6 března, 2021

5 rad, proč vyzkoušet jarní detox

Již v minulosti naši předci pravidelně využívali detox těla. Toto období se pojí s Velikonocemi, což je největší a nejuznávanější křesťanský svátek. I pohané dodržovali tento zvyk a připravovali se na jaro, které spojovali s novými začátky. Ani v dnešní době bychom na toto období neměli zapomínat. Vezměte si příklad z historie. V tomto článku odhalíte 5 rad, proč je dobré vyzkoušet jarní detox.

Svěží restart po chladném a lenivém období

Zima je období, kdy bychom se nejraději zachumlali pod vyhřátou deku a vůbec nevylezli. Stejně jako zvířata v přírodě se i my rádi oddáváme zimnímu spánku. A ruku v ruce pohodlnému stylu jde i naše stravování. V zimě vyměňujeme zeleninové saláty za pokrmy, které nás zahřejí. Mnohdy se dokonce přejídáme těžkými, smaženými jídla, které příjemně pohladí naše chuťové pohárky. Co ale dělat pro to, abyste se v létě mohli opět promenádovat v plavkách? Začněte již o jedno roční období dříve!

Detox těla je zdraví prospěšný

Překyselení organismu trápí asi každého z nás. Pálení žáhy není vůbec příjemné. Nečekaně nás zasáhne hlavně tehdy, splácáme-li vše, co nás napadne. Potom je nám akorát těžko, navíc naše tělo si z tučných a smažených pokrmů moc živin nevezme. Naopak vyzkoušet detox těla, hlavně na jaře, je ta nejlepší služba, co tělu můžete prokázat. Během měsíce se krásně pročistí a bude nově nastartováno na léto. Jarní detox vás zbaví všech škodlivých látek, které vaše tělo přijímá po požití alkoholu, uzenin, nebo sladkostí.

Detox těla a duševní očista

Na opravdu účinný detox těla si vynahraďte zhruba jeden měsíc. Ideální je začít hned v březnu. Tento měsíc sice patří mezi nejdelší v kalendáři, ovšem vaše tělo vám to mnohonásobně vrátí. Budete se po této tělesné i duševní očistě cítit daleko lépe. Kromě jiného se zbavíte stresu. Počítejte také s tím, že první dny jarní očisty nebudou snadné. Naplánujte si proto podle toho i váš harmonogram a zvolněte tempo. Odpočinek je v tomto případě v pořádku. Zkusit můžete mindfulness, neboli techniku vědomého všímání přítomného okamžiku. Více spěte a snažte se pohyb úplně omezit. V případě, že nevydržíte pouze ležet, protáhněte ztuhlé tělo pomocí jógy. Rovnováha po psychické stránce jsou alfou a omegou za každé situace.

Detox těla a stravování

Detox těla znamená, že odstraníte všechny škodlivé látky, které vašemu těla nesvědčí. Tzv. detox jídelníček, si nemusíte představovat vůbec složitě. Zaměřte se především na očistu jater. K tomu vám pomůže červená řepa, která přímo srší vitamíny a minerály se silnými antioxidačními účinky. Zaměřte se mimo jiné i na bylinky. Odvar z kopřivy dokáže vaše tělo dokonale detoxikovat. Vaše krev se vyčistí a veškeré toxiny se odbourají. Obiloviny jsou další krásný příklad detox jídelníčku.

Kopřivový čaj působí blahodárně na čistění krve
Kopřivový čaj působí blahodárně na čistění krve. Zdroj: Pixabay.com.

Obloukem se vyhněte alkoholu, tučným a smaženým jídlům. Ty naopak, jak již bylo zmíněno, akorát přispívají k překyselení organismu.

Dejte šanci smoothie

Tento rozmixovaný drink si oblíbilo spousta z nás. V létě využíváme smoothie především skládající se z ovoce. Je to chutná a rychlá svačinka, která nás dokonale zasytí. Zeleninové smoothie naopak můžete využít na jaře. I zde se jedná o chutnou a zdravou variantu plnou vitamínů a zdraví prospěšných látek. Červená řepa, špenát, brokolice, květák, okurka nebo zelí. Zejména zelené druhy zeleniny jsou skvělým tipem pro zařazení do tzv. detox smoothie. Dejte šanci také zeleninových šťávám, které mají schopnost pročistit váš organismus. Zeleninové smoothie pomáhá od překyselení organismu a připraví vaše tělo na nadcházející roční období.

Zelí je výbornou variantou pro zeleninové smoothie
Zelí je výbornou variantou pro zeleninové smoothie. Zdroj: Pixabay.com.

Ugo detox

A jeden tip na závěr! Shodneme se na tom, že detox těla je nejlepší konzultovat s odborníky. A proto je tu také tzv. Ugo detox. Společnost Ugo, která se zabývá zdravou stravou, se i letos rozhodla svým zákazníkům udělat radost. Připravila pro všechny vyznavače zdravého životního stylu devíti denní detox těla. Jde o tzv. přerušovaný půst. Během celé očisty se střídají dvě fáze. První, kdy pijete jen drinky, s částí druhou, kdy je třeba se postit. Tyto dvě fáze jsou rozkouskované na tři periody.

A jak celý proces funguje?

  1. Čisté dny před– Tato fáze trvá 3 dny. V tomto období můžete pít akorát obyčejnou, čistou vodu.
  2. Dny šťáv – V této fázi pijete zeleninové šťávy, které dostanete již předem od společnosti Ugo. I zde se jedná o 3 dny.
  3. Čisté dny po – Poslední fáze, která zakončuje ugo detox, jsou opět tzv. čisté dny. To znamená, že i v této fázi se naprosto zříkáte jídla a pijete pouze vodu.

Ugo detox se skládá z 4,5 l šťáv, které vám vydrží v lednici čerstvé po celou dobu půstu. Balíček je nabitý vlákninou, zeleninou, ovocnými šťávami, smoothies a bylinnými čaji. Jako hlavní ingredience šťáv jsou použity tzv. superpotraviny, mezi které patří i mikrobylinky. Pro to, aby byl pro vás detox těla dostatečně motivující, naleznete v sadě od firmy Ugo i tři odměny. Ty využijete v případě, že vás bude honit mlsná.

Zeleninové šťávy pro očistnou detoxikaci těla
Zeleninové šťávy pro očistnou detoxikaci těla. Zdroj: Pixabay.com.

Ugo detox kromě jiného přibaluje k sadě očistnému půstu nápady na recepty v době detoxu nebo přístup do mobilní aplikace. V manuálu se dozvíte krok po kroku, jak celý detox těla probíhá. Jako příjemný bonus je možné využít online konzultaci s nutriční poradkyní. V případě, že vás tento program zaujal, není nic jednoduššího než se na webových stránkách společnosti Ugo zaregistrovat. Kompletní sada Ugo detox vás vyjde zhruba na 1590 Kč.

Jaký názor máte na jarní detox vy? Jste jeho zastánci? Dejte nám vědět do komentáře!