Feng Shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka s prostředím. Prostředí je místo, ve kterém trávíme nejvíce času. K tomu, aby energie čchi proudila co nejsvobodněji, nám dopomáhají barvy. A právě o barvách je i tento článek. Díky pestré škále odstínů podle Feng Shui můžete vykouzlit útulné prostředí i ve vašem domově. S barvami navrátíte vašemu život opět harmonii.
Feng Shui propojuje pět základních elementů
Feng Shui znamená v dosloveném překladu vítr a voda. Můžete se setkat i s označením napsané jako Feng šuej. Obě varianty jsou správné. Toto čínské učení tvrdí, že tyto dva živly jsou nezbytnou součástí každého organismu, protože život by bez nich neexistoval. K nastolení harmonie tyto dva základní elementy doplňují ještě oheň, kov a země. Na všech těchto pět živlů je nezbytné brát zřetel, protože bez jejich spojení nikdy nedostáhnete energetického souladu.
Neutrální barvy podle Feng Shui
Nyní se přesouváme se k samotným odstínovým variacím. Feng Shui barvy mají za úkol navodit pocit útulna a bezpečí. Každá barva v sobě obsahuje svou vlastní energii. Proto se ne každý barevný odstín hodí do všech pokojů. Zatímco základní paleta, která obsahuje bílou, černou, šedou a hnědou, je univerzální, další barvy je lepší brát s respektem.
Pojďme začít významem neutrálních barev podle Feng Shui:
- Nevinná bílá – Bílá je barva sněhu, čistoty, dokonalosti a nevinnosti. Podle Feng Shui se tato barva pojí s kovem. Značí nové začátky. Bílá je jako tabula rasa, nepopsaný list papíru a jednoduchost. Pozor na negativitu bílé barvy, která se může proměnit v pocit chladu a prázdna. Tento odstín je ideální volbou do menšího bytu, a to proto, že má dar prosvětlit jakýkoliv temný kout.
- Elegantní černá – Černá je univerzální barva. Je to odstín tajemství a záhad. Bohužel je i barvou smutku a deprese. Černá se pojí s elementem vody. V interiéru tento odstín využívejte především v podobě doplňků nebo drobného nábytku. Mezi Feng Shui dekorace v černé variantě patří například soška Buddhy, tmavý květináč nebo kameny z dovolené, které vyjadřují stálost.
- Stabilita v podobě hnědé – Hnědý odstín značí stabilitu, vytrvalost a klid. Je také symbolem pocitu bezpečí a tepla rodinného krbu. I z tohoto důvodu si pouštíme do obývajícího pokoje hnědou v podobě dřeva, které nám hoří a praská v krbu. Podle Feng Shui barev je hnědá spojená s elementem země. Touto barvou vymalujte obývací pokoj nebo pracovnu. Její nadbytek se pojí s pocitem deprese a stárnutí.
- Sofistikovaná šedá – Šedá barva neutralizuje emoce a má zklidňující účinek. Pojí se s elementem kovu. Nepřehánějte to s touto barvou, protože evokuje navození pocitu podzimní melancholie. Když zvolíte správný odstín a rozbijete její chladnější nádech teplou barvou, je to ta správná volba například do obývajícího pokoje. Typickým příkladem je souhra se žlutou. Šedo-žlutá kombinace je hit roku 2021 v oblasti bydlení.
Dominantní a zářivé odstíny podle Feng Shui
Dostáváme k výraznějším barvám. Tyto odstíny je třeba brát s respektem. Jedná se o tyto barvy:
- Sluníčková žlutá – Žlutá je barvou slunce a dobré nálady. Pojí se s elementem kovu. Tato barva povzbuzuje, rozvíjí naši kreativitu a intelekt. Dobře působí na naše trávení, proto je vhodnou barvou do kuchyní a obývacích pokojů. Můžeme ji zařadit mezi vhodné barvy do dětského pokoje podle Feng Shui. Nadbytek žluté barvy vede k agresi a žárlivosti, takže s touto barvou opatrně.
- Kreativita s oranžovou – Oranžová je barvou ohně a tepla. Symbolizuje optimismus, přátelství, zlepšuje náladu. Podněcuje tvořivost a komunikaci. Je tou nejvhodnější barvou do pracovny nebo obývacích pokojů. Vyhněte se jí v malých prostorech nebo v ložnici, která by měla být spíše oázou klidu.
- Energická červená – Tato barva je nejdominantnější z celé barevné škály. Je vyjádřením vzrušení, touhy, ale bohužel i agrese. Volte červenou s rozmyslem. Použijte například obrazy Feng Shui v jídelně, protože tato barva povzbuzuje apetit. Dekorace v podobě polštářků jsou tou správnou variantou do ložnice pro zažehnutí jiskry vášně s partnerem. Jestli toužíte po shození nadbytečných kil, vymalujte si domácí posilovnu právě na červeno.
Barvy zklidnění a melancholie
Poslední podkapitolkou jsou barvy, které nám evokují pocit klidu, vyrovnanosti a hledání sebe sama. Jedná se o tyto barvy:
- Uklidňující zelená – Zelená je barva zklidnění a regenerace. Má léčivé účinky v podobě koukání do zeleně. Vhodnou dekorací podle Feng Shui jsou léčivé rostliny, a to nejen v kuchyni. Pastelové tóny se hodí pro relaxační místnosti. Limetková patří mezi barvy do dětského pokoje podle Feng Shui. Do obývacího pokoje zvolte dekorativní sošky nebo obraz Feng Shui v podobě malované krajiny. Jestli jste single, noste tuto barvu po rozchodu s partnerem. Díky zelené se zbavíte se stresu.
- Rozvoj myšlení s modrou – Modrá je barvou nebe, inteligence a rozvoje myšlení. V kombinaci s bílou slouží jako připomínka bezstarostných dovolených strávených u moře. Je symbolem věrnosti a stability. I v tomto případě ale pozor na melancholii, kterou v sobě element vody skrývá. Námořnickou modrou využijte jako dekorace Feng Shui. Mohou mít podobu polštářků do obývacího pokoje nebo ložnice.
- Spirituální fialová – Barva mystiky a duchovna. Ukrývá velmi mocnou sílu, kterou je třeba brát s rozmyslem. Fialová je barvou moudrosti, osvícení a intuice. Hodí se všude tam, kde chcete meditovat a cvičit jógu. Fialová vám pomůže napojit se sama na sebe u techniky Mindfulness, která pomáhá k očistě myšlenek. Tuto barvu naopak vynechejte v kuchyni.
Kouzlo harmonického domova
Závěrem zabrousíme do exteriéru. Feng Shui dům byl měl navozovat atmosféru tepla a domova. Velice důležité je barevné zvolení v podobě fasády domu. Proto se nebojte vymalovat ho jakýmkoliv odstínem hnědé barvy, která značí stabilitu a pocit bezpečí. V interiéru nezapomeňte na doplňky. Mohou mít podobu malých sošek, květin, obrazů a dalších podobných dekorací, které dokreslují celkovou atmosféru bytu. K čistění a správnému proudění energie čchi pomáhají drahé kameny a krystaly. Typickým příkladem Feng Shui krystalem je křišťál, který dokáže absorbovat všechny negativity.
A jaká barva patří mezi vaše oblíbené? Řídíte se principy Feng Shui? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentáři!