2 května, 2021

Markéta Šmardová: Mým posláním je šířit ve světě zdraví a harmonii

Markéta Šmardová je kouč zdravého životního stylu. V této oblasti se pohybuje už od ranné dospělosti. Sama s úsměvem dodává, že fitness spojený se zdravým životním stylem ji fascinoval už od útlého dětství. Jaké je její poslání a kde čerpá nové informace? Pojďme společně nakouknout do soukromí této neustále optimistické a ambiciózní ženy.

Marky, úvodem bych se Tě v krátkosti zeptala na pár informací o Tobě. Kdo Markéta Šmardová je?

Sama sebe bych charakterizovala jako životní optimistku a nadšenkyni. Jsem matka dvou malých dětí, partnerka, dcera, kamarádka, a především žena. Po profesní stránce se prezentuji jako nutriční specialistka a fitness poradkyně. Mým posláním je šířit ve světe zdraví a harmonii s vědomím, že život máme ve vlastních rukou.

V oblasti zdravé stravy a fitness se pohybuješ zhruba 20 let. Jaké byly Tvoje začátky?

Dá se říct, že jsem k tomu směřovala už od dětství. Vybavila se mi vzpomínka, jak jsem několika svým nejbližším kamarádkám předcvičovala na zahradě. Učila jsem je protahovat tělo, hvězdy, přemety apod. Moje profesionální začátky spadají do doby, kdy jsem se s bývalým mužem odstěhovala do Spojených států amerických. Tady jsme žili 7 let. Vlivem razantních změn životního stylu spojeného s přechodem na nezdravou stravu, jsem začala pociťovat první zdravotní komplikace. Nabrala jsem asi 10 kg čistého tuku. Postupně jsem začala přibývající váhu řešit a vyhledávala informace o zdravém životním stylu. Moje hledání vyvrcholilo absolvováním National Academy of Sports and Medicine v Jižní Kalifornii.

Chápu správně, že Tvoje osobní zkušenost vedla k tomu, že si chtěla získané zkušenosti předávat dál?

Nebyla to jenom proměna mě samotné. Fascinovalo mě, jak velké procento lidí v Americe je postiženo nadváhou, obezitou a dalšími civilizačními chorobami způsobenými zlozvyky a přejídáním. A tak jsem začala svou dráhu Fitness trenérky. Specializovala jsem se na tréning „jeden na jednoho.“ Trénovala jsem klienty v pohodlí jejich domova pomocí mobilního fitness vybavení. Mojí specialitou bylo přizpůsobení programu různým pohybovým dysbalancím, omezením a dalším individuálním potřebám. Po návratu do České republiky jsem vystudovala Nutriční akademii a stala jsem se Výživovou specialistkou.

V čem spatřuješ Ty, „Markéta Šmardová“, největší pozitiva své profese?

Na internetu koluje obrovské množství informací ohledně způsobů zdravého stravování, diet a cvičení. Kdo má kvanta času a trpělivosti, může studovat a zkoušet. Pokud ale nechcete podstupovat metodou pokus a omyl, ale naopak si cestu chcete ulehčit a zefektivnit, pak vám bude sympatická spolupráce právě se mnou. Podporuji každodenní motivaci klientů na jejich „správné cestě“ zůstat. Vše přizpůsobuji jejich osobnímu nastavení, preferencím, životnímu stylu a možnostem, protože každý jsme originál.

Svým klientům poskytuji informace ze své 20leté cesty ke zdraví a kráse na stříbrném podnose.
Svým klientům poskytuji informace ze své 20leté cesty ke zdraví a kráse na stříbrném podnose. Zdroj: Markéta Šmardová.

Dále učím své klienty problematice rozumět. Mohou tak čerpat ze získaných informací kdykoliv v budoucnu. Moji dlouhodobí klienti tak už nepotřebují platit za další trenéry nebo si sestavovat jídelníčky ušité na míru.

Jaké období bylo pro Tebe naopak nejtěžší za Tvou dosavadní kariéru?

Nejtěžší bylo období pár let nazpět, kdy jsem procházela těžkou osobní krizí. Rozpadlo se mi manželství a zůstala jsem krátce po mateřské sama s dítětem. V té době jsem hledala samu sebe. Na několik let jsem dokonce úplně přerušila svoji praxi v oblasti fitness a výživy. Naštěstí jsem nezahálela a pracovala na svém osobním rozvoji. Absolvovala jsem řadu osobnostních kurzů, kvantovku nebo práci s energiemi. Hodně jsem doplňovala znalosti i z oblasti zdraví, zdravého životního stylu, odkyselení a detoxu. Dále jsem se vzdělávala o hormonálním systému a cykličnosti ženy. Hledala jsem způsob, jak toto všechno skloubit. A „doba covidová“ to všechno jenom podpořila. Během loňského roku se mi všechny poznatky poskládaly dohromady a opět jsem začala pomáhat lidem žít zdravý a plnohodnotný život.

Změnilo se Tvoje podnikání v období pandemie? Jaké zásadní změny vnímáš?

Ano, je to pro mě výzva naučit se fungovat online pomocí sociálních sítí. Zvládnout technickou, ale i psychologickou stránku práce s klienty „přes obrazovku“. Ale po několika měsících, kdy jsem se rozhodla se do toho vrhnout, si tyto moderní vymoženosti začínám docela užívat.

Plánuješ v nejbližší době nějaké projekty? Pokud ano, mohla bys nám je více přiblížit?

Ano, zrovna pracuji na novém projektu „individuálního anebo skupinového online koučinku krok za krokem.“ Ponese název Harmonie těla. Jedná se o 3 měsíční program zaměřený na ozdravení těla a zbavení se nežádoucích kilogramů. Projekt je založen na tom, že každý týden zařadíme do svého režimu jednu jednoduchou změnu. Obejdeme se bez nutnosti počítání kalorií, provádění přesně daného cvičení apod. Byla jsem zvyklá zatím pracovat se skupinou jen v oblasti cvičení, takže pracovat s klienty individuálně je to pro mě určitá výzva, na kterou se moc těším.

Nyní nahlédneme lehce do soukromí. Při jaké aktivitě si Markéta Šmardová dokáže nejlépe odpočinout?

Poslední dobou ráda chodím do přírody úplně sama. Je to takový únik od mnohdy uspěchaného denního kolotoče kolem dvou dětí, manžela, domácnosti a mých pracovních činností. Můžu říct, že velké procento mých kreativních nápadů pochází právě odsud.

Nejradši mám pohyb v přírodě, horskou turistiku a procházky v lese, kde je liduprázdno
Nejradši mám pohyb v přírodě, horskou turistiku a procházky v lese, kde je liduprázdno. Zdroj: Markéta Šmardová.

Jaké zdroje čerpání novinek se Ti osvědčily? Uvedla bys konkrétní příklad?

Všechno, co souvisí s výživou. Celostní medicína, kam spadá i ájurvéda, mě velmi fascinuje. Čtu články, knihy a různé publikace právě s touto tématikou. Je to má velká celoživotní vášeň. Pokud mě něco zaujme natolik, že se chci dozvědět více, tak nejprve hledám na internetu.

Svět podnikání je plný úspěchů a pádů. Máš nějakou radu, kterou bys našim čtenářům poradila, kdyby přemýšleli o „životě na volné noze?“

Já jsem vlastně na „volné noze“ celý svůj život. Nikdy jsem zaměstnaná nebyla, takže mě to přijde normální. Čtenářům bych asi poradila, aby se nenechali odradit nebo ovládnout svým strachem z neúspěchu, z posměchu a negativních názorů lidí.  Připravte se na to, že tak jak v osobním, tak i v profesním životě přijdou změny. Je to neustálé střídají lepšího a horšího období. Takže je přímo nezbytností se těmto změnám přizpůsobovat. Můj recept na úspěch je neustále na sobě pracovat. Neustále se vzdělávat a neusnout na vavřínech. Myslím si, že všechno je provázané. Úspěch v podnikání velmi závisí na našem vnitřním nastavení a harmonii.

V čem se Markéta Šmardová liší od své konkurence?

Nevnímám ostatní nutriční a fitness poradce jako svou konkurenci. Myslím si, že člověk si svými vibracemi přitáhne klienty, kteří s ním rezonují a kteří ho potřebují v tom daném okamžiku. Je spousta lidí, kteří hledají cestu ke kráse a zdraví. S koučem je to stejné jako s kosmetičkou nebo kadeřnicí. (Musí to prostě musí sednout). Já to mám tak, že mi přichází na spolupráci lidé, se kterými se dokážeme navzájem obohatit. Společnou cestu ke zdraví, kráse a harmonii si dokážeme společně užít.

A otázka na závěr. Proč by se čtenáři měli obrátit právě na Tebe?

Obrátit by se na mě měli ti čtenáři, kteří jsou rozhodnuti pro změnu, jen neví, jak ji prakticky provést. Moje služby jsou vhodné pro ty, kteří chtějí ušetřit čas a peníze za samostudium spojené s pokusy a omyly. Pokud chcete svůj čas využít k vlastnímu podnikání, práci, rodině nebo času sami pro sebe, obraťte se na mě. Se zdravým životním stylem vám ráda poradím, pokud se ode mě necháte vést.

Markéta Šmardová – Kouč zdravého životního stylu, Milonice (cca 25 km od Brna)

Tel.: +420 733 656 607

E-mail: marketa.smardova@gmail.com

FB: Markéta Šmardová, Harmonie ženského těla

Jsem copywriterka, spisovatelka a koučka žen. Patřím mezi věčné optimisty. Ráda se učím nové poznatky, které s lehkostí sobě vlastní předávám ostatním.