jinak, odlišně, jde proti proudu, je černou ovcí rodiny nebo naopak chudáčkem. Jenže co když si to daný člověk vybral sám? 

Rozdíl mezi single životem a samotou je obrovský 

Člověk je přece jen tvor společenský. O tom není pochyb. Je třeba rozlišovat samotu a single život. Samotou se rozumí nulový kontakt s lidmi. Tedy ani žádné návštěvy od rodiny, posezení s přáteli apod. To se spíše děje starším lidem, na které děti již zapomenou, nemají tolik času nebo bydlí velmi daleko a nemohou za nimi jezdit. Děje se to i lidem nevrlým a pesimistickým. Protože s takovými se nikdo nechce přátelit. Emoční upíři nejsou ve společnosti oblíbení. Takový lidé se prvně musí naučit ovládat své emoce a pak začít hledat lásku. 

Naproti tomu single život si člověk může vybrat dobrovolně nebo se v něm zkrátka dočasně ocitne. Je to chvíle v životě, kdy žijete sami, ale stále máte kontakt s okolím. Jen nemáte žádného stálého partnera.  

Jaké jsou důvody, proč člověk nemá vztah a žije single život 

 • Zrovna je po bolestném rozchodu a nemíní se opět spálit. Raději si tedy vybere nějaký čas na oddych a na věnování se jen sama sobě. Žije tady a teď.
 • Dělá to z přesvědčení. Nevěří, že je možné být celý život šťastný jen s jedním člověkem. Raději se oddává náhodným známostem, sexu na jednu noc a miluje tu chuť moci, kterou mu takový život přináší. 
 • Také se stává, že doposud single člověk nenašel vhodného partnera. Najít svůj dokonalý protějšek je poměrně složité. A někdo se zkrátka nesmíří s tím, že bude mít doma muže mimo své představy a vztah se bude lepit, jak to jen půjde. A to vše jen proto, aby někoho měli. 
 • Ještě nemá rozhodnuto, kde se chce usadit. Chce si život užít dle sebe a nechce se na nikoho ohlížet. Cestování po světě, zážitky a poznání dalších kultur je pro někoho přednější, než se každé ráno probouzet vedle své lásky. 
Single život nahrává cestování. Jako jedinec se jednoduše sbalíte a jedete.
Single život nahrává cestování. Jako jedinec se jednoduše sbalíte a jedete. Zdroj: Pixabay.com

A tak by se dalo pokračovat. Důvody jsou různé. Tak jako je každý člověk originál, má i svou linku života. Často se také stává, že ženy usilovně hledají muže pro založení rodiny, protože jim už tikají biologické hodiny a nedaří se jim. Jsou tak samy, roky plynou a ony se snahou přestanou. Jsou tedy single ženami a pokud jim je více než 30-35 let, jsou ve společnosti přehlížené. Pokud se tak děje u muže, nevidí lidé problém. V tomto je velký rozdíl u pohlaví. Je to dáno spíše biologií. Protože muž může rodinu založit kdykoliv, žena je limitována svou schopností reprodukce. 

Každopádně ten, kdo je dlouhé roky sám a považován za single, může zničehonic narazit na vhodný protějšek. Respektive až se hlava přestane usilovně snažit, srdce se otevře. 

Výhody single života 

Pokud byste se zeptali single muže nebo i ženy na to, jaké to je mít život bez partnera a jaké výhody single života berou za nejlepší, nejspíše by vám řekli že: 

 • Mají na sebe více času. Poznají svou osobnost do hloubky. Dokážou přesně říci, co jsou jejich silné a slabé stránky a umí si poradit s mnoha věcmi. Nepotřebují k tomu vodit za ručičku. Tito lidé jsou více sebevědomí.
 • Se svými financemi si dělají, co chtějí. Pokud touží po krásné kabelce od Gucciho, prostě si ji koupí. Nemusí se ohlížet na to, že bude třeba dětem pořídit nové zimní oblečení, protože už za ten rok zase vyrostly, ani nemusí větší investice konzultovat se svým partnerem. Mohou všechny peníze utratit za cestování po světě, oblečení předních značek, krásný dům apod. Jsou sami za sebe. A je pravdou, že single jedinci více finančně pomáhají svým starším rodičům a nadělují dražší dárky. 
 • Svůj čas si organizují, jak potřebují. Chtějí zůstat déle v práci? Dobře, nemusí shánět kdo za ně vyzvedne děti ze školky. Rozhodnou se odjet na víkend pod stan a užít si trekingovou výpravu? Jediné, co musí udělat je se sbalit a vyrazit. Jejich čas je jen jejich.  

Single život je prostě fajn

 • Zařizování bytu a vůbec volba, kde budou žít je podle jejich úsudku. Současné bydlení jim nevyhovuje? Nevadí, však si mohou v klidu najít něco jiného. Jsou dlouhodobě nespokojeni se situaci v zemi, ve které žijí a vždy toužili odjet za moře? Pak stačí vyřídit vízum, různá povolení a mohou kupovat letenky.  
 • Ten, kdo je dlouho bez partnera, je pro okolí symbolem neštěstí a života bez lásky. Avšak věřte, že takoví lidé mají mnohem hlubší vztahy se svou rodinou, přáteli a častěji se s nimi stýkají a prožívají s nimi různé okamžiky. Mají prostě větší možnosti k tomu, být s nimi v kontaktu. Například si mohou udělat čas a zajít se sestrou v pondělí na jógu, ve středu s otcem poobědvat a v sobotu si zajet na výlet se sestřenicí a jejími dětmi.
 • Často mají skvělou kariéru. Mohou se na ni zaměřit a využívat všech výhod, které jim vyšší pozice přinese. Jsou prostě v popředí nad kolegy, kteří mají doma děti a každé dva měsíce jsou na OČR. Single člověk se často vrhá i do podnikání, a to ideálně formou startup.
Pokud vedete single život, máte lepší kariéru.
Pokud vedete single život, máte lepší kariéru. Zdroj: Pixabay.com
 • Mají také mnoho koníčku a zálib. Jednak na to mají čas, ale i peníze. Koníček prostě něco stojí. Lidé si myslí, že single jedinec je stále zavřený doma sám a sleduje televizi. Ale opak je pravdou. Mnohem více svůj život žijí. Chodí za kulturou, na koncerty, na výstavy, pořádají výlety a učí se novým věcem. Jejich seberozvoj je velký. Také mnohem více času věnují sportu a najímají si osobního trenéra.
 • Umí být sami. Neděsí je stáří v osamění, jako to mají třeba lidé žijící klasicky v páru. Oni prostě ví, jaké to je a umí toho využít.  

Jaké rady často slyší lidé, kteří vedou single život? 

Být dlouho bez partnera tedy nemusí být životní prohra. I když si to vaše okolí bude myslet. Nejspíš se bude snažit, najít vám vhodného partnera. Takže budou pořádat večírky a násilně vás tam seznamovat s podobně založenými lidmi. Může se objevit i návrh, že byste si měli založit profil na online seznamce. Víte, jaké další dobře míněné rady musí lidé, kteří jsou ve 40 bez partnera poslouchat od svých přátel a rodiny, zejména rodičů? 

 1. Chodit ven – Nejspíš jste si už vyslechli, že tím že budete doma, si nikoho nenajdete. Musíte přece začít obrážet večírky a chodit na všechny společenské události v okolí 40 km. Jedině tak na někoho narazíte. Jenže co když, je to to poslední, co chcete? Toužíte být konečně sami, a právě si užít té samoty.  
 1. Moc přebíráte – Máte nějakou představu o tom, jak by vaše drahá polovička měla vypadat, ale slyšíte, že budete muset slevit ze svých nároků, jinak zůstanete sami do konce života? Jenže vy už jste si vztahy prošli a víte, co vám vadí a přes co nejede vlak. Proč byste měli být s někým, na kom vás bude každý den trápit jeho vzhled nebo že každý měsíc budete trnout, jak vyjdete s penězi. Je nesmysl slevit ze svých požadavků. Pěkně si stůjte za svým. Na světe je mnoho lidí, jistě se mezi nimi najde i ten váš vysněný model. Ale třeba to nebude ve vedlejší vesnici.  

Lidé rozhodují za vás a chtějí ukončit váš single život?

 1. Seznamka je na nic – Už vám rodiče řekli, že lidé na seznamce jsou nějací podivní? Hlásají, že k seznámení má dojít osobně, a ne přes internet. Jenže, dnes není seznámení nic lehkého. Za dob našich babiček jiná možnost nebyla. Ale nebylo ani tolik jiných příležitostí. Žijete v moderním světě, tak klidně využijte jeho služeb. Však se zeptejte ve svém okolí a určitě najdete někoho, komu se povedlo díky seznamce najít svého partnera. Vhodnou alternativou je i být aktivní na sociálních sítích.
 1. Visáž – Láká vás nejlepší kamarádka na celkovou proměnu, protože je přesvědčená o tom, že změna vzhledu vám pomůže? Jenže by se mohlo stát, že ztratíte sami sebe.  
Změna visáže občas pomůže najít partnera a ukončit tak single život.
            Změna visáže občas pomůže najít partnera, a ukončit tak single život. Zdroj: Pixabay.com
 1. Špatná volba – Máte za sebou již osmý vztah a zase nevyšel? Možná už ve vašich uších zaznělo, že si vybíráte špatné typy. A to je možná ta nejlepší rada ze všech. Něco na tom asi bude. Zkuste zabřednout do jiných vod. Třeba to konečně vyjde. 

Jaký styl života jste si zvolili vy? Máte dlouhodobý vztah nebo žijete sami a užíváte si? Podělte se s námi.

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.