25 července, 2021

Veganství pro a proti: V čem vám pomůže, a naopak může uškodit?

Veganství je způsob stravování, ve kterém jeho vyznavači vynechávají ze své stravy nejen maso, ale i další živočišné výrobky. V případě, že i vy přemýšlíte o tomto životním stylu, inspirujte se tímto článkem, ve kterém si řekneme o veganství pro a proti. Dozvíte se, v čem vám pomůže, a naopak, jestli vám může nějak uškodit.

Definice veganství

Pro lepší objasnění veganství si vysvětleme, co přesně tento styl života představuje:

  • Úplné vynechání masa, mléka, vajec a výrobků spojené s nimi (sýr, jogurt, …)
  • Nenošení výrobků vyrobené z kůže a z kožešin
  • Používání přírodní kosmetiky, která nebyla testovaná na zvířatech

Veganství vegetariánství

Společnost často zaměňuje pojem veganství a vegetariánství. Vegetarián je člověk, který nejí pouze maso. Někteří vegetariáni jedí ryby, protože jde o lehké a jemné maso. Zatímco vegani věří, že zvířata mají duši, tudíž nejí nejen jejich maso, ale i jakýkoliv výrobek, který se s živočichy spojují.

Veganství pro a proti

Důvody, proč se lidé uchylují k veganství, jsme si už přiblížili, nyní si řekněme výhody a nevýhody tohoto stylu života.

Výhody veganství:

  • Nižší hodnota BMI (Body mass index)
  • Menší obvod pasu (nemají viscerální tuk)
  • Nižší krevní tlak
  • Příznivější hodnota krevních lipidů

Když vezmeme v potaz, že vegani komplexně žijí zdravým životním stylem – to znamená, že omezují alkohol a vyhýbají se zlozvykům, jako je kouření, je jasné, že argumenty veganů, že se jedná o správnou volbu, přibývají. Výhodou veganství je také to, že si tito lidé mnohem více vybírají, co konzumují. Dávají přednost bio produktům a zdravé stravě. V některých případech si dokonce mikrobylinky pěstují sami doma.

Veganství výhody a nevýhody
Veganství skýtá spoustu výhod i nevýhod. Zdroj: Pixabay.com.

Nevýhody veganství:

  • Nedostatečný příjem esenciálních aminokyselin
  • Veganům chybí omega-3 mastné kyseliny
  • Chybějící vitamín B12 a vitamín D
  • Malý obsah železa, zinku anebo třeba vápníku

Je veganství zdravé?

Otázkou zůstává, jestli je veganství zdravé. Když se zaměříme na veganství a zdraví, tak někteří odborníci jsou v tomto ohledu skeptičtí. Rozhodně to je zdravý způsob stravování a života jako takový, ale přece jenom to má i svá úskalí. Argumenty proti veganství jsou takové, že těmto vyznavačům chybí vitamíny, které naše tělo přijímá právě z živočišné stravy. Typický příklad je již zmíněný vitamín D. Ten lze ale koupit i v lékárně v podobně kapslí. Takže odpověď je taková, že veganství dlouhodobě udržet lze. Vegan ale musí mít velice dobře propracovaný jídelníček.

Co se týče veganství a zdravotních problémů spojených s tím, tak v případě, že si vyznavači tohoto způsobu stravování budou hlídat dostatečný přísun pro tělo nezbytných látek, tak by neměli mít v budoucnu problém. Nutriční specialisté tvrdí, že tento životní styl v dlouhodobém hledisku udržitelný je.

Druhy veganství

Nejsou pouze striktní vyznavači veganství. Proto, aby měli tito lidé dostatek všech látek, které naše tělo potřebuje, se rozlišuje několik druhů veganství, které mají svou vlastní filozofii:

  • Laktoovo-vegetariánství – Jedná se o nejrozšířenější druh. Člověk toleruje vajíčka i mléčné výrobky.
  • Pesco-vegetariánství – Někdy se píše i jako pesceteriánství. Nejedná se o pravé „veganství.“ V tomto případě jedinec konzumuje ryby a mořské plody.
  • Pollo-vegetariáni – Pollo-vegetariáni jsou lidé, kteří ze své stravy vyřazují pouze červené maso.
  • Vitariánství (raw food) – Druh stravování, kde se jeho fanoušci zaměřují především na rostliny a jídlo, které neprošlo tepelnou úpravou vyšší než 42℃.

Veganství pro a proti v těhotenství

Nutriční specialisté poukazují na rizika veganství v případě těhotenství u žen. Je to specifické období, kde je zdraví nejen matky, ale i dítěte velice choulostivé. Plod potřebuje dostatečnou výživu, aby se mohl zdravě vyvíjet. Nutriční specialisté se proti veganství nevynahrazují, naopak, přiklání se k němu. I přesto by ale ženy v tomto období měly konzumovat daleko víc kyseliny listové a vitamínu B12. To můžou doplňovat prostřednictvím kapslí nebo právě v živočišné stravě. V tomto případě odborníci doporučují zařadit do jídelníčku alespoň z části vejce, mléko a bílé maso.

Jak začít s veganstvím

Jestli vás tento styl života oslovil, určitě se ptáte, jak máte začít. V prvé řadě je nejdůležitější začít zjišťovat všeobecné informace o potravinách. Doporučuji klidně se i zpočátku zkontaktovat s někým, kdo už vegan je. Může vám poradit, abyste se již od počátku vyvarovali zdravotním problémům spojených s přechodem na veganství. Počítejte s tím, že proto, abyste měli všeho dostatek a aby byla vaše strava pestrá, budete muset hodně počítat a kombinovat.

Veganství pro a proti u jídelníčku

Co veganství a jídelníček? V tomto případě je třeba do stravy zařadit hodně ovoce, zeleniny a také luštěniny všeho druhu. Fazole, čočka a různé druhy výhonků a klíčků jsou rozhodně tou správnou variantou. Nebraňte se ani avokádu, které se díky své neutrální chuti dá připravovat na sto různých způsobů. Ořechy všech druhů a chutí, tofu, sójové maso nebo chia semínka vám zajistí zdravé tuky. Výhody veganství jsou také ty, že díky této stravě hodně zhubnete, takže v případě, že si přejete shodit nějaké nadbytečné kilo, tak veganství a hubnutí je rozhodně tou správnou volbou.

Nevýhodou veganství je, že v případě, že zvolíte striktní směr, tak vám budou chybět nezbytné živočišné vitamíny, které mnohdy ani tabletami nenahradíte. Můžete si pořídit rybí nebo mořský tuk anebo udělat kompromis a přejít na veganství postupně. Jak s veganstvím začít patří mezi časté otázky. Omezte nejprve maso, poté můžete postupně odebírat i mléčné výrobky. V případě, že se rozhodnete tento styl v životě praktikovat, je v pořádku, když občas „zhřešíte“, takže když dostanete chuť na rybu nebo vejce, dejte si.

Zajímavosti o veganství

Věděli jste, že existuje světový den veganství? Poprvé se slavil v roce 1994 a od té doby si jeho vyznavači každý 1. listopad tento životní styl pravidelně připomínají a slaví. Od historie veganství se přesuneme do současnosti. Jak se vlastně takový svátek slaví? Probíhá to tak, že probíhají různé workshopy a trhy spojené s ochutnávkou veganské kuchyně. Dále fanoušci vysazují stromy jako poděkování matce přírodě. Jedná se totiž o lidi, kteří respektují přírodu a v mnoha případech praktikují i ekoturistiku. Symbolem veganství jsou zelené stužky ve tvaru písmene V, které se snaží šířit osvětu zdravého životního stylu mezi ostatními.

Veganství životní styl
Veganství je životní styl se zelenou filozofií, která se snaží o záchranu planety. Zdroj: Pixabay.com.

A jaký názor na veganství máte vy? Jste pro nebo proti? Napište nám to do komentáře!