Spánek a kilogramy – dvě věci, o kterých často mluvíme, na které si stěžujeme a které si často přejeme změnit. V tomto článku se dozvíme, proč jsou tyto dva aspekty propojené a také to, jak si můžeme kvalitním spánkem pomoci k vysněné postavě. Hubnutí ve spánku není jen nedosažitelným snem mnoha z nás.
Hubnutí ve spánku? Ano!
Spánek je vedle zdravé stravy a pohybu jeden z hlavních pilířů našeho zdraví. Máme ho rádi všichni. A když vezmeme v potaz, že díky spánku dokážeme napomoci našemu hubnutí, budeme ho mít možná ještě o něco raději. A jak je to vůbec možné, říkáte si? Jednoduše, hubnutí a spánek jde ruku v ruce. Průzkumy uvádějí, že nedostatečný nebo málo kvalitní spánek je jeden z přítomných faktorů u osob, které si lámou hlavu s neúspěšným hubnutím. Pokračujme dále, řekneme si hlavní benefity, které s sebou spánek přináší.
Benefity spánku
Spánek kromě funkce regenerační přináší i mnoho dalších benefitů, o nichž jste možná ani netušili. Jedním z nich je také možnost hubnutí ve spánku. Dalšími jsou:
- Pomáhá tělu regenerovat
- Obnovuje buňky
- „Odklízí“ poškozenou DNA
- Regeneruje svaly po námaze
- Zamezuje zánětlivým procesům
- Zvyšuje imunitu a obranyschopnost organismu
- Podporuje soustředěnost a další kognitivní funkce
- Zlepšuje paměť
- Udržuje zdravou váhu
- Napomáhá k hubnutí
- Omlazuje pokožku
Hubnutí ve spánku – jak na to?
Optimální délka spánku se uvádí většinou mezi 7-8 hodinami. Není tomu jen tak. Studie vědců z univerzity v Surrey zjistili, že lidé, kteří spí méně než 6 hodin denně, hubnou velice pomalu, vůbec, příp. jen za pomoci nezdravé diety. Proč? Hůře jim pracuje metabolismus, tuky se jim spalují pomaleji, tělo špatně nakládá s bílkovinami a tudíž i růst svalů je omezenější, chutě po nezdravých potravinách samozřejmě stoupají.
A jak mít kvalitní spánek, pokud máme problémy s usínáním, nebo se v noci často budíme? Jestliže máme s usínáním nebo s navozením hluboké fáze spánku problém, můžeme si vypomoci dávkováním melatoninu – tzv. „hormonu spánku“. Jde o hormon, který napomáhá usínání a zkvalitňuje ho. Tělo si ho tvoří samo, nicméně za určitých podmínek jeho produkce klesá (špatná životospráva, vyšší věk aj.). Proto není na škodu si s ním vypomoci a zajistit tak tělu kvalitní odpočinek.
Cena za nedostatečný spánek
Dostatečný a kvalitní spánek by se v žádném případě neměl stát privilegiem, ale naprostou a běžnou součástí našich životů. Úsměvné motto, kterým se mnoho z nás může ohrazovat, „Vyspím se v hrobě“, by mělo znít spíše naopak, protože nedostatečným spánkem si do hrobu spíše pomůžeme. Možná to zní brutálně, ale je to tak. Když si ukrajujete na spánku, neubíráte se pouze o dostatek energie následující den. Podívejme se, v jakých formách nám může nedostatek kvalitního spánku uškodit – od těch menších rizik až k větším:
- Únava a ospalost
- Roztěkanost, nesoustředěnost
- Neuróza, vnitřní neklid
- Bolesti hlavy, migrény
- Ztížené či znemožněné hubnutí
- Impotence
- Nadváha či obezita
- Alzheimerova choroba
- Demence
- Mrtvice
- Srdeční obtíže až infarkt
Únava či jemná nesoustředěnost se nám možná nezdá jako veliký problém. No jo, ale uvědomte si, jakou škodu může způsobit například jeden takový „trochu nevyspalý“ řidič kamionu či autobusu. Hůře se nám spaluje tělesný tuk, včetně nebezpečného viscerálního tuku. Máme také chutě na sladké, slané a celkově na nezdravé pokrmy, které nás rychle zasytí většinou prázdnými kaloriemi. Nedostatek spánku a hubnutí, které jde pak velice těžko, tak jdou ruku v ruce.
Jídelníček na hubnutí
Hubnutí ve spánku není samozřejmě jediný nenáročný způsob, jak se zbavit několika nežádoucích kilogramů navíc. Zařadit do svého jídelníčku můžete třeba i mikrobylinky, které kromě toho, že dokážou hubnutí podpořit, také skvěle ochutí vaše pokrmy. Hubnutí „nakopne“ i třeba očistný jarní detox, inspirovat se můžete u nás na webu, a případně si ho přizpůsobit vašim potřebám. Samozřejmostí je zastavit přejídání, pokud jím trpíme. Někdy ho způsobují nezvládnuté emoce. Napomoci zlomit tento zlozvyk by měl právě i dostatečný spánek.
Mezi základní rady při dodržování jídelníčku na hubnutí, je hlídat si makra – sacharidy, tuky a bílkoviny – v jejich (pro vás) správném poměru a z vhodných zdrojů. Zaměřte se na celozrnné produkty (nejlépe žitné) a netučné potraviny. Ujistěte se, že potraviny, které konzumujete, jsou čerstvé a kvalitní. Zařaďte ke každé porci jídla trochu zeleniny, jednou či dvakrát denně i ovoce. Zvykněte si na doplňování vlákniny i ve formě rozpustných směsí (např. psyllium). Pijte dostatečně – čistou vodu (s citronem a mátou či bez) nebo bylinné čaje. Na sycené sladké nápoje zapomeňte.
Další pomocníci při hubnutí
Rady o hubnutí na internetu jsou v drtivé většině nezdravé a pro tělo v krajních situacích až nebezpečné. Proto se řiďte zdravým rozumem a čerpejte z ověřených zdrojů.
Pokud stále hledáme odpovědi na otázku „Jak zhubnout?“, zkusme se také méně stresovat, více si užívat sílu přítomného okamžiku. Zařadit můžete i meditaci. Jak víme, tělo pod tíhou velkého stresu hubnutí také blokuje. Samozřejmou radou na závěr je zařadit pravidelný pohyb. Vyzkoušet můžete některé doporučované cviky na hubnutí nebo cviky na spodní břicho a posílení daných partií, již osvědčenou jógu či třeba nalézt zálibu v horolezectví! I díky těmto tipům se dokážete na často náročném home office udržet v dobré kondici.
Jak jsme se již dozvěděli, hubnutí ve spánku není pouhým snem, ale pravdou. Spánek a hubnutí spolu souvisí více, než jsme si do nynějška možná mysleli. Naučte se pravidelnému spánkovému režimu – usnadníte si tím cestu za krásnější postavou, předejdete i mnoha potenciálním potížím.
Jaká je optimální délka vašeho spánku? A máte nějaké rituály před spaním? Dejte nám vědět!