12 února, 2021

Tomáš Mrkvička: Od pádů na dno až k vysněné kariéře

Tomáš Mrkvička je finanční poradce, který se v oblasti finančního poradenství pohybuje přes 9 let. Za tu dobu dosáhl mnoha významných úspěchů. Svěřil se nám, proč se rozhodl pro tuto práci, kolik to stálo úsilí a pádů a zmínil se i o aktivitách, u kterých si od práce odpočine.

Tomáši, řekni nám něco o sobě. Kdo je vlastně Tomáš Mrkvička?

Jmenuji se Tomáš Mrkvička a před 27 lety jsem se narodil v Chrudimi. Vystudoval jsem technickou školu v Chotěboři. Celé své dětství jsem strávil s rodiči a starší sestrou v obci Vortová. Mezi mé zájmy patří nejen má práce, ale také sport, příroda a knihy.

Od roku 2012 mám pronajatou kancelář v Hlinsku, kde již 9 let působím jako finanční poradce. Mým cílem je svou práci odvádět co nejlépe s tím, aby klienti byli spokojeni a věděli, že jsem pro ně partnerem při plnění cílů v jejich životě. Od mládí mám vizi být časově a finančně nezávislý a díky této práci jsem si jistý, že toho dosáhnu. Být sám sebou je největší konkurenční výhodou.

Svou profesní dráhu jsi nastartoval před 9 lety. Můžeš popsat, jak ses k finančnímu poradenství dostal a co tě k němu táhlo?

K finančnímu poradenství jsem se dostal úplně náhodou ještě na střední škole na jaře roku 2012. Od mládí, když už jsem udržel aspoň prkno v ruce jsem pomáhal tátovi v truhlárně, což byl i původní plán, stát se truhlářem. Avšak snem každého puberťáka je mít hezké auto. Když jednoho dne přišel spolužák, že má novou brigádu jako finanční poradce, zdálo se to jako sen mít možnost pracovat ve financích a chtěl jsem to zkusit. Před nástupem se zdálo, že to bude snadné a já si díky tomu rychleji svůj sen splním. Opak je pravdou, nakonec to byla pěkná dřina. Jsem za to však rád, moje práce mě opravdu baví a dává mi smysl. A nalejme si čistého vína, jsem šikovnější jako finanční poradce než truhlář.

Co Tě na této práci nejvíce baví?

Nejvíc mě baví se setkávat s klienty. Líbí se mi, když si mě někdo vyhledá, protože dostal ty správné reference a jde se plánovat a vymýšlet cesta, jak dosáhnout například vysněného bydlení. Dál mě baví hledat správná řešení, protože každá z institucí, ač se klientům mohou jevit stejně nebo lišící se například cenou, mohou být v detailech rozdílné. Což může mít ve finále pro klienty velký dopad.  

Nedávno si dosáhl prestižní pozice Senior exkluzivní konzultant (4fin). Jaká byla cesta k této pozici a co vše získání této pozice obnáší?

Cesta byla velmi náročná. Pokud něco chcete, vždy přichází nějaká oběť. V tomto případě to znamenalo omezení svého volného času, pracovní nasazení od rána do večera a mnohdy i o víkendu. Výsledek však stojí za to. Pro získání vyšší pozice je zapotřebí splnit během 3 měsíců předepsané podmínky dané pozice. Ve 4fin se v kariéře poradce nachází celkem 7 pozic. Samozřejmě čím vyšší pozice, tím náročnější podmínky. Pozice Senior exkluzivní konzultant existuje od září 2019. Přiznávám, že v moment, kdy jsem poprvé uviděl dané podmínky pro pozice Senior exkluzivního konzultanta, přišlo mi to jako nemožné a hned vzápětí byla výzva přijata.

finanční poradce hlinsko
Finanční poradce v Hlinsku | Tomáš Mrkvička

Jaké jsi zažil úspěchy a pády?

Úspěchů a pádu za tu dobu bylo spoustu. Ve svém osobním životě jsem však prožil dva zásadní pády až na samotné dno. Díky těmto pádům, když se na ně dívám s odstupem času, vděčím za vše, co se mi posléze povedlo v kariéře vybudovat. Všechny pády, které jsem zažil, mě dovedly k o to vyšším úspěchům. Ne nadarmo se říká, co tě nezabije, to tě posílí.

Co plánuješ do budoucna po profesní stránce?

Na to nedokážu v současnosti jednoznačně odpovědět. Před pár týdny jsem dokončil kariérní cestu poradce ve 4fin a zatím jsem si nenašel nový profesní cíl. Mohla by to však v budoucnu být kariéra manažera. Líbí se mi představa, že budu předávat své znalosti a pomohu někomu na cestě v jeho kariéře. Uvidíme.

Jak se vzděláváš a co bys doporučil za knihu pro začínající finanční poradce?

Nedoporučím asi co by mohl někdo očekávat. Není to nic profesního. Doporučil bych spíš literaturu pro osobní rozvoj. Naposledy jsem četl knihu, která učí si uvědomovat zodpovědnosti celkově v životě. To je podle mě v podnikání nejdůležitější, být zodpovědný. 

Při jaké činnosti dokážeš vypnout a odpočinout si?

Zaručené vypnutí a odpočinek je pro mě v posilovně. To teď bohužel není možné. Nyní je pro mě největším odpočinkem příroda, ať už je to procházka nebo případně kolo.  

Jakým způsobem získáváš nové kontakty ve svém okolí? V jaké lokalitě se ti nejvíce daří?

Nové klienty získávám díky dobře odvedené práci u svých stávajících klientů. Pokud jsou se mnou spokojeni, je to pro mě nejcennější odměna, pokud předají kontakt mezi své příbuzné nebo přátele, kteří se na mě následně obrátí. Moc si toho vážím. Nejčastěji se pohybuji v okolí Hlinska, Pardubic a v poslední době i v Praze a Brně.

Nyní se většina procesů přesunula do online světa. Využíváš online komunikaci (např. videohovory) pro kontakt s klienty v době pandemie?

Ano využívám, dnes je to potřeba. Ovšem není nad osobní kontakt. Tím má člověk možnost poznat, s kým opravdu jedná. Na druhou stranu to má i své výhody, díky online procesům a sociálním sítím jsem schopný většinu práce řešit s klienty na dálku a tím tak šetřit spoustu času, který bych jinak strávil na cestách.

Myslíš že je finanční poradenství stále zajímavý obor pro rozjezd kariéry jako třeba před 10 lety?

Možná dokonce i zajímavější než před 10 lety. Dnes je výzva ve financování bydlení, jen za rok 2020 to bylo zhruba 250 miliard Kč nebo například důchodová reforma je velká výzva budoucnosti. Stát se nesmírně zadlužuje a nebude na důchody, a to je potenciálních 5 mil. klientů, a proto vidím příležitost pro sebe a případně své nové spolupracovníky, kteří budou mít zájem. Konec konců, stačí se ozvat. 

Otázka na závěr: Proč by si měli klienti, kteří vyhledávají služby finančního poradenství vybrat právě Tebe?

Protože jednám v jejich zájmu a chci jít na cestě životem po jejich boku, pomáhat jim plnit si cíle a eliminovat rizika. Chci, své klienty inspirovat a hledat ta nejlepší řešení. Mám na to dokonce slogan: Tomáš Mrkvička, na finance jednička! Pokud byste chtěli nejlepšího poradce nebo se od nejlepších učit, stačí se ozvat.

Díky za rozhovor Tomáši, ať se Ti i nadále daří!

V případě zájmu se nebojte Tomášovi ozvat:

Tomáš Mrkvička – Finanční poradce v Hlinsku
E-mail: tomas.mrkvicka@4fin.cz
Tel.: +420 606 244 345

Nadšenec do psaní, cestování, hudby, hor, sportu, zdravé výživy, osobního rozvoje a psychologie. Milovník kávy, dobrých přátel, levných letenek, smíchu, vhodného i nevhodného humoru, dlouhých túr se psy.